SOM Simona Smrčková a Kamil Saliba, svadobní fotografi

Simona a Kamil sú svadobní fotografi, ktorí pracujú spolu ako tím už od roku 2012. Spojili svoje sily (ako vravia, lebo „viac očí vidí viac“) na jednej svadbe a zistili, že používanie viacerých fotoaparátov a objektívov Nikon im umožňuje zachytiť viacero pohľadov na tento špeciálny deň. Simona sa môže sústrediť na 100 % na nevestu a Kamil sa môže sústrediť na ženícha počas príprav na tento veľký deň.

V priebehu rokov spolupráce zachytili vo svojej práci množstvo nádherným spomienok a našli si množstvo nových priateľov. Simona a Kamil milujú svoju prácu, počas ktorej zachytávajú okamihy toho, čo majú najradšej – radosti, šťastia a všetkých ďalších silných emócií, ktoré sú súčasťou svadobného dňa.
Simona & Kabil

Otázky a odpovede

Ako ste sa dostali k fotografovaniu svadieb?

Kamil: Svadobnou fotografiou som sa zaoberal už od roku 1999, kedy som dokončil štúdium umenia a fotografie. Mal som teda dostatočnú prax, počas ktorej som sa naučil rozpoznávať svadobné trendy.

Simona: Síce nemám takú dlhú prax ako Kamil, no svadobnej fotografii sa venujem od roku 2008. Študovala som maľbu a začala som fotografovať svadby. Odvtedy som svoje portfólio rozšírila aj na portréty a módnu fotografiu.


Akú svadobnú tradíciu fotografujete najradšej?

Máme to šťastie, že typická česká svadba obsahuje mnoho tradícií, takže množstvo príležitostí pre nás. Jednou z obľúbených tradícií, ktorú zachytávame na svojich fotografiách, je „falošná nevesta“ – deje sa to ráno pred ceremóniou, keď ženích príde do domu nevesty, aby ju vyzdvihol a požiadal rodičov o dovolenie. Namiesto toho sa niekto iný zo svadobných hostí, obvykle muž, prezlečie za nevestu a pokúsi sa zviesť ženícha.


Čo je pri fotografovaní svadby najväčšou výzvou?

Najväčšou výzvou je zachytiť silné a pôsobivé snímky na veľmi dobrej technickej úrovni, a to dokonca aj pri nevhodných fotografických podmienkach a nedostatku času počas dňa. Musíme sa rozhodovať a reagovať veľmi rýchlo.