Talianske svadobné tradície od Eleny

Darovanie kytice

Tradície a názory na to, kto by mal kupovať svadobnú kyticu, sú v Taliansku rôzne.
Podľa najrozšírenejšej tradície by kyticu mal zaistiť ženích ako posledný dar pre svoju snúbenicu, než sa stane jeho ženou.

Nevesta si môže vybrať farby a kvetiny, aby ladili so svadobnou výzdobou a jej šatami, ktoré by jej budúci manžel až do obradu nemal vidieť. Aj keď ženích kyticu neuvidí, je na ňom, aby zaplatil účet a zaistil v svadobný deň jej včasné dodanie neveste.
V severnom Taliansku niekedy ženích kyticu sám svojej budúcej žene predá. Pretože vidieť nevestu pred svadbou by mu vraj prinieslo smolu, počká na ňu pred kostolom, tesne predtým, než zaujme svoje miesto pre obrad v blízkosti oltára.

Podľa inej tradície, bežnejšej v južnom Taliansku, musí kyticu zaobstarať ženíchova matka ako dar na privítanie nevesty do rodiny.

Tieto tradície však dnes začínajú byť zastaralé, pretože nevesty považujú za praktickejšie vybrať si kyticu sami – samé predsa vedia najlepšie, čo sa im páči!

Kotey a Mickaela (Taliansko) pri tradícií, kedy ženích predáva neveste svadobnú kyticu. Snímku vytvorila profesionálna svadobná fotografka Nadia Meli pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED.

Nevesta a zrkadlo

V mnohých častiach sveta sa verí, že vidieť nevestu pred obradom by ženíchovi prinieslo veľkú smolu. Taliansko nie je výnimkou a miestne páry berú túto tradíciu stále veľmi vážne. V niektorých častiach zeme by sa dokonca budúci manžel a manželka nemali vidieť ani deň pred svadbou.

Pravdepodobne však neviete, že v niektorých regiónoch Talianska nesmie nevesta vidieť ani samú seba. Podľa starej tradície pochádzajúcej z južného Talianska sa nevesta oblečená plne do svadobných šiat musí vyhýbať pohľadu do zrkadla. Musí byť veľmi opatrná a pri skúšaní svadobných šiat sa vyhýbať zrkadlám – nielen v deň svadby, ale aj kedykoľvek predtým – inak bude mať v manželstve smolu.

Ak sa však skutočne chce pozrieť a skontrolovať si oblečenie, mala by si najskôr dať dole niektorý doplnok. To je dôvod, prečo sa talianske nevesty na seba často pozerajú do zrkadla naboso. Ďalšou možnosťou je dať si dole náušnicu alebo rukavicu. 

Mickaela (Taliansko) má pri pohľade do zrkadla len jednu náušnicu, aby si neprivodila nešťastie. Snímku vytvorila profesionálna svadobná fotografka Nadia Meli pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G.