How to style, compose and light a flat lay photograph

Kiran Cox Technológie a know-how13 jún 20238-minútové čítanie
Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Street photographer Kiran Cox explores the visual storytelling genre of flat lay photography with his Nikon Z Series setup

Flat lay photography shares a personal story through objects. It is known for gaining high interactions with viewers on social media and is used by many, from bloggers and chefs to graphic desigers and of course photographers! 

 

A few years ago, it used to be my go-to style when I worked as an in-house product photographer and designer for an independent gift company. I always loved when a new range of products would arrive and I had the opportunity to grab some different backgrounds to experiment with, whether it was using different coloured sheets of card or being able to box everything up and head out to find a location. I think coming from a street and documentary photography background is why I enjoyed this the most; being able to explore and hunt down the perfect texture and light always made the result more rewarding.

 

Composition 

Composition is an essential part of any flat lay photograph. It is the composition that will draw the viewer’s eye into the photo, and it is up to you to bring them into the main focal point. This would be your main product/item, most often known as the hero piece. As a good starting point, placing the hero piece in the centre of your frame is an easy way to start building your scene. From here, you can start to add or remove items to see what works best. Remember to take a step back every so often to get a full view of how your layout is coming together.

 

There are a few different styles of composition you can play with to do this. The most common two are structured layouts, where each item is meticulously placed around your hero piece and a more random looking layout where you can place things at different angles and also have some of your pieces partially cropped out of the frame.

 

Follow the steps below and you will be well on your way to creating some amazing shots. 

Kiran Cox
What’s in my kitbag?
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset

 

How to compose your shot:
 • Ensure your hero piece is in the centre and commands the most attention from the viewer.
 • Try not to use larger items in the corners of your shot. 
 • Keep an eye on the distancing between each piece. Keeping things equally spread always works well. 
 • Negative space can be very distracting, so keep an eye out for this, especially in the corners of your frame.
 • Try to focus on the main parts of your hero piece e.g. with the Nikon Z 7 you might want to show the layout of the buttons at the top.
 • Try some slightly different angles, adding a very slight tilt can add a lot more depth and dimension to a photograph without taking too much away from the birds-eye view.
 • Use items that have different heights. This is a great way to make certain items stand out and make good use of any negative space.
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset
Lighting

In most flat lay photography, you will see an even light spread across the image to avoid long and harsh shadows that might cover some of the items in the scene, and in some cases become a distraction from the main focal point. There are a few ways you can light your photo; natural light (if you are shooting outside, a cloudy sky will give you great even light with hardly any shadows), artificial light such as neon lights from a sign, continuous lighting or a speedlight.

 

However, in some cases introducing some direct light can help add depth and personality to your photo, if it does not overexpose any of the items you have laid out.

 
How to use lighting in your photo:
 • Try to create an even light across your photo to make sure everything is exposed correctly and equally.
 • Be mindful of harsh shadows as they may cover some of your items.
 • When photographing items that are reflective, you can often get bright spots that could cover key details you are trying to capture.
 • Keep an eye on your white balance. This is especially important if shooting under things such as blue skies, tungsten bulbs and fluorescent tubes.

 

Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Shoot flat lay like a pro

Watch Kiran as he styles and composes a flat lay
Balance, colour and tones

This is where you can start to bring out the personality of the photograph and make it unique to your aesthetic. There are a few ways you can go about doing this. Here are a few examples of things you can try:

 

 • Try using a colour that contrasts with the products to help them stand out more, equally using the same colour can be just as visually appealing to the eye.
 • Use different textured backgrounds — these always work extremely well e.g. bricks, wooden textures, and concrete.
 • If you are using textures, keep them minimal so they do not take away from the items you are showcasing.
CreateYourLight Theme 8 "Flatlays" asset
Telling a story

I mainly shoot street and documentary photography, and with this genre I am constantly trying to tell a story — either through a single image or from a group of photographs. I wanted to bring this into flat lay photography. Here are a few ways in which you can do this:

 

 • Introduce some personal items into your photograph — such as a pair of sunglasses, a plant or a baseball cap. Just be careful that they do not detract from your hero piece.
 • Background and textures always add depth and personality to a shot. If you are using the photos for a blog or Instagram feed, search for textures that match your style and bring out your personality.
 • If you are shooting product, try to demonstrate some of its features. One example would be shooting the Z 6 with the tilt screen extended out.
 • Bring in other elements such as water. Adding a light mist to your products or background can further help visually tell the story behind the photograph (such as demonstrating the weather sealing capabilities of the Z Series range).
 • Postproduction editing. Every photographer edits their photographs in a unique way. Use this to add flavour to your photos.
Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox
Nastavenia

Teraz sa pozrieme na technickú stránku „flat lay” fotografie. Čo sa týka nastavení fotoaparátu, je tu čas uzávierky, clona, citlivosť ISO a ohnisková vzdialenosť, pri ktorej fotografujete. Tu je stručný rozpis niektorých nastavení, ktoré by som odporučil pri snímaní „flat lay” fotografií.

