22-02-2019

Spoločnosť Nikon vyvíja nový firmvér pre plnoformátové fotoaparáty mirrorless Nikon Z 7 a Nikon Z 6

Spoločnosť Nikon sa neustále prispôsobuje meniacim sa potrebám používateľov pridávaním nových funkcií a zlepšených možností

Amsterdam, Holandsko, 22. februára 2019: Spoločnosť Nikon oznámila vývoj nového firmvéru pre plnoformátové fotoaparáty mirrorless Nikon Z 7 a Nikon Z 6. Firmvér umožní nové funkcie, ako sú napríklad AF s detekciou očí, videovýstup vo formáte RAW a podpora pamäťových kariet CFexpress. Navyše budú zlepšené funkcie automatického zaostrovania a automatickej expozície fotoaparátu.

Rad Z bude aj naďalej reagovať na meniace sa potreby používateľov a ponúkať snímanie novej generácie, ktoré stimuluje ich kreatívne ciele.

Nový firmvér prinesie nasledujúce funkcie a možnosti

1. Podpora AF s detekciou očí pri snímaní statických snímok (mala by byť uvedená na trh v máji 2019)
AF s detekciou očí je ideálne na fotografovanie portrétov. Vyvíjané AF s detekciou očí bude fungovať v režime zaostrovania AF-S (jednoduché automatické zaostrovanie), ktorý je užitočný pri fotografovaní nehybných ľudí, aj v režime zaostrovania AF-C (kontinuálne automatické zaostrovanie) účinnom pri fotografovaní ľudí, ktorí často menia pózu. Táto funkcia dokáže detegovať viacero očí, z ktorých si používateľ môže vybrať tie, na ktoré má fotoaparát zaostrovať. Vďaka tomu ponúka väčšiu flexibilitu pri fotografovaní viacerých ľudí.

2. Vyšší výkon automatického zaostrovania a automatickej expozície (mal by byť uvedený na trh v máji 2019)
V (rozšírenom) režime rýchleho sériového snímania bude popri existujúcom automatickom zaostrovaní so sledovaním čoskoro možná aj automatická expozícia (AE) so sledovaním. Zlepší sa tiež výkon automatického zaostrovania pri slabom svetle, čo umožní rýchlejšie automatické zaostrovanie v tmavom alebo slabo osvetlenom prostredí pri fotografovaní statických snímok i zázname videosekvencií.

3. Podpora videovýstupu vo formáte RAW (dátum uvedenia na trh bude oznámený)
Bude podporovaný výstup dátového prúdu vo formátoch 4K UHD a Full HD RAW z fotoaparátu. Výstupný dátový prúd vo formáte RAW sa potom môže zaznamenávať v kompatibilnom formáte RAW pomocou externého rekordéra. Používateľom to umožní využívať bohaté 12-bitové farby, aby dosiahli flexibilné farebné prechody.

4. Podpora pamäťových kariet CFexpress (dátum uvedenia na trh bude oznámený)
Nový firmvér bude poskytovať podporu nového štandardu pamäťových kariet CFexpress, ktoré používateľom ponúkajú lepšie zabezpečenie. Poskytujú vysoký výkon na zefektívnenie pracovného postupu. Po inovácii budú používatelia môcť používať vo svojom fotoaparáte vymeniteľné karty CFexpress a XQD. Okrem fotoaparátov Z 7 a Z 6 bude v budúcnosti pridaná podpora pamäťových kariet CFexpress aj do digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon D5 (typ XQD), Nikon D850 a Nikon D500.

XQD je ochranná známka spoločnosti Sony Corporation.
CFexpress je ochranná známka asociácie CompactFlash Association (CFA).