SOM Ross Harvey, svadobný fotograf

Ross Harvey fotografuje exkluzívne svadby po celom svete a je známy svojím suverénne krásnym a kreatívnym štýlom. Jeho blog je zdrojom inšpirácie pre celú brandžu a jeho semináre po celom svete sú neustále obsadené. Získal množstvo medzinárodných cien a v súčasnosti je členom poroty mnohých popredných súťaží v oblasti svadobnej fotografie.

Svoj úspech pripisuje svojej ďalšej vášni: mysli. Ross strávil viac než dve desaťročia štúdiom psychológie, klasickej a kvantovej fyziky, neurológie a filozofie s jediným zámerom: pochopiť mechanizmus myslenia optimalizovaný pre kreatívnu tvorbu.
Ross Harvey

Otázky a odpovede

Ako ste sa dostali k fotografovaniu svadieb?
Pôvodne som chcel fotografovať módu a školil som sa na prácu v štúdiu. Zistil som, že najšťastnejší a najkreatívnejší som vtedy, keď môžem fotografovať úplne bez obmedzení, keď sa riadim iba svojou intuíciou a pri každej príležitosti experimentujem. Nikdy som nemal v pláne prejsť na fotografovanie svadieb, ale po prvom takom fotografovaní pre jedného kamaráta som si to zamiloval.

Akú svadobnú tradíciu fotografujete najradšej?
Portréty! Je to dokonalá kombinácia kompozície, svetla, hĺbky, farby a predovšetkým emócií. Zvládnuť to je veľmi náročné. Obzvlášť keď uvážime, že páry sa pred fotoaparátom takmer vždy hanbia. Okrem toho máte k dispozícii interval iba zhruba 20 minút, kedy je potrebné vytvoriť niekoľko prvotriednych snímok – takých, ktoré budú pár sprevádzať po zvyšok ich života. Aby ste to zvládli, musíte veriť svojim víziám a schopnostiam, donúti vás to prehodnotiť svoje vlastné premýšľanie.

Čo je pri fotografovaní svadby najväčšou výzvou?
Drvivú väčšinu svadieb fotografujem sám, nevyužívam žiadnych záložných fotografov. Páry mávajú veľmi vysoké očakávania nielen pokiaľ ide o výber, ale aj ohľadne celej skupiny fotografií (ktorá môže obsahovať stovky obrázkov). Najväčšou výzvou je urobiť to správne – a tiež najväčšou odmenou. Základom všetkého je rozprávať od začiatku do konca súvislý príbeh. Dostať z fotoaparátu niekoľko úžasných jednotlivých obrázkov dokáže ktokoľvek. Iba málo ľudí však dokáže udržať rovnakú úroveň 14 a viac hodín bez ohľadu na kontext, svetlo a situáciu.