Čas uzávierky

Nastavenie času uzávierky závisí od toho, akým spôsobom fotografujete. Ak fotografujete z ruky, chcete mať istotu, že je nastavený dostatočne krátky čas, aby ste sa vyhli chveniu fotoaparátu. Dobrým spôsobom, ako určiť čas uzávierky, ktorý zabráni zachyteniu akéhokoľvek pohybu, je zdvojnásobiť ohniskovú vzdialenosť, pri ktorej fotografujete. Ak napríklad používate 50 mm objektív, uistite sa, že čas uzávierky nie je dlhší ako 1/100 sekundy.

Clona

Clona, pri akej sa rozhodnete snímať, závisí predovšetkým od toho, akú hĺbku ostrosti fotografie chcete dosiahnuť. Zvyčajne je ideálne fotografovať s clonou f5,6 alebo väčšou, čím sa zabezpečí, že všetko na fotografii bude ostré. Ak fotografujete predmety, ktoré sú oveľa vyššie ako ostatné, možno bude potrebné clonu ešte zvýšiť.

Naopak, ak chcete zvýrazniť konkrétnu časť fotografie, napríklad hlavný produkt, použitím menšieho clonového čísla, napríklad f2,8 alebo nižšieho, získate pekne rozostrené pozadie.

Citlivosť ISO

Vo väčšine prípadov budete snímať „flat lay” fotografie pri dobrom svetle, takže vysoké hodnoty citlivosti ISO by nemali byť potrebné. V ideálnom prípade by som povedal, aby ste použili čo najnižšiu hodnotu, aby ste sa vyhli šumu a aby boli vaše fotografie čo najostrejšie a najčistejšie. Väčšina fotografií zo série Z, ktoré som odfotografoval, bola nasnímaná pri citlivosti ISO 500 alebo nižšej. Ak pracujete v tmavšom prostredí, zvážte použitie statívu, čo vám umožní predĺžiť čas uzávierky a ponechať nízku hodnotu citlivosti ISO.

Ohnisková vzdialenosť

„Flat lay” fotografie môžete snímať pri použití väčšiny ohniskových vzdialeností. Ak však použijete príliš širokouhlé ohnisko, začne sa prejavovať skreslenie objektívu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, odporúčal by som fotografovať s ohniskovou vzdialenosťou najmenej 50 mm. Pri fotografovaní pouličnej fotografie zvyčajne fotografujem výlučne s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm, ale pri fotografovaní „flat lay” sa musíte dostatočne dostatočne priblížiť, inak budete na svojich fotografiách vidieť skreslenie.

Úpravy

Na úpravu fotografií je k dispozícii množstvo počítačových a mobilných aplikácií. Ja používam prevažne Adobe Lightroom. Je rýchly, jednoducho sa používa a ponúka skvelý spôsob, ako mať všetky svoje súbory usporiadané. Ak nemáte s programom Lightroom skúsenosti, najlepším spôsobom, ako sa ho naučiť používať, je prezrieť si nástroje na úpravu a upravovať posúvače, pohrať sa s tónovými krivkami a jednoducho zapínať a vypínať jednotlivé možnosti, aby ste videli, aký majú vplyv na váš obrázok. Keď budete vedieť, čo každý z nich robí, môžete začať vykonávať úpravy tak, aby vyhovovali vášmu štýlu.

Je to tiež skvelý nástroj na vykonávanie drobných korekcií, ako je odstraňovanie prachových škvŕn či vyčistenie malých oblastí fotografie.

Tipy na úpravu „flat lay” fotografií v Lightroom
 • Vždy začnite začiarknutím políčok „Odstrániť chromatickú aberáciu” a „Povoliť korekcie podľa profilu” v časti korekcie objektívu. Tým sa zníži skreslenie objektívu.
 • Pri upravovaní farieb buďte opatrní. Najmä pri produktovej fotografii je potrebné snažiť sa zachovať všetky farby čo najvernejšie oproti originálu.
 • Ak máte celú súpravu fotografií zhotovených na rovnakom pozadí, uložte si úpravu, s ktorou ste najviac spokojní, ako vlastné nastavenie. To môžete následne použiť na všetky vybrané fotografie.
 • Ja vykonávam úpravy najmä v sekciách „Tón” a „Tónová krivka”. Už len v tejto sekcii môžete výrazne zvýšiť prirodzenosť farieb a tónov fotografie.

Možnosti zdieľania

Featured products

Zoom in on the action

5-minútové čítanie
CreateYourLight Theme 4 "Macro World" asset
Režim makro09 jún 2023 Alberto Ghizzi Panizza

Exploring abstract macro photography at home

7-minútové čítanie
CreateYourLight Theme 5 "Food Photography" asset - Donna Crous
Režim makro12 jún 2023Donna Crous

Styling for food photography — a beginner's guide

8-minútové čítanie
nikon-image
Technológie a know-how08 sep 2023Nikon Team

How many lenses do I need?

Create Your light Magazine article: Flat lay photography with street photographer Kiran Cox

Answering all how-tos