24.10.2012

Spoločnosť Nikon uvádza fotoaparát Nikon 1 V2

Spoločnosť Nikon dnes uvádza ultrarýchly fotoaparát Nikon 1 V2 a posúva rad Nikon 1 plnou rýchlosťou vpred.

Nikon 1 V2 je prvým fotoaparátom v rade, ktorý je vybavený technológiou Nikon 1 druhej generácie. Stavia na úžasnej rýchlosti a prenosnom dizajne, vďaka čomu sa systém Nikon 1 stal najpredávanejším kompaktným systémovým fotoaparátom v Európe¹.

Fotoaparát Nikon 1 V2 ponúka novú úroveň rýchlosti a presnosti spoločne s inteligentnými funkciami novej generácie, dokonalou slobodou tvorivosti a možnosťami bezdrôtového prenosu snímok. Vďaka tomu ho možno využiť ako všestranný hlavný fotoaparát alebo vynikajúci záložný fotoaparát. Tento model, ktorý bol navrhnutý pre nadšencov, ponúka nekompromisnú kvalitu statických snímok a videosekvencií a zároveň je ľahko prenosný.

Jordi Brinkman, produktový manažér pre kompaktné systémové fotoaparáty Nikon 1 zo spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Rýchlosť a inovácie novej generácie robia z fotoaparátu Nikon 1 V2 dokonalý záložný fotoaparát pre fotografov, ktorí chcú snímať pomocou malého a prenosného systému, ale zároveň sa nechcú vzdať slobody tvorivosti, rýchlych reakcií a možnosti výmeny objektívov.“

Dodáva: „Vďaka možnosti snímania pomocou objektívov 1 NIKKOR, alebo obľúbených objektívov pre jednooké digitálne zrkadlovky od spoločnosti Nikon, a ergonómii fotoaparátu, na ktorú sú nadšenci zvyknutí, bude fotoaparát Nikon 1 V2 prvou voľbou pre majiteľov jednookých digitálnych zrkadloviek častejšie, než by čakali.“


¹Prieskum trhu GfK označil fotoaparát Nikon 1 za najpredávanejší kompaktný systémový fotoaparát roku 2012 do dnešného dátumu.

Technológia Nikon 1 prvej generácie predstavila fotografickú inteligenciu a krásu spojenú s rekordnou rýchlosťou. Fotoaparát Nikon 1 V2 teraz ide ešte ďalej vďaka dvojitému obrazovému procesoru EXPEED 3A od spoločnosti Nikon, ktorý umožňuje spracovávať snímky rýchlosťou neuveriteľných 850 miliónov pixelov za sekundu. Vysoká rýchlosť snímania až 15 snímok za sekundu² s priebežným automatickým zaostrovaním a až 60 snímok za sekundu³ s pevným automatickým zaostrovaním umožňuje zaznamenávať snímky vysokej kvality aj v prípade veľmi rýchlej akcie. Objekty sú zaostrované bez oneskorenia vďaka vylepšenému systému hybridného automatického zaostrovania, ktorý sa vyznačuje výnimočne rýchlym automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou pre pohyb vo vysokej rýchlosti a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu umožňujúcim zachytávať jemné detaily aj pri slabom osvetlení. Snímač okamžite prepína medzi 73 zaostrovacími poľami s fázovou detekciou a 135 zaostrovacími poľami s detekciou kontrastu podľa aktuálnej scény, čím zaručuje výnimočné snímky a videosekvencie v širokom rozsahu prostredí.


²V prípade snímok plnej veľkosti môžete snímať až 45 snímok rýchlosťou približne 15 snímok za sekundu.
³V prípade snímok plnej veľkosti môžete snímať až 40 snímok rýchlosťou približne 60 snímok za sekundu. Zaostrovací režim je nastavený na AF-S. Zaostrenie a expozícia pre prvú snímku sú pevné.

