Nikon Imaging | Slovakia | Europe

19-11-2015

SPOLOČNOSŤ NIKON VYZDVIHUJE VŠEDNÝ DEŇ PREMENOU PARKOVÍSK NA ÚŽASNÉ SCÉNY

Amsterdam, Holandsko 19. november 2015 – Spoločnosť Nikon pomáha fotografom prelomiť frustráciu „vemödalen“– snaha o zachytenie niečoho skvelého pri existencii tisícok rovnakých snímok – „vyzdvihnutím všedného dňa“ a transformáciou fotografovania obyčajne fádnych objektov.

V záujme inšpirovania fotografov rozlíšiť kreatívny potenciál aj tých najvšednejších objektov oslovila spoločnosť Nikon štyroch profesionálnych fotografov z celého sveta, aby premenili obyčajné parkoviská na senzačné scény pomocou fotoaparátu Nikon D750. Títo profesionáli ukázali, ako pomocou správneho vybavenia, schopností a duševného postoja dokážu fotografi vytvoriť vizuálne neobyčajné snímky zo zdanlivo nudných prostredí.

„Jedna z hlavných kreatívnych výziev, ktorej musia fotografi čeliť, je zachytenie podstaty objektu, ktorá odlíši ich prácu od mnohých podobných existujúcich snímok,“ vysvetľuje Adrien Barakat, jeden zo štyroch hlavných fotografov projektu. „Je jednoduché zamerať sa na tradičné zábery, ale skutočne kreatívny fotograf dokáže nájsť svoj vlastný príbeh v akomkoľvek prostredí. Ukázali sme, že zvládnutím techniky, venovaním dostatku času objektu a správnou prípravou záberov je možné premeniť každodenné miesta na niečo neobyčajné.“

Juan Jerez: Nikon D750, AF-S 24 – 70 mm f/2,8E ED VR

Aaron Pegg: Nikon D750, AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED

Každý fotograf bol vybratý na základe preukázanej schopnosti nájsť krásu vo veciach s obmedzenou konvenčnou estetickou hodnotou. Individuálne interpretácie projektu zahrnujú nočné snímky odľahlých dánskych parkovísk od Alastaira Philipa Wipera, ktoré sú založené na film napodobňujúcich záberoch, a portrét v pohybe od Aarona Pegga zachytávajúci balerínu, ktorá púta zrak na vedúce čiary a úbežníky kompozície. Švajčiarsky fotograf Adrien Barakat preskúmal teóriu „všetko je objekt a každý objekt má svoj rytmus“ znázornením rôznych spôsobov, ako zlepšiť parkovisko pomocou jeho prírodnej anonymity a typológie. Vo Francúzsku pôsobiaci fotograf Juan Jerez sa pohral so svetlom a prítomnosťou neočakávaných objektov, čím preukázal, že krása snímky nie je závislá od objektu, ale od jeho prezentácie.

„Spoločnosť Nikon ma vyzvala inšpirovať kolegov fotografov, aby posunuli hranice svojej kreativity a zároveň zlepšili svoje fotografické schopnosti,“ hovorí Juan Jerez. „Bola to pre mňa príležitosť preukázať, ako kombinácia kreatívneho videnia a technických skúseností dokáže odhaliť skrytú krásu miest, ktoré väčšina ľudí považuje za nevýznamné – nie len parkoviská.“

Alastair Philip Wiper: Nikon D750, AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR

Adrien Barakat: Nikon D750, PC-E NIKKOR 24mm f/3.5D ED

Spoločnosť Nikon sprevádzala Alastaira Philipa Wipera pri jeho fotografovaní v Kodani, aby v zákulisí zachytila jeho podnety a názory týkajúce sa projektu. Môžete si to pozrieť na nasledujúcom odkaze: https://youtu.be/a5FMiPf3W90

Nikon vyzýva fotografov z celej Európy, aby nás nasledovali a zdieľali nové inšpirované fotografie prostredníctvom hashtagu #VyzdvihnutVsednyDen.

Počas práce na projekte používali fotografi nasledujúce vybavenie od spoločnosti Nikon: 

- Nikon D750
- PC-E NIKKOR 24mm f/3.5D ED
- AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED
- AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR

Informácie o fotografoch:

Alastair Philip Wiper: Alastair je anglický fotograf a spisovateľ žijúci v Kodani. Ohromujú ho veci, ktoré ľudia tvoria a budujú, a pri fotografovaní objektov používa antropologický prístup so snahou vyzdvihnúť mimovoľnú krásu infraštruktúry.

Juan Jerez: Juan je španielsky architekt a fotograf pracujúci v Paríži. Špecializuje sa na fotografovanie snímok s vlastným príbehom. Pracuje nielen so slovami, ale aj so svetlom, tieňmi a tvarmi, a prezentuje tak odlišný spôsob vnímania sveta.

Aaron Pegg: Aaron je fotograf žijúci v New Yorku, ktorý začal fotografovať prázdne stanice v domovskom meste v novembri 2013. Fotky zo služby Instagram ho inšpirovali vziať fotoaparát a „znázorniť stanice v ich surovej forme“, čím ilustruje ich krásu, ktorú dotvára zachytením vedúcich čiar, hĺbkou ostrosti a symetriou.

Adrien Barakat: Adrien je švajčiarsky architekt a fotograf. Jeho architektonické pozadie mu umožnilo vyvinúť si výnimočný kritický pohľad, pochopiť priestor a venovať pozornosť detailom, vďaka čomu dokáže vyjadriť estetické kvality a silné stránky svojich objektov.