21-06-2021

Spoločnosti Nikon, organizácie CIWEM, WaterBear a ARUP predstavujú porotu pre súťaž Environmental Photographer of the Year 2021

Víťazné fotografie budú odhalené a vystavené na konferencii COP26 v Glasgowe tento rok v novembri

Víťazné fotografie budú odhalené a vystavené na konferencii COP26 v Glasgowe tento rok v novembri

Amsterdam, Holandsko, 21. júna 2021:
Spoločnosť Nikon spolu s charitatívnou organizáciou pre životné prostredie a vodné hospodárstvo CIWEM, organizáciou WaterBear, bezplatnou streamovacou platformou zameranou na budúcnosť našej planéty, a inžinierskou poradenskou organizáciou ARUP dnes predstavila odbornú porotu, ktorá bude hodnotiť súťaž Environmental Photographer of the Year 2021.

Porota bude zložená z 10 medzinárodných porotcov z oblasti fotografie, klimatickej spravodlivosti a environmentálneho aktivizmu. Fotografi Ope Odueyungbo a Josh Haner sa pripoja k dizajnérovi Marquisovi Stillwellovi, aktivistke za klimatickú spravodlivosť Frances Foxovej, riaditeľovi ICCCAD Saleemulovi Huqovi, stavebnej inžinierke Diane Abrunhosaovej a generálnemu riaditeľovi CIWEM Terrymu Fullerovi, ktorí budú hodnotiť a menovať víťazov.

Medzi ďalších kľúčových členov poroty patria:
• Lina Kayser, fotografka: Lina je fotografka so sídlom v nórskom Dovrefjell a patrí medzi tvorcov Nikon Z Creators. Špecializuje sa na snímanie chladných a odľahlých miest na severe, ako aj krehkého arktického života. Okrem svojich sólových fotografických projektov Lina organizuje fotografické workshopy v Nórsku aj v zahraničí, vrátane lodných expedícií na Špicbergy. Poháňaná silnou vášňou pre divokú prírodu v severských a arktických oblastiach Lina využíva sociálne médiá na zdieľanie svojich perspektív a vášní. Lina spolupracuje so spoločnosťou Nikon od roku 2017. 

• Alfie Bowen, fotograf: Alfie je ocenený britský fotograf s autizmom. Jeho umelecké videnie formuje starostlivá pozornosť k detailom a neochvejné odhodlanie dokázať ľuďom, že sa mýlia. Alfie našiel spriaznenosť so zvieratami, ktoré ho viedli cez jeho najtemnejšie chvíle. Alfieho prácu predstavila stanica BBC Earth a oceňujú ju známe osobnosti vrátane Sira Davida Attenborougha. Jeho inšpiratívny životný príbeh zahŕňa aj spoluprácu s charitatívnymi organizáciami na zvyšovaní povedomia o divokej prírode a autizme. Od roku 2021 je Alfie jedným z tvorcov Nikon Z Creators.

• Ben Moore, fotograf: Ben Moore je samouk v oblasti komerčnej fotografie, ktorý sa špecializuje na leteckú, architektonickú a mestskú fotografiu. Jeho štýl je mierne dramatický, ale je doplnený čistými zemitými tónmi. Miluje používanie línií vo svojich snímkach s ostrým vizuálom, ktorý šokuje a vzrušuje jeho publikum. Ben spolupracuje so spoločnosťou Nikon od augusta 2020 ako tvorca Nikon Z Creator.

14. ročník súťaže Environmental Photographer of the Year predstavuje niektoré z najinšpiratívnejších environmentálnych fotografií na svete. Táto každoročná súťaž poskytuje medzinárodnú platformu na zvýšenie povedomia o problémoch týkajúcich sa životného prostredia, ktoré ohrozujú našu planétu. Víťazné fotografie tohtoročnej súťaže budú odhalené a vystavené na 26. konferencii Conference of Parties (COP26) v škótskom Glasgowe, ktorá sa uskutoční v novembri tohto roka.