Vďaka zvýšenému rozlíšeniu 14,2 milióna pixlov a svetelnej citlivosti ISO s rozsahom 160 až 6400 umožňuje Nikon 1 V2 snímať detailné snímky a videosekvencie aj pri snímaní v slabo osvetlených situáciách. Snímač CMOS formátu CX od spoločnosti Nikon ponúka ideálnu rovnováhu medzi veľkosťou, rýchlosťou, svetelnou citlivosťou, rozlíšením a hĺbkou ostrosti. Vďaka tomu umožňuje snímať statické snímky a videosekvencie s vysokou kvalitou bez zníženia prenosnosti. Možnosť snímania s vysokým nastavením citlivosti ISO znamená, že môžete zachytiť dostatočné množstvo svetla aj pri snímaní rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Funkcia automatického čistenia obrazového snímača minimalizuje vplyv prachu.

Vďaka dôrazu spoločnosti Nikon na vynikajúcu ergonómiu je fotoaparát Nikon 1 V2 pôsobivým spojením formy a funkcie. Keď fotoaparát zdvihnete, budete prekvapení, ako odolne a pevne pôsobí. Vylepšenia zahŕňajú prednú časť zo zliatiny horčíka pre vyššiu odolnosť pri prenášaní a nanovo vyvinutú jednotku uzávierky, ktorá bola testovaná na životnosť 100 000 cyklov na dosiahnutie vynikajúcej rýchlosti a spoľahlivosti. Tlačidlo spúšte je vybavené integrovaným hlavným vypínačom pre rýchle zapnutie a okamžité snímanie. Elektronický hľadáčik (EVF) s vysokým výkonom a rozlíšením 1440 tisíc bodov je umiestnený v optickej ose na uľahčenie kompozície. Veľký grip umožňuje pevné držanie fotoaparátu a vstavaný blesk zaisťuje, že máte vždy dostatok svetla.

Ak potrebujete slobodne snímať scény podľa svojich predstáv, môžete vďaka voliču režimov v hornej časti fotoaparátu rýchlo a priamo pristupovať k režimom riadenia expozície PSAM. Stlačením funkčného tlačidla tiež môžete jednoduchým spôsobom priamo pristupovať ku kľúčovým nastaveniam, ako je citlivosť ISO a vyváženie bielej farby. Príkazový volič je vybavený tlačidlom, ktoré vám umožní potvrdiť výber alebo zmenu nastavenia bez oddialenia hľadáčika od oka. Či už chcete zastaviť akciu alebo rozmazať pozadie, živé ovládanie snímky vám umožní zobraziť zmeny expozičných nastavení v reálnom čase, takže budete vždy presne vedieť, aký bude výsledok.

Rovnako ako fotoaparát Nikon 1 V1 aj model Nikon 1 V2 spája úžasnú rýchlosť fotoaparátu s technológiou snímania pred a po stlačení spúšte, ktorá ponúka inovatívne funkcie. Prvýkrát je k dispozícii funkcia Zachytenia najlepšieho okamihu, ktorá zahŕňa Inteligentný výber snímky a nové Spomalené zobrazenia. Vďaka tejto funkcii vždy získate požadovanú snímku. Inteligentný výber snímky rýchlo zachytí až 20 snímok v plnom rozlíšení predtým a potom, čo úplne stlačíte spúšť. Spomalené zobrazenie zachytí až 40 dávkových snímok v plnom rozlíšení a zároveň ich zobrazí v spomalenom zázname na LCD displeji. Vďaka tomu môžete vybrať konkrétny okamih, ktorý chcete uložiť. Pohyblivá momentka je teraz tiež uložená ako súbor jednej snímky, ktorý môžete jednoducho zdieľať: stačí ho odoslať do akejkoľvek platformy a rozprávať príbehy úplne novým spôsobom.

Snímajte s fotoaparátom Nikon 1 V2 v režime pokročilých videosekvencií, ktorý vám umožňuje zaznamenávať videosekvencie v rozlíšení Full HD s rýchlosťou snímania až 60 snímok za sekundu, 30 snímok za sekundu, 60i, 60p a 30p, s úplným ovládaním času uzávierky a clony. Záznam pri menšej veľkosti obrazu vám umožní dosiahnuť dramatické efekty pri extrémne spomalenom zázname s rýchlosťou záznamu až 1200 snímok za sekundu⁴. Záznam v režime videosekvencií vám umožní využiť tie najlepšie funkcie oboch režimov vďaka záznamu fotografií v plnom rozlíšení (s pomerom strán 3:2) a súčasnému záznamu videosekvencie v rozlíšení Full HD.

