13.9.2012

Spoločnosť Nikon predstavuje fotoaparát D600

Spoločnosť Nikon dnes ohlásila novú digitálnu jednookú zrkadlovku formátu FX s rozlíšením 24,3 megapixelov, fotoaparát Nikon D600.

 

Kompaktný fotoaparát Nikon D600 je najmenšia a najľahšia plnoformátová digitálna jednooká zrkadlovka, ktorú spoločnosť Nikon doteraz uviedla na trh. Tento model je veľkou zmenou pre všetkých nadšencov fotografovania.

 

Prekvapivo ľahký model Nikon D600 je vybavený obrazovým snímačom formátu FX, ktorý sa doteraz používal iba v profesionálnych fotoaparátoch. Tento prístroj dovolí ešte väčšiemu počtu fotografov preskúmať výhody plného formátu a prejsť na vyššiu úroveň fotografovania. Nikon D600, ktorý umožňuje používať skutočne širokouhlé objektívy aj teleobjektívy, ponúkne používateľom objaviť nové rozmery hĺbky a detailov fotografií a vzbudí v nich nadšenie pre fotografovanie vďaka živým snímkam, ktoré hovoria za všetko. 

 

Dirk Jasper, manažér pre profesionálne produkty spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Sme skutočne nadšení, že nám model Nikon D600 umožňuje predstaviť modely formátu FX ešte širšej skupine fotografov. Na tento okamih čakalo mnoho skutočných nadšencov. Vďaka tomu, že Nikon D600 prevzal niektoré najnovšie technológie z našich profesionálnych fotoaparátov, predstavuje skutočnú revolúciu vo svojom segmente."

Novo vyvinutý snímač CMOS formátu FX (fullframe) spoločnosti Nikon s rozlíšením 24,3 megapixelov umožňuje zachytiť vynikajúcu úroveň detailov a odtieňov, dokonca aj v slabom osvetlení.

 

14-bitová konverzia A/D a vynikajúci pomer signálu a šumu umožňuje získať kvalitné fotografie s nízkou hladinou šumu a širokým dynamickým rozsahom aj pri vysokých citlivostiach ISO. 

 

Fotoaparát tiež ponúka výborné výsledky pri slabom osvetlení, a to v rozsahu citlivostí ISO 100-6 400, ktorý možno rozšíriť na ISO 25 600, alebo znížiť na ISO 50. Inteligentný systém redukcie šumu potláča šum bez narušenia

jemných detailov, takže fotoaparát je flexibilný v každých svetelných podmienkach: fotografie sú jasné a čisté aj pri vyššom nastavení ISO.

Fotoaparát Nikon D600, vybavený rovnakým obrazovým procesorom novej generácie EXPEED 3 ako špičkový profesionálny model D4, ľahko spracúva úlohy s veľkým množstvom dát bez nutnosti zníženia rýchlosti a kvality. 

 

16-bitové spracovanie obrazu ponúka sýtejšie farby a odtiene než kedykoľvek predtým, poskytuje jemné prechody bohaté na detaily a odtiene v celom rozsahu, až po čisto bielu, a to aj pri fotografovaní vo formáte JPEG. 

Fotoaparát Nikon D600 zaisťuje presné zameranie objektu pri akomkoľvek osvetlení vďaka systému automatického zaostrovania Nikon Multi-CAM4800 s 39 bodmi, ktorý sa vyrovná citlivosti autofokusu špičkového profesionálneho modelu D4. 

 

Autofokus má citlivosť až -1 EV (ISO 100, 20 °C) a stredové body sú kompatibilné s F8. Vďaka tomu možno snímať ostré fotografie aj v náročných svetelných podmienkach. Rôzne režimy automatického zaostrovania, napríklad dynamická voľba zaostrovacích polí a 3D sledovanie objektu, umožňujú udržiavať zaostrenie aj na tých najmenších objektoch, nech už sú ich pohyby akokoľvek nepredvídateľné.

Funkcia D-Movie s meraním vo viacerých oblastiach fotoaparátu Nikon D600, ktorá je založená na rovnakej technológii, akú používa oceňovaný model Nikon D800, ponúka dokonalú flexibilnosť tým, ktorí chcú zaznamenávať videosekvencie. Široký rozsah videoaplikácií, komplexná škála frekvencií snímania a pohodlné prispôsobiteľné ovládacie prvky, ktoré zaisťujú úplnú kontrolu nad operáciami v živom náhľade počas snímania, predstavujú v súčte tie najlepšie možnosti záznamu videosekvencií vo veľkom formáte.

Frekvencie snímania: Videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) možno zaznamenať s frekvenciou snímania 30p, 25p a 24p, alebo 60p, 50p a 25p pri rozlíšení HD (720p). Videosekvencie v kvalite Full HD môžu trvať približne až 29 minút a 59 sekúnd. 

 

Režim merania viacerých oblastí: nahrávanie videa s rozlíšením Full HD (1 080p) je možné v oboch formátoch, FX aj DX, čo používateľovi ponúka výnimočnú slobodu výrazu.