Súťaže sa môžu zúčastniť všetky vekové kategórie a prihlášky možno podávať do 31. júla 2021. Do súťaže sa môžu prihlásiť profesionálni aj amatérski fotografi. Účastníci budú súťažiť o peňažné ceny a ocenenia vrátane The Environmental Photographer of the Year 2021. Kategórie zahŕňajú Environmental Photographer of the Year, Young Environmental Photographer of the Year – ocenenie od spoločnosti Nikon, Environments of the Future, Sustainable Cities, Climate Action and Water and Security, The Resilient Award a People's Choice. Hlasovanie v poslednej menovanej kategórii bude prístupné verejnosti prostredníctvom sociálnych médií v mesiaci pred konferenciou COP 26.

Ďalšie informácie, možnosť prihlásenia do súťaže a všetky podrobnosti o pravidlách súťaže Environmental Photographer of the Year, porotcoch a cenách nájdete na stránke www.epoty.org.

Fotografie porotcov a minuloročné víťazné fotografie nájdete tu.

O spoločnosti Nikon

Spoločnosť Nikon je popredný svetový poskytovateľ fotografických produktov a služieb. Jeho inovatívne optické technológie – od spotrebiteľských cez profesionálne fotoaparáty, objektívy až po systémové príslušenstvo – stavajú na viac ako 100 rokoch skúseností. Značka je globálne uznávaná v oblasti stanovovania nových štandardov v oblasti dizajnu a výkonu, pričom revolučné mirrorless fotoaparáty Nikon radu Z a objektívy NIKKOR Z predstavujú novú dimenziu optickej kvality.

Spoločnosť Nikon sa zaviazala byť lídrom v oblasti fotografie a umožňuje niektorým z najlepších svetových vizuálnych umelcov dosiahnuť svoj tvorivý potenciál prostredníctvom vizuálneho rozprávania príbehov. Jej oceňované vybavenie umožňuje fotografom a filmárom realizovať svoje kreatívne vízie na najvyššej úrovni.

Ako dôveryhodný partner s víziou spája všetky úrovne tvorcov obsahu prostredníctvom zainteresovanej komunity, bezkonkurenčných technických znalostí a prístupu k vzdelávacím zdrojom prostredníctvom iniciatív, ako je napríklad Nikon School.

Viac informácií nájdete na stránke www.europe-nikon.com

O spoločnosti WaterBear

WaterBear je prvá sieť tohto druhu: bezplatná interaktívna video a digitálna platforma vytvorená s cieľom podporovať ciele OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Robí to prostredníctvom inšpiratívneho obsahu, špičkových technológií, ktoré umožňujú realizáciu, a prostredníctvom svojej globálnej siete partnerov. Jedinečným spôsobom umožňuje divákovi podniknúť okamžité kroky na podporu mimovládnych organizácií po celom svete a formuje lepšiu budúcnosť našej krehkej planéty. Stiahnite aplikáciu WaterBear z obchodu App Store alebo prejdite na lokalitu:  https://waterbear.com 

Kliknutím sem otvoríte obchod App Store/kliknutím sem otvoríte obchod Google Play

O organizácii CIWEM

Autorizovaná inštitúcia pre vodný a environmentálny manažment (CIWEM) je nezávislý profesionálny orgán uvedený na kráľovskej výsadnej listine a registrovaná charita vo Veľkej Británii, ktorá pracuje na medzinárodnej úrovni s cieľom dosahovať pokrok vo vodnom a environmentálnom manažmente. CIWEM tvorí komunita 30 000 profesionálov so spoločnou víziou bezpečného a udržateľného sveta. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.ciwem.org.

O organizácii ARUP

ARUP je tvorivá sila stojaca za mnohými z najvýznamnejších svetových projektov v zastavanom prostredí a v celom odvetví. Dizajnéri, inžinieri, architekti, projektanti, konzultanti a technickí špecialisti spoločnosti spolupracujú s našimi klientmi vo viac ako 140 krajinách na inovatívnych projektoch najvyššej kvality a dopadu. www.arup.com.