19-06-2018

Look Deeper: Nikon a fotograf Tomáš Sentpetery nahliadli pod povrch európskych turistických destinácií

Nové snímky zachytávajú najnavštevovanejšie destinácie na povrchu a pod povrchom zeme objektívmi NIKKOR formátu FX a DX

Amsterdam, Holandsko, 19. júna 2018: Exkluzívny fotografický seriál, ktorý dnes zverejnila spoločnosť Nikon, zachytáva pohľad fotografa Tomáša Sentpeteryho do hĺbky, pri ktorom zobrazuje obľúbené európske turistické destinácie z inej perspektívy – z pohľadu na povrchu a pod povrchom.

Aby Tomáš ukázal, že na rôznych miestach sa ukrýva viac než vidíme na prvý pohľad, navštívil päť európskych turistických destinácií – Londýn, Paríž, Krakov, Neapol a južné pobrežie Španielska – aby vytvoril originálne cestovateľské fotografie. Vyzbrojený niekoľkými objektívmi NIKKOR formátu FX a DX a niekoľkými telami fotoaparátov preskúmal a zachytil výnimočné miesta, ktoré žijú vlastným životom pod povrchom známych lokalít. Od opustených chodieb londýnskeho metra až po úžasné soľné bane Wieliczka v blízkosti Krakova či španielske Barrio de Cuevas – najrozsiahlejší komplex troglodytových jaskýň v Európe – všetky snímky ukazujú, že ešte stále existuje veľa nečakaných miest, ktoré možno preskúmať. Celú sériu snímok si môžete pozrieť tu.

Londýnsky Big Ben a opustená stanica metra Aldwych.
Snímka na povrchu: AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR
Snímka pod zemou: AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

Starodávne bourbonské tunely vinúce sa pod zemou v okolí Neapola.
Snímka na povrchu: AF-S DX NIKKOR 10 – 24 mm f/3,5 – 4,5G ED
Snímka pod zemou: AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR

Európske historické mestá, rozmanitá kultúra a svetoznáme pamiatky sú rajom pre cestovateľov a cestovateľských fotografov. Tomáš však chcel zájsť ďalej. Pomocou objektívov NIKKOR formátu DX na tele fotoaparátu Nikon D7500 snímal „povrch” európskych turistických destinácií* a pomocou objektívov NIKKOR formátu FX na vlajkovom modeli Nikon D850 snímal ich podzemie.

Barrio de Cuevas v španielskom meste Guadix ukrývajúci najväčší jaskynný komplex v Európe
Snímka na povrchu: AF-S DX NIKKOR 16 – 80 mm f/2,8 – 4E ED VR
Snímka pod zemou: AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR

Pohľad na povrchu na Krakov a soľná baňa Wieliczka v jeho blízkosti
Snímka na povrchu: AF-S DX NIKKOR 10 – 24 mm f/3,5 – 4,5G ED
Snímka pod zemou: AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

Tomáš Sentpetery vo svojom komentári k projektu uviedol: „Všade okolo nás sú skryté svety a ja som chcel ukázať, že populárne turistické destinácie ukrývajú viac, než by sme čakali. Pred vycestovaním si zistite informácie o danej oblasti a nebojte sa ísť hlbšie. So správnym vybavením a túžbou po dobrodružstve môžete vytvoriť výnimočné cestovateľské fotografie.”
 
Pri snímaní Tomáš používal nasledujúce vybavenie:
• Nikon D850 – Najnovší fotoaparát formátu FX ponúka neprekonateľnú kombináciu rozlíšenia, rýchlosti a citlivosti na svetlo. Snímač s rozlíšením 45 MP umožňuje zachytiť neuveriteľne jemné detaily a poskytuje ostré a čisté snímky, na ktorých sú viditeľné aj tie najjemnejšie štruktúry. Rozsah citlivosti ISO od 64 do 25 600 je mimoriadne vhodný na zvýraznenie jasných farieb v prostredí so slabým svetlom, čo je ideálne na skúmanie temných miest pod povrchom.
• Nikon D7500 – Fotoaparát stvorený pre vycibrených dobrodruhov. Nikon D7500 je ľahký, má dynamický snímač formátu DX s rozlíšením 20,9 MP a tenký zvislo vyklápateľný monitor, ktorý umožňuje fotografom zaostrovať a snímať aj z najnáročnejších uhlov. Vďaka citlivosti ISO rozšíriteľnej až na hodnotu 1 640 000 dokáže fotoaparát Nikon D7500 maximálne využiť všetko dostupné svetlo na každej scéne, na akú pri cestovaní narazíte.

