18-10-2018

David Yarrow, vyslanec spoločnosti Nikon, fotografuje zvieratá a ľudí, ktorí nazývajú Keňu svojím domovom

Nová séria fotografií vedľa seba stavia dve odlišné tváre fascinujúcej africkej krajiny

Nová séria fotografií vedľa seba stavia dve odlišné tváre fascinujúcej africkej krajiny

Amsterdam, Holandsko, 18. októbra 2018 – Nový fotografický projekt výtvarného fotografa a európskeho vyslanca spoločnosti Nikon Davida Yarrowa zachytáva dve odlišné tváre Kene – od obrovských slonov v národnom parku Amboseli, známych tiež ako „veľkoklí“ (big tuskers), až po kultúru gangov v rušnom hlavnom meste Nairobi.

S fotoaparátom Nikon D850 a množstvom objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou značky NIKKOR sa David vydal porovnať tieto farbisté stránky východnej Afriky: nasnímať slony z národného parku Amboseli a postaviť ich do kontrastu so starostlivo naaranžovanou statickou snímkou miestnych gangstrov na predmestí Dandora v Nairobi, ktoré je známe tým, že sa tu nachádza jedno z najväčších smetísk na svete.

The Walk of Life – Nikon D850 | 1/1600 s | f/5 | 400 mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VRII

Colossus – Nikon D850 | 1/1250 s | f/8 | 200 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II

Veľkoklí sloni – národný park Amboseli

Rozsiahla savana národného parku Amboseli je domovom celého radu divých zvierat, pričom najpozoruhodnejšie z nich sú voľne žijúce stáda slonov afrických (savanových slonov). Park je domovom jedného z najväčších druhov slonov na svete – veľkoklých slonov – ktorých kly sú také dlhé, že siahajú po zem. Tieto obrovské cicavce, ktoré majú v rezervácii „prednosť v jazde“, sú zákonom chránené, avšak ľuďmi napriek tomu nerušené. David, ktorý národný park pred týmto projektom už niekoľkokrát navštívil, mal v úmysle fotografovať tieto veľkolepé kenské tvory zo zeme, pričom sa mal pri nich ocitnúť bližšie ako ktorýkoľvek iný fotograf pred ním.

David Yarrow hovorí: „Amboseli je moje obľúbené miesto na fotografovanie týchto úžasných zvierat. Je to drsný a živelný amfiteáter, ktorý je domovom viac ako dvetisíc slonov a vynikajúcim miestom na fotografovanie veľkoklých slonov v ich prirodzenom prostredí. Keď vidíte slona takej veľkosti, viete, že už nikdy nič podobné vo svojej kariére neuvidíte. Mám a vždy budem mať rešpekt pred ich silou, veľkosťou a takmer ľudskou inteligenciou, ktorá sa im tak jasne zrkadlí v očiach.“

Súčasťou Davidovho projektu bolo pozorovanie Tima, jedného z najväčších predstaviteľov veľkoklých slonov v parku. David, ktorý už mal predchádzajúce skúsenosti s fotografovaním takto veľkých slonov, použil na nasnímanie detailných profilov týchto tvorov fotoaparát Nikkon D850 s objektívmi AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR a AF-S NIKKOR 200 mm f2G ED VR II. Použil tiež objektív AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, ktorý zaručuje dokonalú ostrosť fotografovaného objektu na pozadí kráčajúceho slonieho stáda v diaľke. 

Pouličný život na predmestí Dandory v Nairobi

Druhú časť Davidovej cesty tvorila návšteva Dandory, východného predmestia Nairobi, ktoré je pravdepodobne najznámejšie svojimi haldami odpadu rozprestierajúcimi sa na ploche viac ako 3 000 akrov. Toto miesto poskytlo Davidovi odlišnú tému na fotografovanie – nemenej divokú ako národný park Amboseli – rušné mesto, v ktorom kultúra gangov a ekologické problémy tvoria bežnú súčasť života.

