8.9.2010

Nikon Coolpix P7000

Nikon predstavuje najnovší model fotoaparátu COOLPIX

Spoločnosť Nikon Europe dnes uviedla na trh vysokovýkonný model P7000 fotoaparátu COOLPIX, ktorý stanovuje nové hranice v kategórii kvalitných fotoaparátov s nenápadným, no zároveň štýlovým dizajnom. Fotoaparát COOLPIX P7000 stelesňuje výsledky rozsiahleho prieskumu medzi profesionálnymi fotografmi. Umožňuje preto zhotovovať vynikajúce snímky a zároveň svojím tvarom nenaháňa strach, ako je to u jednookých zrkadloviek.

Mimoriadnu kvalitu snímok modelu P7000 zabezpečuje širokouhlý objektív NIKKOR so 7,1-násobným priblížením a rozsahom 28 - 200 mm (ekvivalent 35 mm filmu), s optickou stabilizáciou obrazu (VR), dvomi optickými prvkami zo skla ED a úplne novým systémom na spracovanie obrazu EXPEED C2 od spoločnosti Nikon. Veľký 1/1,7-palcový snímač CCD s rozlíšením 10,1 efektívnych megapixlov umožňuje široký dynamický rozsah a výnimočný výkon pri slabom osvetlení. 7,5 cm (3-palcový) monitor LCD s vysokým rozlíšením (920 000 bodov) zasa skvele pomáha pri dotváraní kompozície a zhotovovaní či prehrávaní videosekvencií.

Mark Pekelharing, produktový manažér pre spotrebiteľské produkty v spoločnosti Nikon Europe B.V., hovorí: „Fotoaparát COOLPIX P7000 je vybavený množstvom rozšírených funkcií a ergonomickým dizajnom, ktoré sú typické pre jednooké zrkadlovky. Tým sa zaraďuje do kategórie kompaktných fotoaparátov určenej pre pokročilých používateľov jednookých zrkadloviek, ktorých ambíciou je zhotovovať vysokokvalitné snímky pomocou diskrétneho a rýchlo reagujúceho tela." Ďalej dodáva: „Naši profesionálni zákazníci nám pomohli rozhodnúť, ktoré funkcie by mal fotoaparát obsahovať, a výsledky hovoria samy za seba: kvalitné fotografie spravené kdekoľvek."

Fotoaparát P7000 je vybavený modernou technológiou, vďaka ktorej možno zhotovovať snímky tej najvyššej kvality, a veľkým 1/1,7-palcovým snímačom a systémom na spracovanie obrazu EXPEED C2, ktoré vylepšujú výkon pri slabom osvetlení a zaznamenávanie videosekvencií. Objektív NIKKOR so 7,1-násobným priblížením obsahuje dva optické prvky zo skla ED, ktoré pomáhajú eliminovať farebné chyby a okraje pri väčšej ohniskovej vzdialenosti. Okrem toho má vstavaný filter ND na rozšírenie možností expozície pri veľmi jasných svetelných podmienkach.

Model P7000 má široký rozsah citlivosti ISO od 100 do 3200 s možnosťou rozšírenia až na hodnotu Hi 1 (ekvivalentnú hodnote ISO 6400), pričom nočný režim s nízkou úrovňou šumu zabezpečuje vynikajúce výsledky v podmienkach s extrémne slabým osvetlením, ako sú napríklad interiéry osvetlené sviečkami. Funkcia nastavenia redukcie šumu (NR) zasa umožňuje fotografom upraviť vplyv šumu na snímkach.

V situáciách, kde je ťažké zvoliť tie správne nastavenia, funkcia D-Lighting automaticky zabezpečí prirodzený vzhľad snímok a zachráni podexponované tiene spôsobené kontrastnými svetelnými podmienkami. Pomocou zabudovanej funkcie nastavenia obrazu, ktorá je založená na technológii ocenených digitálnych jednookých zrkadloviek od spoločnosti Nikon, môže používateľ fotoaparátu COOLPIX spracovávať fotografie podľa vlastnej chuti. Nová funkcia stupňovania mu zasa umožňuje vytvárať sekvencie s jemne odlišnými nastaveniami, rôznou expozíciou, citlivosťou ISO či rozličným vyvážením bielej farby a potom si vybrať tú, ktorá najlepšie zodpovedá želanému efektu. Na displeji LCD je tiež možné zobraziť nedávno pridaný virtuálny horizont, pomocou ktorého zarovnáte fotoaparát do presnej pozície.

Niektoré situácie si vyžadujú viac než len jednu snímku. Fotoaparát COOLPIX P7000 preto prichádza s funkciou nahrávania videosekvencií v rozlíšení HD (720p). Súčasne možno nahrávať aj stereofónny zvuk pomocou vstavaného mikrofónu alebo externého mikrofónu, ktorý sa pripojí pomocou konektora pre mikrofón. Extrémne veľký 7,5 cm (3-palcový) displej LCD s mimoriadne vysokým rozlíšením (920 000 bodov) poskytuje takmer 100-percentný priestor farieb sRGB, vďaka ktorému je prezeranie snímok potešením. Optický hľadáčik je zasa vybavený funkciou dioptrickej korekcie. Port HDMI okrem toho umožňuje okamžité zdieľanie fotografií na externých displejoch s vysokým rozlíšením.

