23-08-2018

Spoločnosť Nikon uvádza na trh superteleobjektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilný s formátom Nikon FX.

Poskytuje výnimočnú flexibilitu, ktorá spríjemňuje fotografovanie superteleobjektívom z ruky, a ponúka vynikajúci optický výkon a funkčnosť

Amsterdam, Holandsko, 23. augusta 2018: Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje, že na trh uvádza superteleobjektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilný s digitálnymi jednookými zrkadlovkami Nikon formátu FX.

AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je vysokovýkonný superteleobjektív formátu FX, ktorý podporuje ohniskovú vzdialenosť 500 mm. Použitie Fresnelovej šošovky (PF) výrazne znížilo veľkosť a hmotnosť objektívu, vďaka čomu je fotografovanie superteleobjektívom z ruky jednoduché a príjemné.

Rozmery objektívu sú výrazne menšie – maximálny priemer je 106 mm a dĺžka 237 mm. Má hmotnosť približne 1 460 g (zhruba rovnakú ako objektív AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8E FL ED VR), pričom iné objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm majú zvyčajne hmotnosť vyššiu ako 3 000 g. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR má odolnosť voči prachu a kvapkajúcej vode, čo spolu s fluórovou vrstvou na povrchu prednej šošovky poskytuje pri snímaní skvelú flexibilitu.

Použitie jednej šošovky PF a troch šošoviek zo skla ED umožňuje extrémne ostrú a detailnú kresbu, ktorá je kompatibilná s digitálnymi fotoaparátmi s vysokým počtom pixelov. Materiály použité v novej šošovke PF, ktorú spoločnosť Nikon vyvinula, navyše účinne znižujú (difrakčný) závoj šošovky PF. Vďaka synergickému efektu technológií povrchových vrstiev od spoločnosti Nikon, počínajúc antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat, ktorá veľmi účinne koriguje reflexy a závoj, sa dosahujú mimoriadne čisté snímky.

Rýchlosť automatického zaostrovania bola zvýšená znížením hmotnosti šošoviek v zaostrovacej skupine. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je tiež vybavený mechanizmom stabilizácie obrazu, ktorý poskytuje korekciu chvenia fotoaparátu zodpovedajúcu skráteniu času uzávierky o 4,0 stupňa EV*. Navyše je k dispozícii režim stabilizácie obrazu SPORT. Režim SPORT je vďaka stabilizácii obrazu zobrazovaného v hľadáčiku obzvlášť účinný pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich a nepredvídateľných objektov, ako sú napríklad divé vtáky, alebo pri motívoch, akými sú napríklad športové udalosti, ako aj pri snímaní videosekvencií.

Použitie bajonetového adaptéra FTZ umožní používať objektív s fotoaparátmi mirrorless vybavených bajonetom Z, ktoré boli dnes takisto predstavené. Používatelia si budú môcť užívať snímanie superteleobjektívom s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm pomocou systému, ktorý je ešte kompaktnejší než kedykoľvek predtým.

Spoločnosť Nikon na trh uvedie aj bodový hľadáčik DF-M1 (k dispozícii samostatne) – príslušenstvo, ktoré je veľmi účinné pri fotografovaní superteleobjektívom. Pri snímaní superteleobjektívom je v hľadáčiku viditeľné len veľmi úzke zorné pole, a preto sa môže sledovaný objekt veľmi ľahko stratiť. Toto príslušenstvo pomáha sledovať požadovaný objekt, a to aj vtedy, ak sa náhle pohne.

Použitie šošovky PF umožnilo vytvoriť menší a ľahší objektív, ktorý možno vziať na miesta, na ktorých to bolo pri predchádzajúcich superteleobjektívoch zložité. Menšia veľkosť a nižšia hmotnosť tiež odstraňujú potrebu statívu, vďaka čomu je fotografovanie superteleobjektívom z ruky jednoduché. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR výrazne rozširuje možnosti fotografovania superteleobjektívom, pretože kombinuje vynikajúci výkon s kompaktnou veľkosťou a nízkou hmotnosťou.

Hlavné funkcie

- Výrazne menší a ľahší vďaka použitiu Fresnelovej šošovky (PF)
- Konštrukcia odolná voči prachu a kvapkajúcej vode a použitie fluórovej vrstvy od spoločnosti Nikon, ktorá účinne odpudzuje prach, kvapôčky vody, mastnotu a nečistoty
- Špičková optika využívajúca jednu šošovku PF a tri šošovky zo skla ED umožňuje extrémne ostrú a detailnú kresbu, ktorá je kompatibilná s digitálnymi fotoaparátmi s vysokým počtom pixelov
- Optický výkon, ktorý nie je pri použití telekonvertora TC-14E III AF-S žiadnym spôsobom znížený
- Materiály použité v novej šošovke PF účinne korigujú (difrakčný) závoj šošovky PF
- Účinné potlačenie reflexov a závoja dosiahnuté použitím antireflexnej vrstvy Nano Crystal Coat umožňuje získať čisté snímky
- Rýchlosť automatického zaostrovania zvýšená znížením hmotnosti šošoviek v zaostrovacej skupine
- Vybavený mechanizmom stabilizácie obrazu, ktorý poskytuje korekciu chvenia fotoaparátu zodpovedajúcu skráteniu času uzávierky o 4,0 stupňa EV*
- Mechanizmus stabilizácie obrazu vybavený dvoma režimami: NORMÁLNY a SPORT
- Elektromagnetický mechanizmus clony na mimoriadne presné ovládanie clony

* Merané v súlade s normami asociácie CIPA v normálnom režime pri použití digitálnej jednookej zrkadlovky vybavenej plnoformátovým obrazovým snímačom zodpovedajúcim formátu 35 mm.