21. september 2011

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém fotoaparátu Nikon 1

Spoločnosť Nikon dnes predstavuje systém Nikon 1 - revolučný systém digitálnych fotoaparátov, ktoré sú od základu navrhnuté tak, aby umožňovali bez kompromisov zaznamenať statické snímky aj videosekvencie najvyššej kvality. Táto nová generácia je priekopníkom nových fotografických funkcií, ako je napríklad technológia umožňujúca fotografovať úplne novým spôsobom, že už nikdy nezmeškáte žiadnu situáciu: dovoľuje totiž zaznamenať snímky pred a po stlačení tlačidla spúšte, čiže je rýchlejšia ako vy. Zachytí aj tie najprchavejšie momenty, oživí vaše snímky a umožní vám zachytiť fotografie, aké ste si ani nevedeli predstaviť.

 

Spoločnosť Nikon nastavuje uvedením dvoch revolučných fotoaparátov - označovaných ako Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 - nový štandard, čo sa týka rýchlosti, presnosti ostrenia, nových vlastností a mobility. Fotoaparáty Nikon 1 predvádzajú úplne nové možnosti tohto mobilného systému, ktorý je vybavený najrýchlejším automatickým zaostrovaním a sériovým snímaním na svete[2], novými fotografickými režimami, unikátnymi kompaktnými objektívmi série 1 NIKKOR s kompatibilným príslušenstvom Nikon 1.

 

„Ide o najvýznamnejšiu novinku spoločnosti Nikon od uvedenia digitálneho fotoaparátu pred 14 rokmi," hovorí Takami Tsuchida, prezident spoločnosti Nikon Europe. „Uvedením systému Nikon 1 na trh odhaľujeme dva prelomové fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi, ktoré sú plné revolučných technológií."

 

Jordi Brinkman, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Vývojárom spoločnosti Nikon sa podarilo uložiť neuveriteľne výkonný mikroprocesor a obrazový snímač do štíhlej, minimalistickej konštrukcie fotoaparátov systému Nikon 1: ľudia budú môcť urobiť také snímky, o ktorých sa im ani nesnívalo. Fotoaparáty Nikon 1 nie sú iba najrýchlejšími modelmi na svete - majú aj doteraz nevídané funkcie, ako je Pohyblivá momentka a Inteligentný výber snímky, ktoré umožnia ľuďom zachytávať veci okolo seba spôsobmi, ktoré si ani nevedeli predstaviť. Objektívy 1 NIKKOR sú jedinečné tým, že boli navrhnuté s ohľadom na precíznu fotografiu a natáčanie videosekvencií." 

  

 

[1] Nikon 1 J1 je najmenší fotoaparát na svete v kategórii digitálnych fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi, vybavených obrazovým snímačom väčším ako 2,54 cm (1 palec). Nikon 1 V1 je najmenší fotoaparát na svete v kategórii digitálnych fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi, vybavených vstavaným elektronickým hľadáčikom. Najkratšie oneskorenie medzi expozíciou snímok na svete (na základe testov spoločnosti Nikon). Hodnoty boli namerané pri použití režimu jednotlivých zaostrovacích polí a nastavení základného objektívu so zoomom 1 NIKKOR 10-30 mm na najkratšiu ohniskovú vzdialenosť. Všetky údaje sú platné k 5. augustu 2011.  

 

Zmena vo všetkých smeroch: Technológia umožňujúca vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte

 

Fotoaparáty systému Nikon 1 sú vybavené mikroprocesorom, ktorý je mnohonásobne rýchlejší ako procesory väčšiny profesionálnych fotoaparátov. Táto výnimočná rýchlosť umožňuje použiť niektoré doteraz nevídané funkcie. Fotoaparáty Nikon 1 sú vybavené technológiou umožňujúcou vytvoriť snímky pred a po stlačení tlačidla spúšte. Ide o prvé fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi, ktoré môžu začať snímať fotografie skôr, než úplne stlačíte tlačidlo spúšte, a pokračovať aj po jeho stlačení. Tieto fotoaparáty manipulujú nielen so svetlom, ale aj s časom, a tak úplne menia podstatu samotnej fotografie tým, že umožňujú zachytiť okamihy tesne pred a tesne po stlačení tlačidla spúšte.

 

Prelomové automatické expozičné režimy: fotografie ako nikdy predtým

Fotoaparáty Nikon 1 sú vybavené novými vzrušujúcimi expozičnými režimami, ktoré využívajú neuveriteľnú rýchlosť spracovania a technológiu umožňujúcu vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte. Také snímky nedokáže zaznamenať žiaden iný fotoaparát na svete:

 

Pohyblivá momentka (MSS) jediným stlačením oživí vašu fotografiu. Súčasne zachytí spomalenú videosekvenciu a statickú snímku a potom hneď tieto dve položky skombinuje - výsledkom je fotografia, ktorá sa hýbe. Týmto spôsobom možno zaznamenať príbeh životného okamihu a fotografii vdýchnuť život.

 

Inteligentný výber snímky (SPS) zachytí ten správny okamih v akejkoľvek scéne. S využitím technológie umožňujúcej vznik snímok pred a po stlačení tlačidla spúšte zachytí fotoaparát jedným stlačením 20 snímok v plnom rozlíšení. Fotoaparát uloží päť najlepších fotografií na základe výrazu tváre, kompozície a zaostrenia a najlepšiu z nich vám ponúkne. Už nikdy vám neutečie ten pravý okamih, keď pes chytí loptu, ani radosť na tvári vášho dieťaťa na hojdačke.

