12-01-2018

Vyslanec spoločnosti Nikon Joel Marklund dokumentuje životy Saamov vo Švédsku

Nezastúpená komunita švédskych domorodcov v centre pozornosti prostredníctvom pôsobivej série portrétov

Nezastúpená komunita švédskych domorodcov v centre pozornosti prostredníctvom pôsobivej série portrétov

Amsterdam, Holandsko, 12. januára 2018 – Európsky vyslanec spoločnosti Nikon Joel Marklund dokončil jedinečný projekt profilujúci komunitu Saamov – tému, ktorá je blízka jeho srdcu. Pomocou zrkadlovky D5 a objektívov NIKKOR sa Joel pokúsil prekonať stereotypy, ktoré sú podľa neho s komunitou Saamov spájané, pričom zvýraznil ich každodenné životy prostredníctvom intímnych portrétov.

Saamovia tradične obývajú oblasť nazývanú Sápmi, ktorá pretína severné časti Nórska, Švédska, Fínska a ruského polostrova Kola. Saamovia sú síce rozdelení formálnymi hranicami štyroch štátov, existujú však ako jedna skupina spájaná kultúrnymi a jazykovými putami a spoločnou identitou. Joel chcel komunikovať skutočný charakter tejto identity a prekonať povrchné vnímanie tejto komunity ako „pastierov sobov žijúcich v horách“.

„Najlepšie príbehy sa vždy neodohrávajú v najexotickejších alebo najodľahlejších miestach“, hovorí Marklund.Bol som odhodlaný zachytiť tému, v ktorú som veril, niečo, čo bolo pre mňa dôležité. Príbeh Saamov nie je príliš rozšírený a keďže som vyrastal v Boden blízko miest, v ktorých niektoré ich komunity sídlili, cítil som povinnosť a poctu rozprávať o tom.“

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

S cieľom zdokumentovať život Saamov v dnešnom Švédsku navštevoval Joel túto komunitu šesť mesiacov a obklopil sa životmi jej dvanástich členov – spevákmi, tanečníkmi, výrobcami bubnov a študentmi – aby rozprával ich individuálne príbehy. V priebehu projektu kombinoval fotoaparát D5 s objektívmi AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G, AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G a AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II.

Na Joelových obrázkoch je vidieť Saamov v tradičných podmienkach oblečených do krojov nazývaných „gákti“ a ich každodennú prácu, pri ktorej sa oveľa viac dostávajú do kontaktu so zvyškom spoločnosti. Ide o kultúrny kontrast badateľný v celej sérii.

Joel napríklad pristihol Mariku Renhuvudovú, ako pomáha rodine so sobiou zabíjačkou, a až po niekoľkých dňoch fotenia Mariky sa dozvedel, že študuje baletnú akadémiu v Štokholme.

Maxida Marak, ktorá vyrástla v Štokholme a neskôr sa presťahovala do tradičnej komunity Saamov, sa zatiaľ vrátila do mesta, aby sa stala úspešnou speváčkou. Ďalší príbeh sleduje Merethe Kuhmunenovú, študentku odhodlanú propagovať práva LGBT v oblasti Sápmi.

Všetky individuálne príbehy si môžete prečítať na tejto webovej stránke.

Marklund dodáva: „Chcel som týmto ľuďom poskytnúť zadosťučinenie, takže správne vybavenie bolo základom. Objektívy AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G a AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II sú vynikajúce na fotografickú reportáž, zatiaľ čo AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G bol fantastický na fotenie pri slabom osvetlení.

V rámci tohto projektu som sa skutočne veľa naučil – nielen ako fotoreportér, ale aj ako Švéd. Možnosť fotiť v domovskej krajine a stretnúť sa s komunitou Saamov bola skúsenosť, ktorá zmenila môj život, a som veľmi vďačný, že mi to spoločnosť Nikon umožnila.“

Program Európski vyslanci spoločnosti Nikon

Program európskych vyslancov spoločnosti Nikon pozostáva z talentovaných a vplyvných vizuálnych umelcov, ktorí využívajú najmodernejšie technológie a prehľad o aktuálnych spoločenských trendoch na zobrazenie aktuálnej doby. Spoločnosť Nikon vyzvala Joela splniť si svoj vysnený fotografický projekt na základe jeho všeobecného uznania ako športového fotografa a fotoreportéra.

Ďalšie informácie o Joelovom projekte nájdete na jeho stránke Špeciálny projekt.

Vybavenie

Počas projektu používal Joel túto výbavu:

• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G 
• AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G
• AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II    
• D5 

Informácie o Joelovi

Joel Marklund je renomovaný fotograf, ktorý sa špecializuje na fotografovanie športu. Sídli v Štokholme a v súčasnosti je vedúcim fotografom v najlepšej švédskej agentúre pre športovú fotografiu Bildbyrån. Joel pracoval už vo viac ako 45 krajinách, kde fotografoval množstvo svetových podujatí vrátane štyroch Olympijských hier. Práce publikoval po celom svete a za svoje snímky získal niekoľko ocenení. Patria medzi ne medzinárodná súťaž Picture of the Year, NPPA Best of Photojournalism a švédska súťaž Picture of the Year.

Všetky snímky spadajú pod ochrannú známku © Joel Marklund

Ďalšie informácie o programe Európski vyslanci spoločnosti Nikon nájdete na adrese www.europe-nikon.com