Vybavenie formátu FX:
• AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED – Tento vysoko svetelný a extrémne širokouhlý objektív poskytuje vysokú ostrosť v celom obrazovom poli, ktorá dokáže prekonať ekvivalentné objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Vysoká svetelnosť objektívu a antireflexná vrstva Nano Crystal Coat zamedzujú vytváraniu reflexov a závojov, vďaka čomu sa objektív dokáže bez problémov prispôsobiť akémukoľvek prostrediu pri cestovaní.
• AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR – Najpoužívanejší profesionálny objektív radu NIKKOR. Tento širokouhlý objektív zaručuje výnimočný výkon aj v slabom svetle a nemennú expozíciu v celom rozsahu priblíženia. Fluórová vrstva na prednom a zadnom prvku objektívu odpudzuje vodu, prach a nečistoty, čo je praktické v náročnejších podmienkach, ktoré vás môžu na cestách postretnúť.
• AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED – Tento ľahký a všestranný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou je ideálnou voľbou pre kreatívnych fotografov, ktorí chcú zdôrazniť perspektívu a ukázať iný pohľad. Ultraširoká ohnisková vzdialenosť 20 mm, vysoká svetelnosť objektívu f/1,8 a kompaktné rozmery znamenajú, že bez ohľadu na to, či snímate tesné interiéry alebo reportážne fotografie, tento objektív zvládne každú výzvu.

Vybavenie formátu DX:
• AF-S DX NIKKOR 10 – 24 mm f/3,5 – 4,5G ED – Ultraširokouhlý objektív s 2,4-násobným priblížením a vysokokvalitnou optickou konštrukciou pomáha vytvárať snímky s vynikajúcim rozlíšením, kontrastom a minimálnym skreslením. V prípade cestovateľských fotografov sa ideálne hodí na zachytenie krajiny, zdôraznenie perspektívy alebo snímanie v tesných priestoroch.
• AF-S DX NIKKOR 16 – 80 mm f/2,8 – 4E ED VR – Neprekonateľný prenosný objektív pre fotografov, ktorí chcú zachytiť dokonalé výhľady. Vďaka ľahkému telu, vysokej svetelnosti f/2,8 – 4 a systému stabilizácie obrazu je priam stvorený na jednoduché snímanie z ruky.
• AF-S DX NIKKOR 18 – 300 mm f/3,5 – 6,3G ED VR – Tento výkonný objektív so 16,7-násobným priblížením a rozsahom až po superteleobjektív je dokonalým objektívom na snímanie cestovateľských fotografií. Je všestranný, pýši sa kompaktným telom bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímky a má praktický prepínač aretácie zoomu, ktorý udržiava objektív v bezpečí, keď ste v pohybe.

Tomáš dodáva: „Bez ohľadu na to, či som snímal tmavé tesné priestory alebo obrovskú otvorenú krajinu plnú kontrastov, objektívy, ktoré som použil, mi umožnili ľahko sa prispôsobiť náročným podmienkam každej lokality. Tento projekt ukazuje, aké je dôležité mať správny objektív pre daný záber a nebáť sa prekročiť svoje hranice a hranice svojho vybavenia pri hľadaní skrytej krásy na akýchkoľvek miestach.”

Fotografi, ktorí sa inšpirovali seriálom Look Deeper a rozhodli sa experimentovať a rozvíjať vlastné cestovateľské fotografie, môžu využiť propagačnú akciu Cashback na fotoaparát Nikon D7500 a objektívy NIKKOR, ktoré používal Tomáš.

*Snímka londýnskej veže Big Ben bola zhotovená fotoaparátom Nikon D800 s objektívom AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED.

Kto je Tomáš Sentpetery

Slovenský fotograf Tomáš Sentpetery žijúci v Londýne je skúsený krajinný a portrétny fotograf. Jeho výrazný fotografický štýl charakterizujú snímky známych londýnskych pamiatok podčiarknuté dramatickou oblohou. Tomáš okrem iného veľa cestuje po Európe a rád odhaľuje skryté a nepreskúmané miesta. Svojou najnovšou sériou snímok by Tomáš rád zaujal cestovateľských fotografov a inšpiroval ich, aby pri svojich ďalších dobrodružstvách nahliadli hlbšie.

Ďalšie informácie o oceňovaných produktoch spoločnosti Nikon nájdete na adrese www.europe-nikon.com