SOM Chloé Lapeyssonnie, svadobná fotografka

Keď Chloé pred siedmymi rokmi začínala ako svadobná fotografka, nedokázala si vôbec predstaviť všetky tie nádherné a vzrušujúce zážitky, ktoré na ňu čakali. V priebehu svojej kariéry fotografovala viac ako sto svadieb vo Francúzsku a Európe. Navštívila cudzie krajiny, objavila najrôznejšie svadobné tradície a spoznala mnoho pozoruhodných ľudí. Ako vášnivá rozprávačka má Chloé ku svadobnej fotografii radikálne moderný a neagresívny prístup. Podiel pózovania na svojich fotografiách striktne obmedzuje, pričom dáva prednosť zachyteniu veľkých i malých spontánnych okamihov.
Chloe Lapeyssonnie

Otázky a odpovede

Ako ste sa dostali k fotografovaniu svadieb?
Kariéru fotografky som začala v hudobnom priemysle, keď som fotografovala kapely na scéne aj v zákulisí. Až keď som jednej svojej veľmi dobrej kamarátke ponúkla, že nafotím jej svadbu, objavila som v sebe lásku ku svadobnej fotografii. Zaviedlo ma to do úplne nového sveta smiechu, sĺz, bozkov, tanca a objímania a okamžite ma pohltila tá rôznorodosť a výzvy, ktoré svadobný deň fotografovi ponúka.
Svadobný fotograf musí byť celý deň výnimočne všímavý, aby dokázal zachytiť každý okamih. Je potrebné premýšľať kreatívne, aby ste získali najlepšie možné portréty, trénovať oko na vytvorenie celej sady obsahujúcej všetky detaily, ktoré si pár predstavoval, pochopiť prirodzené svetla a dokonale zvládnuť nočné fotografovanie. Pre svadobného fotografa neexistuje chvíľa, kedy by sa nudil.

Akú svadobnú tradíciu fotografujete najradšej?
Môj najobľúbenejší moment je, keď na začiatku obradu kráčajú manželia jeden za druhým uličkou. To je pre mňa zlatý klinec celého dňa, pretože v tejto chvíli sa spája toľko rôznych emócií. Rada fotografujem výrazy nadšenia, napätia, pýchy a nesmiernej lásky na tvárach párov aj na tvárach ich príbuzných a priateľov. Pre pár je to prvýkrát, kedy sa navzájom vidia kompletne v svadobnom oblečení, a je to ten moment, keď si skutočne uvedomia, že sa oženili. Obaja na tento moment čakali tak dlho. Niekto vyroní pár sĺz, iní skutočne plačú, niekto sa nervózne smeje, niektorí sú extrémne vážni a pokojní a niektorí zas pyšní a plní radosti. Zachytiť tieto surové emócie je to, čo ma na tom baví.

Čo je pri fotografovaní svadby najväčšou výzvou?
Pre mňa je to zostať celý deň sústredená, čo je často dosť náročné, pretože niekedy pracujem aj dlhšie než 12 hodín. Na svadbe si nedoprajem žiadnu prestávku, pretože sa tam neustále niekde niečo deje. Ak chcete svojimi snímkami zachytiť verný obraz celého dňa, musíte si všímať všetko okolo seba. Často sa rozhodnem fotografovať s oboma očami otvorenými, aby som mohla sledovať, čo sa deje mimo záber. Napríklad môžem snímať nevestu objímajúcu sa na konci obradu s kamarátkou, ale musím zároveň byť v pozore, aby mi neunikol záber ženícha, ktorý sa hneď vedľa vrhá do náruče svojho otca. Neustále hľadať ideálny okamih, osvetlenie a uhol a zároveň zaistiť, aby bola snímka technicky presná, je vždy výzva, ale pre mňa tiež potešenie.