07-11-2017

Klamlivé línie: Nikon a fotograf Max Leitner skresľujú v Poľsku perspektívy

Nový širokouhlý fotografický seriál prináša snímky vzdorujúce gravitácii, ktoré vznikli vďaka kombinácii architektúry a freerunningu

Amsterdam, Holandsko, 7. novembra 2017 – Exkluzívny fotografický seriál, ktorý dnes vydala spoločnosť Nikon, zachytáva cestu nemeckého fotografa Maxa Leitnera do poľskej Varšavy, kde fotografoval impozantnú súčasnú architektúru tohto mesta – so zápletkou.

Snímky, ktoré sú dôkazom možností širokouhlých objektívov NIKKOR, zachytávajú jedinečné línie architektúry mesta spolu s profesionálnym mestským freerunnerom Bennim Gramsom s cieľom spochybniť perspektívu a vytvárať optické klamy. Snímky zachytávajú Benniho v strategickej polohe uprostred najkrajších varšavských stavieb, pričom Max sa pohráva s líniami budov, aby si divák kládol otázku, čo sa na zábere deje.

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED

Varšava je známa svojou pestrou architektúrou, ktorá odráža jej dlhú a rôznorodú históriu. Fotografované miesta boli vybraté tak, aby poskytovali obraz modernej metropoly, od interiérov ikonického Múzea POLIN a Katynského múzea až po zábery exteriérov rušných budov, mostov a nedávno zrenovovaného metra tohto mesta.

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

V súvislosti s týmto projektom Max Leitner povedal: „Obklopujú nás zaujímavé línie a potenciál fotografovania ma vždy nútil rozčleniť toto prostredie. Pomocou línií súčasnej architektúry diváka usmerňujem a niekedy aj zavádzam, čo mi umožňuje dávať bežným veciam novú obrazovú podobu. Abstrahovaním a skresľovaním týchto línií prostredníctvom kompozície môžete spochybniť divákove vnímanie priestoru. Do Varšavy sme prišli, aby sme zistili, kam až tieto hranice môžeme posunúť, a zároveň patrične zdôraznili veľkolepú súčasnú architektúru tohto mesta.“ 

Krátka ohnisková vzdialenosť a vysoká hĺbka ostrosti širokouhlých objektívov NIKKOR umožnili Maxovi fotografovať tesné interiéry a mohutnú infraštruktúru Varšavy, pričom bolo zaručené dokonalé zaostrenie celého obrazového poľa. Tieto objektívy sú ideálne na fotografovanie architektonických objektov a dokážu zvýrazniť perspektívu a vodiace línie, výsledkom čoho sú mimoriadne pôsobivé snímky budov.

Pri snímaní používal Max nasledujúce objektívy NIKKOR:

• AF-S NIKKOR 16 – 35 mm f/4G ED VR – Tento ultraširokouhlý objektív disponuje stabilizáciou obrazu, vďaka ktorej prenáša ostrý obraz na snímač aj do hľadáčika. Optická konštrukcia poskytuje vynikajúce rozlíšenie i kontrast v rôznych podmienkach.
• AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED – Extrémne širokouhlý svetelný objektív pre profesionálov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat, ktorá potláča efekt reflexov a závoja. Poskytuje ostrosť od okrajov k rohom, ktorá dokáže prekonať ekvivalentné objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou.
• AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED – Tento profesionálny širokouhlý objektív s ultravysokou svetelnosťou zaručuje vynikajúcu ostrosť snímok, a to aj pri slabom osvetlení. Jeho vysoká svetelnosť tiež ponúka jasný obraz v hľadáčiku, s ultrazvukovým zaostrovacím motorom (SWM) pre rýchle a tiché automatické zaostrovanie.
• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G – Profesionálny širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou f/1,4. Pýši sa asférickým optickým prvkom na dosiahnutie vynikajúceho rozlíšenia a kontrastu. Tento robustný a spoľahlivý objektív je vďaka svojmu optickému výkonu ideálnou voľbou pre fotografov, ktorí potrebujú objektív na náročné použitie.

Max nasnímal tento fotografický seriál pomocou novej vlajkovej lode medzi digitálnymi jednookými zrkadlovkami formátu FX od spoločnosti Nikon: D850.

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Max Leitner, D850, AF-S NIKKOR 16 – 35 mm f/4G ED VR

Ďalšie informácie získate kliknutím sem.

Kto je Max Leitner

Max Leitner, ktorý sa narodil v nemeckom Stuttgarte, rozvíjal svoju lásku k fotografovaniu už od raného veku. V poslednom desaťročí precestoval Spojené štáty, Áziu a Európu. Počas bakalárskeho štúdia umenia na umeleckej škole School of the Art Institute of Chicago žil v Chicagu, kde sa zameriaval hlavne na trendy v mestskom prieskume, architektúre a dobrodružnom životnom štýle. Od svojho návratu v máji 2016 sa Max začal venovať vlastným projektom a práci pre klientov po celej Európe, Ázii a Strednom východe. Neustále hľadá výnimočné miesta a ich obrazovú podobu v rámci svojho dlhodobého cieľa fotografovať bežne nedostupné priestory a miesta a prezentovať ich skryté architektonické prvky.
www.maxleitner.com
www.instagram.com/maxleitner

Súprava

Max Leitner používal počas fotografovania nasledujúce vybavenie od spoločnosti Nikon:
• D850
• AF-S NIKKOR 16 – 35 mm f/4G ED VR  
• AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED
• AF-S NIKKOR 24 mm f/1,4G ED
• AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G

Ďalšie informácie o oceňovaných produktoch spoločnosti Nikon nájdete na adrese www.europe-nikon.com