David hovorí: „Štvrť Dandora v Nairobi je ďaleko od národného parku Amboseli, avšak je to rovnako podnetné a fascinujúce miesto na fotografovanie. Hŕby odpadu plné chemikálií prekonávali svojou veľkosťou všetko podobné, čo som doteraz videl. Na tomto území sa stále vyskytujú rôzne gangy, takže fotografovanie môže byť nebezpečné. Musel som sa pohybovať opatrne.“

David chcel, rovnako ako v Amboseli, nasnímať scénu, ktorá by nepripomínala nič zo západného sveta. Členovia miestneho gangu, ktorých David predtým kontaktoval, súhlasili s pózovaním na fotografiách, a tak ich rozostavil oblečených v elegantných čiernych oblekoch na kontrastnom pozadí miestneho smetiska – vytvoriac tak dokonalý protiklad. 

The Debt Collector – Nikon D850 | 1/200 s | f/3,5 | 35 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Dandora – Nikon D850 | 1/2000 s | f/10 | 105 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED


Tým, že vedľa seba kladie naaranžované portréty a prírodné objekty, ukazuje David svojimi fotografiami, aké rozdielne techniky sa dajú použiť pri vytváraní súdržných a intenzívnych sérií fotografií. “Pri fotografovaní divých zvierat si musíte byť istý, že sa nachádzate v tej najlepšej pozícii na zachytenie pôsobivej a emotívnej snímky, ktorú chcete vytvoriť, avšak nikdy nad tým nemáte plnú kontrolu. Ak vám zviera nedovolí, aby ste ho fotografovali, nedá sa s tým nič robiť. Pri fotografovaní naaranžovanej fotografie sa pohybujete priamočiaro: od prvotnej koncepcie až po finálnu snímku. Skutočným testom fotografových schopností je zistiť, či dokáže nasnímať presne ten moment, ktorý si naplánoval. Oba štýly sú pre mňa nesmierne dôležité. Rovnako, ako bolo pre mňa dôležité priblížiť tieto veľmi rozdielne oblasti Kene a vytvoriť spojenie medzi divými zvieratami a ľuďmi nazývajúcimi toto miesto svojím domovom.

Počas svojej cesty používal David fotoaparát Nikon D850 doplnený objektívmi AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G, AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II a AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR.

Celý príbeh si môžete prečítať tu

Program Európski vyslanci spoločnosti Nikon

Do programu Európski vyslanci spoločnosti Nikon patria talentovaní a vplyvní vizuálni umelci, ktorí využívajú najmodernejšie technológie a prehľad o aktuálnych spoločenských trendoch na zobrazenie aktuálnej doby. Spoločnosť Nikon vyzvala Davida, aby uskutočnil svoj vysnený fotografický projekt, na základe jeho všeobecného uznania ako umeleckého fotografa.

Ďalšie informácie o Davidovom projekte nájdete na jeho stránke Špeciálny projekt.

Vybavenie

Počas svojho projektu používal David túto výbavu:

• Nikon D850
• AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED
• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G    
• AF-S NIKKOR 200 mm f/2G ED VR II    
• AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8G ED VR

Kto je David

David Yarrow sa narodil v roku 1966 v škótskom Glasgowe. S fotografovaním začal už v útlom veku a ako 20-ročný stál na ihrisku finále Svetového poháru v Mexico City a fotografoval pre časopis The Times. V ten deň David urobil slávnu snímku Diega Maradonu držiaceho pohár pre majstrov sveta. Následne bol pozvaný na fotografovanie Olympiády a mnohých iných športových podujatí. Trvalo však veľa rokov, než dospel do svojej komfortnej polohy, ktorou je dokumentovanie sveta prírody evokatívnymi a pôsobivými fotografiami života na zemi, ktorými si získal rastúci záujem zberateľov umenia. V roku 2018 sa David pevne etabloval ako jeden z najpredávanejších výtvarných fotografov na svete.

Vlastníkom autorských práv všetkých fotografií je David Yarrow.