Úplnú kontrolu nad fotografiami ponúka používateľom modelu P7000 funkcia na úpravu snímok priamo vo fotoaparáte. Na histograme sa zobrazujú informácie o rozložení jasov, čo umožňuje rýchle prispôsobenie korekcie expozície, clony, času uzávierky a citlivosti ISO na hodnoty, vďaka ktorým sa dosiahne vyváženie preexponovaných oblastí a tieňov a primeraný tón.

Používatelia, ktorí uprednostňujú úpravu snímok v osobnom počítači alebo počítači Mac, si ich môžu uložiť vo vylepšenom formáte NRW+(COOLPIX RAW). Tento formát poskytuje nekomprimovaný digitálny „negatív" snímky a umožňuje pokročilé úpravy. Súbory NRW+ sú kompatibilné so softvérovým balíkom ViewNX 2 od spoločnosti Nikon, ako aj s voliteľným softvérom na úpravu snímok Capture NX2.

Fotoaparát P7000 bol navrhnutý pre tých, ktorí chcú mať fotografovanie úplne pod kontrolou a zároveň chcú využívať známe intuitívne rozloženie tlačidiel a voličov (napríklad príkazového voliča a tlačidiel AE-L/AF-L), typické pre digitálne jednooké zrkadlovky Nikon. Model P7000 je tiež vybavený voličom „analógové retro", pomocou ktorého možno nastaviť úrovne korekcie expozície s krokom 1/3 EV. Manuálne ovládanie ďalších bežne používaných funkcií je dostupné prostredníctvom voliča rýchlej ponuky. Funkcia používateľských nastavení umožňuje prepnúť polohu transfokátora na vlastnú ohniskovú vzdialenosť, akoby sa používali výmenné objektívy. Nastavenia každej polohy priblíženia možno prispôsobiť podľa zámeru používateľa. Pridaná funkcia pamäte priblíženia okrem toho umožňuje jediným dotykom prepnúť na nastavenie akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti pomocou nového voliča manuálneho režimu.

Fotoaparát COOLPIX P7000 tvorí jadro minisystému a jeho zábleskový systém i-TTL je kompatibilný s uznávanými zábleskovými jednotkami od spoločnosti Nikon, novou širokouhlou predsádkou WC-75A pre ekvivalentné 21 mm zorné pole a infračerveným diaľkovým ovládaním ML-L3. Doplnený je tiež softvérom ViewNX 2, batériou s dlhou výdržou MH-24 a nabíjačkou EN-EL 14. Tento fotoaparát možno ďalej rozšíriť pomocou externého mikrofónu (neposkytuje spoločnosť Nikon). Na ochranu fotoaparátu je k dispozícii voliteľné puzdro (CS-P06).

Pôvodný systém spracovania obrazu EXPEED využil všetky nazhromaždené skúsenosti a technológie počas dlhej histórie spoločnosti Nikon. V súčasnosti najnovšia verzia tohto známeho systému od spoločnosti Nikon, EXPEED C2, ďalej rozširuje možnosti fotografovania vďaka vylepšenému zaznamenávaniu videosekvencií, výkonu s vysokou citlivosťou a maximálnej kvalite snímok. Systém EXPEED C2 maximalizuje výkon snímača a vytvára vynikajúce jasné a realistické snímky a videosekvencie so živými farbami, zníženým šumom a s jemným stupňovaním odtieňov.

ViewNX 2 je softvérový balík typu „všetko v jednom", ktorý umožňuje používateľom rýchlo importovať, prehľadávať, upravovať a zdieľať statické snímky a videosekvencie. Softvér ViewNX 2, vytvorený na základe veľmi úspešného softvéru ViewNX, predstavuje balík s množstvom funkcií nenáročných na používanie, ktoré prekonávajú funkcie operačného systému počítača. Novo zavedené pokročilé funkcie na úpravu videosekvencií boli prevzaté priamo z uznávaných digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon a umožňujú používateľom orezávať klipy a spájať statické snímky do skvelých metráží videosekvencií. Softvér ViewNX 2 sa dodáva so všetkými digitálnymi fotoaparátmi od spoločnosti Nikon a k dispozícii je aj na bezplatné prevzatie.

Snímky môžete odteraz bezpečne zálohovať pomocou bezplatnej služby my Picturetown od spoločnosti Nikon, ktorá je určená na ukladanie a zdieľanie digitálnych fotografií online. Podeľte sa s priateľmi o vzácne spomienky na fotografiách a organizujte ich do kolekcií online jednoduchým spôsobom. Získate voľné miesto s kapacitou 2 GB, kam môžete uložiť tisíce spomienok. V prípade, že budete potrebovať uložiť viac snímok, môžete svoje členstvo aktualizovať na úroveň Gold Account.