Nikon Imaging | Slovakia | Europe

30-06-2017

Vincent Munier, vyslanec spoločnosti Nikon, fotografuje ohrozeného leoparda snežného

Pri odhaľovaní prírodného divu Tibetu musel čeliť 5 000 m nadmorskej výške, teplotám pod -35 °C a nestabilnej geopolitickej situácii

Pri odhaľovaní prírodného divu Tibetu musel čeliť 5 000 m nadmorskej výške, teplotám pod -35 °C a nestabilnej geopolitickej situácii

Amsterdam, Holandsko, 30. jún 2017 – Európsky vyslanec spoločnosti Nikon a fotograf divých zvierat Vincent Munier dokončil ambiciózny projekt, v ktorom dokumentoval najohrozenejšiu tibetskú divočinu. S cieľom vyfotografovať túto relatívne neznámu a nepreskúmanú oblasť čelil Vincent vysokej nadmorskej výške, mrazivým teplotám a nevľúdnemu terénu iba so stanom, teplým oblečením a fotoaparátmi Nikon D5 a D500 s objektívmi NIKKOR.

Okrem dokumentovania rôznych druhov zvierat vrátane jaka divého, tibetskej gazely, antilopy, púštnej líšky a mačky manul, bolo Vincentovým hlavným cieľom zdokumentovať notoricky plachého a samotárskeho leoparda snežného, ktorý je ohrozeným druhom na pokraji vyhynutia z dôvodu klimatických zmien.

Zblíženie človeka s prírodou

Tibet je pre svoju geopolitickú situáciu a vysokú nadmorskú výšku ťažko dostupné miesto. S pomocou miestneho tibetského sprievodcu sa dostal Vincent do tých najodľahlejších a nedotknutých oblastí regiónu v nadmorskej výške až 5 000 metrov.

„Ženie ma zvedavosť a túžba po dobrodružstve, takže poveternostné podmienky a vzácne divoké zvieratá Tibetu boli tou perfektnou výzvou,“ poznamenáva Munier. „Keď pracujete v takýchto krutých podmienkach, potrebujete mať poruke ten najlepší fotoaparát a objektívy, aby ste nikdy nezmeškali tú správnu chvíľu. Vybavenie od spoločnosti Nikon používam od svojich 12 rokov. Na tejto výprave som potreboval spoľahlivosť svojho obľúbeného Nikon D5 a D500 na zaistenie presnosti. Pri zachytávaní kvalitných snímok z veľkej vzdialenosti hrali kľúčovú úlohu objektívy AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR a AF-S NIKKOR 24 – 120 mm f/4G ED VR.“

Zvyšovanie povedomia o najplachšom predátorovi v prírode

Odhaduje sa, že za menej ako dve desaťročia sa počet leopardov snežných v divočine znížil o viac ako 20 %.¹ Pretože sa považuje za ohrozený druh, ochrancovia prírody majú obavy o jeho budúcnosť na základe nedávnych záznamov bežných leopardov² vzájomne nažívajúcich v rovnakej lokalite na Tibetskej náhornej plošine.

Na to, aby narazil na leoparda snežného, musel Vincent navštíviť Tibet trikrát. Vďaka kamufláži a opatrnej povahe sa dajú veľmi ťažko spozorovať a nájsť. Počas tretej cesty sa mu podarilo dva dni sledovať z blízkosti matku s mláďaťom a pomocou vybraných kombinácií fotoaparátov a objektívov zdokumentoval ich spoločný lov.

„S prírodou máme zvláštny vzťah – oddeľuje nás priepasť,“ pokračuje Munier. „Pri práci na projektoch rád zachádzam do extrémov v snahe túto priepasť uzavrieť. Nie je to vôbec ľahké a často mám pred terénom, podnebím a dokonca aj zvieratami veľký rešpekt. Je však dôležité, aby ľudia pochopili, že nie sú vládcami sveta. Vážim si, že mám možnosť pravidelne sa vracať do prírody a žiť mimo pohodlia domova v rovnakých podmienkach ako tieto zvery.“

Program európskych vyslancov spoločnosti Nikon

Program európskych vyslancov spoločnosti Nikon pozostáva z talentovaných a vplyvných vizuálnych umelcov, ktorí využívajú najmodernejšie technológie a prehľad o aktuálnych spoločenských trendoch na zobrazenie aktuálnej doby. Spoločnosť Nikon vyzvala Vincenta splniť si svoj vysnený fotografický projekt na základe jeho všeobecného uznania ako priekopníka vo fotografovaní divokých zvierat.

Ďalšie informácie o Vincentovom projekte nájdete na jeho stránke Špeciálny projekt.

Súprava

Počas projektu používal Vincent túto výbavu:

• AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR 
• AF-S NIKKOR 24 – 120 mm f/4G ED VR 
• AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8E FL ED VR 
• D5 
• D500

O Vincentovi

Vincent Munier sa špecializuje na fotografovanie divokých zvierat a exteriérov. Vincent, ktorý sa narodil vo francúzskom regióne Vogézy, si fotografovanie zamiloval už vo veku 12 rokov. Väčšinu svojej mladosti strávil fotografovaním divokých zvierat v lesoch okolo domu. Vincent je prvý fotograf, ktorý trikrát po sebe získal cenu „BBC Wildlife Photographer of the Year ‘Erik Hosking Award’“. Jeho snímky sa vystavujú v umeleckých galériách a publikujú v prestížnych medzinárodných časopisoch.

Všetky snímky © Vincent Munier.


¹https://www.wwf.org.uk/wildlife/snow-leopards
²http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-38610862