Francúzske svadobné tradície od Nessy

Levanduľa

Levanduľa je už dlho neoddeliteľnou súčasťou svadobných tradícií v Provensálsku. Táto kvetina je symbolom radosti a šťastia novomanželov, takže je často rôznymi spôsobmi zakomponovaná do obradu.

Je často zvykom, že na oslavu nevesty a ženícha na nich hostia na konci obradu hádžu levandule. Pretože hádzanie ryže alebo pšenice je dnes na svadbách po celom Francúzsku stále menej prijateľné, množstvo párov sa miesto toho rozhodne pre levanduľu. Je to pekný spôsob, ako môžu hostia popriať manželskému páru šťastia a spokojnosť, keď sa vydávajú na novú spoločnú cestu životom.

Ďalšou tradíciou v Provensálsku, ktorá súvisí s levanduľou, je položenie kytice levandúľ pod matrac novomanželov, aby im do manželstva priniesla šťastie a vášeň. Tiež je bežné, že sa do nevestiných svadobných šiat zastrčí malé vrecúško s levanduľou, ktoré má zaistiť šťastné a plodné manželstvo.

Niektoré nevesty dokonca začínajú pridávať levanduľu do svojho účesu a nosia ju ako súčasť kvetinovej koruny. No a v neposlednom rade je kytica levandúľ venovaná novomanželom symbolom nikdy nekončiaceho šťastia.

Marie (Francúzsko) s venčekom z levandúľ. O tejto kvetine sa vraví, že prinesie novomanželom radosť a šťastie. Snímku vytvorila profesionálna svadobná fotografka Chloé Lapeyssonnie pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.

Zaistenie dobrého počasia

Počasie je hlavná vec, ktorú pár na svojom svadobnom dni nemá pod kontrolou. Poverčivé nevesty a ženíchovia dodnes dodržiavajú niektoré tradície na zaistenie dobrého počasia a zahnanie dažďa. V rámci jednej z tradícií, obzvlášť populárnej v severnom Francúzsku, snúbenecký pár obetuje vajce svätej Kláre. Obetovanie vajec, ktoré sú symbolom života a plodnosti, sa obvykle koná v kláštore spojenom s patrónkou sv. Klárou – ochrankyňou pokojného manželstva. Pretože meno sv. Kláry je možné interpretovať ako „clear time“ (jasné počasie), verí sa, že prinesie páru v deň svadby dobré počasie. Dnes sú častejšie peňažné dary známe ako „papierové vajcia“ a sestričky z kláštora sa na oplátku modlia menom páru za dobré počasie.

Francúzska nevesta Marie ponúka misu vajec sv. Kláre, aby si zaistila dobré počasie pre deň svadby. Snímku vytvorila profesionálna svadobná fotografka Chloé Lapeyssonnie pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.

Tanec „danse de la brioche“

Bežnou svadobnou tradíciou vo Vendée je tanec „danse de la brioche“. Veľký bochník, ktorý bežne váži okolo 15 kg, obvykle daruje kmotra alebo kmotor jedného zo snúbencov. Ženích musí po večeri najskôr všetkým bochník ukázať a potom predviesť tanec, ktorý je náročný na silu, rytmus a rovnováhu. Potom sú k tancu s bochníkom vyzvaní všetci muži a po vyrezaní stredu sa bochník predá ženským účastníčkam svadby. Po poslednom tanci s bochníkom ho všetci svadobní hostia zjedia.

Marie a Nicolas (Francúzsko) predvádzajú tanec „danse de la brioche“. Snímku vytvorila profesionálna svadobná fotografka Chloé Lapeyssonnie pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G.