Nikon Imaging | Slovakia | Europe

Kadir van Lohuizen, sídliaci v Amsterdame, je fotografický inštruktor a spoluzakladateľ fotoagentúry NOOR. Od roku 1988 je profesionálnym fotografom a svojou prácou inšpiroval mnoho ľudí. Kadir sa rozhodol pre kariéru fotografa potom, ako ešte počas školy objavil svoju vášeň pre fotografovanie. Avšak jeho kariéru najviac ovplyvnila túžba po spoznávaní sveta.

Počas celej svojej kariéry bol fotografom na voľnej nohe, pričom na svojich fotografiách zachytil konflikty v Afrike a na iných miestach, avšak známym sa stal pravdepodobne skôr vďaka svojim projektom o siedmych svetových riekach, diamantovom priemysle, súčasnej migrácii medzi Južnou a Severnou Amerikou Via PanAm a projektu Where will we go, ktorý sa zaoberá dopadom ľudského konania na zvyšovanie hladiny morí. Kadir pokračuje v spolupráci so štúdiom NOOR v konfliktných oblastiach, kde prostredníctvom svojich fotografií dokumentuje globálne problémy.

Získal viacero ocenení, vrátane dvoch cien World Press Photo, ceny Visa d’Or za svoju prácu v Čade a v roku 2004 bol ocenený prestížnym ocenením Dutch Dick Scherpenzeel Prize za najlepšiu reportáž z rozvojových krajín.

Dvakrát bol členom poroty súťaže World Press Photo, je členom komisie poradcov súťaže World Press Photo a vydal 4 fotografické knihy.

V rámci svojej role európskeho vyslanca spoločnosti Nikon bude Kadir prezentovať svoj individuálny štýl, technický prístup a pracovnú etiku s cieľom motivovať ostatných ľudí v posúvaní svojich hraníc pri fotografovaní.