 

Zvukové ovládanie s vysokou vernosťou: videosekvencie zaznamenané fotoaparátom Nikon D600 majú rovnako kvalitný zvuk ako obraz. Konektor na mikrofón umožňuje použiť externý stereofónny mikrofón pre jasný záznam zvuku a fotoaparát je vybavený zvukovým výstupom pre externé slúchadlá. 

 

Nekomprimovaný výstup HDMI: fotoaparát Nikon D600 ponúka možnosť výstupu nekomprimovaného dátového toku videa s rozlíšením 1 080p na externé záznamové zariadenie. Pri rozpoznaní externého monitora sa výstup automaticky zníži na rozlíšenie 1 080i. Dáta sa odosielajú na výstup s určenou veľkosťou snímky a frekvenciou snímania a bez prelínania informácií, ktoré sa zároveň môžu zobraziť na monitore fotoaparátu. 

Pokročilý systém detekcie motívu fotoaparátu Nikon D600 je vybavený novonavrhnutým snímačom RGB s rozlíšením 2 016 pixelov, ktorý dôkladne analyzuje každú scénu s vynikajúcou presnosťou. Systém rozpoznáva ľudské tváre v optickom hľadáčiku neuveriteľne presne, tak ako aj farby a jas snímanej scény.

 

Takáto presnosť podrobnej analýzy záberu podporuje aj spoľahlivejšie automatické zaostrovanie. Automatické meranie expozície a zábleskovej expozície i-TTL poskytuje podmienky pre rôzne kompozičné a svetelné situácie. Pri fotografovaní menších objektov je napríklad výrazne zdokonalené 3D sledovanie.

 

Modul AF snímača a algoritmy automatického zaostrovania boli prepracované tak, aby s využitím oceňovaného systému AF Multi-CAM4800 od spoločnosti Nikon (s individuálne nastaviteľnými možnosťami pokrytia 9, 21 alebo 39 bodov) významne zlepšili citlivosť na svetlo pri slabom osvetlení. 

 

K dispozícii je teraz aj zjednodušená voľba režimov automatického zaostrovania, napr. AF-A, AF-S a AF-C, bez oddialenia oka od hľadáčika.

Prekvapivo ľahký fotoaparát Nikon D600 ponúka slobodu snímania a je prvým plnoformátovým fotoaparátom spoločnosti Nikon s takým kompaktným telom. 

 

Kompaktný, ľahký a odolný: Nikon D600 je navrhnutý tak, aby odolával náročným podmienkam. Vrchná a zadná časť fotoaparátu je zo zliatiny horčíka a fotoaparát má hmotnosť len 760 g (bez batérie). Fotoaparát sa vyznačuje rovnakou odolnosťou proti nepriaznivým vplyvom počasia ako profesionálna jednooká zrkadlovka Nikon D800. Ponúka tiež vylepšenú odolnosť proti vlhkosti a prachu. 

 

Efektívne riadenie napájania: prepracované obvody fotoaparátu D800 teraz umožnia zhotoviť približne 900 snímok1 pri snímaní statických snímok alebo približne 60 minút videosekvencií so živým náhľadom2. To všetko na jediné nabitie nabíjateľnej lítium-iónovej batérie EN-EL15.

 

Pamäťové médium: dva vysokorýchlostné sloty pre karty SD, ktoré podporujú pamäťové karty formátu SDXC a UHS-I. 

 

Prenos dát: Nikon D600 umožňuje vysokorýchlostný prenos dát prostredníctvom rozhrania USB a bezdrôtový prenos snímok pomocou voliteľného mobilného adaptéra WU-1b.

Fotoaparát Nikon D600 je navrhnutý tak, aby zvyšoval pôžitok z fotografovania v akejkoľvek situácii. Jeho tlačidlá a ovládacie prvky s rýchlou odozvou, spoľahlivou prevádzkou a pohodlným umiestnením umožňujú plynulú a príjemnú manipuláciu a pružnú a pohotovú reakciu aj na nečakané fotografické príležitosti.

 

Rýchle reakcie: spustenie trvá približne 0,13 s3, oneskorenie spustenia uzávierky je znížené na približne 0,052 s4 a kontinuálne snímanie ponúka frekvenciu 5,5 sn./s vo formáte FX aj DX.

 

Vysoko presná a odolná uzávierka: uzávierka bola testovaná na životnosť viac ako 150 000 cyklov a preukázala odolnosť a presnosť. Expozičné časy sa môžu pýšiť rozsahom od 1/4 000 do 30 s. Fotoaparát je vybavený inteligentnou autodiagnostikou uzávierky a riadiaca jednotka je navrhnutá tak, aby sa pri dlhšom otvorení uzávierky (napríklad pri natáčaní videa) nezvyšovala spotreba energie.  

Fotoaparát je vybavený širokou škálou tvorivých a praktických nástrojov, napríklad efektmi HDR a filtrami, ktoré pomôžu dokonale využiť každú fotografickú príležitosť a umožňujú jednoducho vytvoriť dokonalé fotografie. 

 

Časozberné snímanie: Časované intervalové snímanie umožňuje aktivovať uzávierku vo vopred nastavených intervaloch. Časozberné fotografovanie uloží obrázky ako videosekvenciu, ktorá umožní prehrať zrýchlene pomalú akciu. Rýchlosť prehrávania môže byť 24 až 36 000-násobne rýchlejšia, než je skutočná akcia. 

 

Funkcia HDR (Vysoký dynamický rozsah): vytvorí pri jedinom stlačení spúšte jeden podexponovaný a jeden preexponovaný záber. Rozsah je možné rozšíriť až na 3 EV pre požadovaný výsledok plnej sýtosti farieb a tonálnych prechodov, kým prirodzený vzhľad snímky možno upraviť nastavením jemnosti okraja, pri ktorom sa obidve snímky stretávajú. 

Funkcia Active D-Lighting: funkcia Active D-Lighting spoločnosti Nikon automaticky uloží detaily v tmavých aj svetlých oblastiach. Vďaka tomu je možné nasnímať pri fotografovaní vo vysokokontrastných situáciách úžasné fotografie s prirodzeným kontrastom.

Funkcia Picture Control: umožňuje prispôsobiť vzhľad fotografií a videosekvencií jemným vyvážením parametrov, napríklad ostrosti, sýtosti farieb a farebného odtieňa. K tejto funkcii je možné priamo pristupovať stlačením samostatného tlačidla.

 

Motívové režimy: 19 motívových režimov optimalizuje rôzne nastavenia (napríklad čas uzávierky, ISO a clonu) a umožňuje vždy dosiahnuť vynikajúce výsledky. Ide o ideálny spôsob, ako rýchlo zachytiť dokonalé fotografie. 

 

Ponuky úpravy vo fotoaparáte: zahŕňajú rôzne užitočné funkcie vrátane možnosti opravy efektu červených očí a vyváženia farieb, funkciu D-Lighting, spracovanie formátu RAW a možnosti zmeny veľkosti fotografií. Efekty filtra zahŕňajú možnosti Skylight filter, filter typu hviezda, Miniatúra, Maľovanky, Farebná skica a Selektívna farba. Možnosti rýchleho vylepšenia zahŕňajú korekciu skreslenia a perspektívy, vyrovnanie a efekt rybieho oka. Fotoaparát je taktiež vybavený funkciou úpravy videosekvencií, ktorá umožňuje označiť začiatok a koniec záznamu pre efektívnejšie uloženie.

Multifunkčný Battery Pack MB-D14 (voliteľný): umožňuje použiť rôzne typy batérií vrátane ceruzkových batérií AA a nabíjateľnej lítium-iónovej batérie EN-EL15 od spoločnosti Nikon (pozrite technické údaje). Battery Pack MB-D14 má vlastné vyhradené tlačidlo spúšte a príkazové voliče na pohodlnú kompozíciu pri fotografovaní na výšku. 

 

Systém kreatívneho osvetlenia: fotoaparát Nikon D600 je kompatibilný so systémom kreatívneho osvetlenia Nikon a podporuje použitie výkonných a všestranných jednotiek blesku iTTL Speedlight, napríklad profesionálnej jednotky SB-910 alebo jednotky SB-700 s jednoduchým používaním.

 

Mobilný adaptér WU-1b (voliteľný): bezdrôtový mobilný adaptér Nikon umožňuje prenášať obrázky priamo do akéhokoľvek inteligentného telefónu alebo tabletu a umožňuje diaľkové ovládanie fotoaparátu prostredníctvom inteligentného zariadenia. Ide o vynikajúci spôsob, ako zdieľať vysokokvalitné fotografie, zobrazovať náhľad fotografií na väčšej obrazovke alebo experimentovať s autoportrétmi v plnom formáte. 

 

Capture NX 2 (voliteľné). Rýchle, výkonné a kreatívne spracovanie obrazu: aby mohol najnovší softvér Capture NX 2 pracovať s obrazovou výkonnosťou fotoaparátu Nikon D600 s rozlíšením 24,3 megapixelov, je ešte rýchlejší a plne kompatibilný s 64-bitovým operačným systémom.

 

Camera Control Pro (voliteľné). Všestranné diaľkové ovládanie fotoaparátu: tento softvér ponúka mnoho vylepšení, ktoré umožnia dosiahnuť výnimočne hladkú prevádzku živého náhľadu fotoaparátu Nikon D600. Okrem ovládania režimu expozície, času uzávierky a clony zahŕňajú kreatívne ovládacie prvky vzdialené spustenie a ukončenie nahrávania videosekvencií a prepínanie medzi živým náhľadom pre fotografie a video.

 

ViewNX 2 (súčasťou balenia). Prechádzanie, úpravy, zdieľanie a ďalšie možnosti: tento dodávaný všestranný softvér je vybavený jednoducho použiteľným rozhraním a množstvom funkcií na úpravu fotografií a videosekvencií, je možné vykonávať napríklad základné úpravy súborov RAW a videosekvencií D-Movie. Je prepojený so službou Picturetown od spoločnosti Nikon, určenou na ukladanie a zdieľanie fotografií.