Britské svadobné tradície od Louise

Svadobná torta

Tradícia svadobnej torty začala v Anglicku ako symbol oslavy a postavenia. V stredovekom Anglicku sa torty tvorili čo najvyššie a nevesta so ženíchom sa nad tortou museli pobozkať – úspešný bozk znamenal záruku šťastného spoločného života!

Anglické svadobné torty sa tradične vyrábajú z ovocných koláčov a skladajú sa z vrstiev, medzi ktorými sú stĺpiky (na rozdiel od Ameriky, kde sa koláče ukladajú priamo na seba). Vo viktoriánskych časoch sa pridávala biela poleva ako symbol peňazí a spoločenského významu.

Dnes si páry vyberajú rôzne príchute a typy tort, ktoré odrážajú ich osobný vkus a štýl – od syrových bochníkov, cez holé torty zo smotanového krému, po celé stoly obložené sladkosťami. Podľa dnešnej tradície krája pár tortu spoločne, čo naďalej symbolizuje ich spojenie a sľub navždy sa starať jeden o druhého.

Louise a Gian (Veľká Británia) krájajú svoju svadobnú tortu. Snímku vytvoril profesionálny svadobný fotograf Ross Harvey pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED.

Prvý tanec

Prvý tanec máme radi, pretože to je moment, kedy si dvaja zamilovaní ľudia úplne a dočista podľahnú. V dávnych časoch bývalo zvykom, že ženích svoju nevestu uniesol a pochválil sa ňou svojim priateľom pri tanci okolo ohňa ešte pred začiatkom oslavy. Je to ale tiež narážka na formálne plesy, kde čestní hostia (v tomto prípade nevesta a ženích) otvárali tanec valčíkom. Väčšina párov si dnes miesto tradičného valčíka vyberá svoju obľúbenú alebo pre nich nejako významnú pieseň. Niektoré odvážne nevesty a ženísi si dokonca pripravujú zložité tanečné čísla, ktorými chcú svojich hostí ohromiť.

Louise a Gian (Veľká Británia) pri bozku počas svojho prvého tanca. Snímku vytvoril profesionálny svadobný fotograf Ross Harvey pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED.

Príhovory

Príhovory sú na britských svadbách často zlatým klincom obeda a hostia ich počúvajú s chuťou, jasom, smiechom a plnými pohármi. Otec nevesty začne ako hostiteľ s prípitkom neveste a ženíchovi, často sa podelí o spomienky z detstva nevesty, potom privíta ženícha do rodiny a poďakuje hosťom za účasť. Nasleduje poďakovanie ženícha rodine nevesty, hosťom a rodičom, následne zloží poklonu neveste a poďakuje družičkám za pomoc s prípravou na tento veľký deň.

Od príhovoru svedka sa samozrejme očakáva, že vyvolá najväčší smiech. Prezradí niečo z doby, kedy bol ženích ešte slobodný, a často pridá niekoľko vtipov, obvykle na ženíchov účet. Dôležité je nájsť tón, ktorý bude vhodný pre všetkých, nikoho neurazí, ale pritom pobaví a vytvorí ten najnezabudnuteľnejší príhovor dňa!

Britská nevesta Louise sa smeje a plače pri počúvaní svadobných príhovorov. Snímku vytvoril profesionálny svadobný fotograf Ross Harvey pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED.