21-10-2022

SPOLOČNOSŤ NIKON OZNAMUJE DÁTUM ZASIELANIA PRÍSPEVKOV DO 39. ROČNÍKA SÚŤAŽE NIKON PHOTO CONTEST

Amsterdam, Holandsko, 21. októbra: Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje, že 39. ročník súťaže Nikon Photo Contest bude prijímať príspevky od 27. októbra 6:00 SEČ. Príspevky sa prestanú prijímať 13. februára 2023 o 6:00 SEČ.

Podobne ako pri predchádzajúcich súťažiach, aj v prípade súťaže 2022/2023 účastníci môžu odoslať statické aj videografické snímky. Témou fotografickej súťaže je „Beloved“ (Milovaný) a spoločnosť Nikon bude hľadať snímky, ktoré vyjadrujú priority jednotlivcov z rôznych uhlov pohľadu v kategóriách Single Photo (Jednoduchá fotografia) alebo Photo Story (Fotografický príbeh).   

Téma filmovej súťaže je „Next Steps“ (Ďalšie kroky) – príspevky do kategórií Short Film (Krátky film) a Super Short Film (Super krátky film) by mali vyjadrovať budúci rast a vývoj sveta.

Tohtoročnú porotu bude viesť Sarah Leen, prvá riaditeľka pre fotografiu pre časopisy National Geographic a National Geographic Partners. V roku 2020 zriadila Sarah združenie Visual Thinking Collective (Združenie vizuálneho myslenia), komunitu redaktoriek, učiteliek a kurátoriek, ktoré sa špecializuje na vytváranie a riadenie vizuálne riadených projektov. 

Pri príležitosti svojho vymenovania za hlavného porotcu Sarah hovorí:

„Mojou nádejou v súťaži Nikon Photo Contest je zhromaždiť príbehy, ktoré reprezentujú náš dnešný svet. Po troch rokoch izolácie a strachu z pandémie ochorenia COVID-19 sme si zvykli na nový spôsob života. Teraz máme nové príležitosti a nové šance. Zamyslite sa teda nad svojím svetom a nad tým, čo ste videli, že sa zmenilo a rástlo, a teraz to vnímate ako nové príležitosti. Naozaj sa teším na práce, ktoré prichádzajú z celého sveta. V tejto súťaži máme príležitosť ukázať, kde sme dnes, a porozprávať naše príbehy, porozprávať svoje osobné príbehy.“

Súťaž Nikon Photo Contest sa konala prvýkrát v roku 1969 a v súčasnosti je najväčšou medzinárodnou fotografickou súťažou na svete. Jej cieľom je obohacovať kultúru fotografovania tým, že profesionálnym a amatérskym fotografom na celom svete poskytuje príležitosť vyjadriť sa a komunikovať spolu. V predchádzajúcej súťaži 26 000 účastníkov zo 150 krajín a oblastí po celom svete predložilo spolu viac ako 65 000 fotografií.

Do súťaže sa môžu zapojiť profesionálni i amatérski fotografi, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo národnosť. Ďalšie podrobnosti o kategóriách súťaže, ako aj informácie o tom, ako sa prihlásiť, nájdete na webovej stránke súťaže Nikon Photo Contest. Očakáva sa, že víťazi budú oznámení v júli 2023.

O spoločnosti Nikon

Spoločnosť Nikon je popredný svetový poskytovateľ fotografických produktov a služieb. Jej inovatívne optické technológie – od spotrebiteľských a profesionálnych fotoaparátov cez objektívy a systémové príslušenstvo až po športovú a rekreačnú optiku – stavajú na viac ako 100 rokoch skúseností. Značka je globálne uznávaná, pokiaľ ide o stanovovanie nových štandardov v oblasti dizajnu a výkonu, pričom revolučné fotoaparáty mirrorless Nikon radu Z a objektívy NIKKOR Z predstavujú novú dimenziu optickej kvality.

Spoločnosť Nikon sa zaviazala byť lídrom v oblasti fotografie a umožňuje niektorým z najlepších svetových vizuálnych umelcov dosiahnuť svoj tvorivý potenciál prostredníctvom vizuálneho rozprávania príbehov. Jej oceňované fotografické vybavenie umožňuje fotografom a filmárom realizovať svoje kreatívne vízie na najvyššej úrovni. Jej oceňovaná športová a rekreačná optika približuje svet, od pozorovania vtákov a hviezd cez sledovanie divadelných predstavení až po golf a cestovanie. Spoločnosť Nikon ako dôveryhodný partner s víziou spája všetky úrovne tvorcov obsahu prostredníctvom zainteresovanej komunity, bezkonkurenčných technických znalostí a prístupu k vzdelávacím zdrojom prostredníctvom iniciatív, ako je napríklad Nikon School.