 

⁴Rýchlosti záznamu v režime Pokročilá videosekvencia: 400 snímok za sekundu pri veľkosti obrazu 640x240 alebo 1200 snímok za sekundu pri veľkosti obrazu 320x120. Max. trvanie záznamu je 5 sekúnd.

Spoločne s fotoaparátom Nikon 1 V2 uvádza spoločnosť Nikon novú zábleskovú jednotku SB-N7. Tento výkonný blesk kompatibilný s funkciou i-TTL má smerné číslo 18/59 (pri citlivosti ISO 100 m/ft), ponúka možnosť nakloniť hlavu blesku až o 120° a je vybavený externým širokouhlým panelom, ktorý je súčasťou blesku. Ide o ideálne vybavenie pre fotografov, ktorí chcú ovládať kvalitu a smer svetla, a tým kreatívne upraviť svoje fotografie alebo osvetliť objekty v situáciách so slabým osvetlením.

Rad objektívov 1 NIKKOR spoločnosti Nikon bude v roku 2013 rozšírený uvedením troch nových objektívov. Tieto objektívy, ktoré spoločnosť momentálne vyvíja, zahŕňajú ultraširokouhlý teleobjektív, kompaktný vysoko výkonný objektív s 10x zoomom a svetelný objektív určený na snímanie portrétov. Tieto nové objektívy sa pridajú k nedávno uvedenému objektívu 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8, rozšíria všestrannosť systému Nikon 1 a otvoria majiteľom fotoaparátov Nikon 1 ďalšie možnosti. Objektív 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8 je špičkový vysoko svetelný objektív, ktorý umožňuje snímať vynikajúce snímky pri slabom osvetlení aj pri použití nízkej citlivosti ISO. Umožňuje tiež snímať portréty s nádherným rozostrením pozadia.

Rastúca ponuka systémového voliteľného príslušenstva vám umožní spoločne s prenosnosťou, výkonom a rýchlosťou fotoaparátov Nikon 1 využiť všetky možnosti snímania.

Bajonetový adaptér FT1: Objektívy NIKKOR s bajonetom typu F namontované na bajonetovom adaptéri FT1 majú 2,7-násobný faktor výrezu ohniskovej vzdialenosti. To znamená, že zorný uhol objektívu sa takmer trojnásobne predĺži. Ak používate objektívy NIKKOR AF-S a AF-I, môžete stále plne využiť neuveriteľný systém automatického zaostrovania Nikon 1⁵ a vysokorýchlostné sekvenčné snímanie rýchlosťou 10/30/60 snímok za sekundu⁶.

Bezdrôtový mobilný adaptér WU-1b: Tento malý bezdrôtový mobilný adaptér spoločnosti Nikon umožňuje rýchlo a jednoducho zdieľať vysoko kvalitné snímky priamo z fotoaparátu Nikon 1 do inteligentného telefónu alebo tabletu⁷.

Jednotka GPS GP-N100: označte svoje fotografie z fotoaparátu Nikon 1 správnym miestom pomocou miniatúrnej jednotky GPS od spoločnosti Nikon.

 

⁵Režimy AF/AE sú podporované len pri použití objektívov AF-S. Zaostrovací režim musí byť nastavený na AF-S (jednoduché automatické zaostrovanie) a režim činnosti AF je pevne nastavený na jednotlivé zaostrovacie polia. Používa sa iba stredný zaostrovací bod.
⁶Dávkové snímanie pomocou FT1: je možné použiť pri použití objektívu AF-S. Zaostrenie je uzamknuté pri prvej snímke.
⁷Kompatibilný s inteligentnými zariadeniami používajúcimi systémy Android OS a iOS. Pred použitím je potrebné do inteligentného zariadenia nainštalovať nástroj bezdrôtového mobilného adaptéra, ktorý je možné bezplatne si stiahnuť zo služieb Google Play alebo App Store.