 

Režim statických snímok vám umožní stať sa majstrami akčnej fotografie. Stačí prepnúť na snímanie ostrých fotografií v plnom rozlíšení rýchlosťou až 60 snímok za sekundu.

 

Režim videosekvencií ponúka množstvo pokročilých funkcií. Počas záznamu videosekvencie v režimu Full HD môžete bez prerušenia natáčania zaznamenať statickú snímku v plnom rozlíšení, alebo môžete nahrať extrémne spomalený záznam.

 

 

Prvý medzi prvými: Pokročilý fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi (A-CIL)

Uvedenie fotoaparátov Nikon 1 na trh nie je iba predstavením nového systému fotoaparátov - je to zavedenie úplne novej kategórie, ktorú spoločnosť Nikon pomenovala „pokročilý fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi (A-CIL)". Sú navrhnuté tak, aby ponúkli neuveriteľnú rýchlosť, jednoduchosť a zábavu pri zachytávaní sveta okolo vás. Tieto mobilné A-CIL fotoaparáty ponúkajú úplne nový zážitok z fotografovania.

 

Inteligentný fotoaparát – Nikon 1 V1

 

Inteligentný fotoaparát s ikonickým vzhľadom Nikon 1 V1 je navrhnutý tak, aby vyniesol vaše fotografie na novú úroveň. Je vybavený elektronickým hľadáčikom s vysokým rozlíšením a viacúčelovým portom pre príslušenstvo. Umožní vám zachytiť vzácne okamihy a neočakávané situácie na akomkoľvek mieste. Jasný elektronický hľadáčik s 1 440 000 bodmi ponúka čistý a stabilný obraz a 100% obrazové pole. Fotoaparát je vybavený odolným telom z horčíkovej zliatiny (horná a predná časť) a viacúčelovým portom pre príslušenstvo, ktorý vám umožní ďalej rozširovať systém o ďalšie príslušenstvo systému Nikon 1. Fotoaparát Nikon 1 V1 je k dispozícii v matnej čiernej a lesklej bielej farbe.

 

Vždy o stlačenie napred – Nikon 1 J1

 

Rýchlo reagujúci fotoaparát Nikon 1 J1 dokáže udržať krok so zaneprázdnenými životmi naplnenými príležitosťami na fotografovanie vašich najbližších. Plne automatický fotoaparát Nikon 1 je vybavený všetkým, čo potrebujete na zachytenie životných zážitkov, s ktorými sa stretávate. Krásu tohto modelu zvýrazňuje jeho minimalistický dizajn. Prístroj je vybavený vstavaným bleskom, ktorý vám poskytne dodatočné osvetlenie. Tento fotoaparát sa používa tak ľahko, že sa stačí iba rozhodnúť, čo chcete zachytiť. Jeho zvlášť malé telo je k dispozícii v rôznych farbách, tak ako objektívy 1 NIKKOR. Sú to farby: biela lesklá, matná čierna, lesklá červená, strieborná a dokonca aj jasne ružová.

 

Úplne nový obrazový snímač CMOS formátu CX, ktorý sa pridáva k už existujúcim snímačom formátov DX a FX spoločnosti Nikon (používaným v digitálnych jednookých zrkadlovkách), je navrhnutý pre fotoaparáty Nikon 1. Systém Nikon 1 sa vďaka vyváženému pomeru medzi veľkosťou, rýchlosťou, citlivosťou k pôsobení svetla a hĺbkou ostrosti vyznačuje vynikajúcou reprodukciou farieb s citlivosťou ISO 100 - 6 400 (rozšírené), nízkym šumom, snímaním vo formáte RAW a rozlíšením 10,1 miliónov pixlov. Táto charakteristika je zárukou vyrovnanej špičkovej kvality snímok aj videosekvencií.

 

Obrazový snímač je vybavený revolučným superrýchlym automatickým zaostrovaním, s doposiaľ najväčším počtom zaostrovacích polí na svete. Vďaka tomu budú fotografované objekty perfektne ostré v akejkoľvek situácii. Ak snímate lesklé alebo pohyblivé objekty, prepne sa snímač na systém automatického zaostrovania s fázovou detekciou a 73 zaostrovacími bodmi. Ak je objekt nehybný alebo zle osvetlený, fotoaparát zvolí systém automatického zaostrovania s detekciou kontrastu a 135 zaostrovacími bodmi. Nech už fotoaparát zvolí ktorýkoľvek systém, vďaka minimálnemu oneskoreniu medzi expozíciou snímok budete môcť bez obáv zaznamenať všetky okamihy. Pri zázname videosekvencií je k dispozícii automatické zaostrovanie s fázovou detekciou pre dokonale ostrý záznam všetkých akčných scén.

 

 

EXPEED 3 je extrémne rýchly obrazový procesor, ktorý zaistí špičkovú rýchlosť aj výkon v každej situácii. Ak chcete dosiahnuť rýchlosť fotoaparátu Nikon 1, potrebujete procesor, ktorý sa dokáže vyrovnať s vysokou rýchlosťou. Tento novo vyvinutý procesor je vybavený dvomi výkonnými obvodmi, ktoré umožňujú spracovávať snímky neuveriteľnou rýchlosťou 600 miliónov pixlov za sekundu.

                                                         

Procesor EXPEED 3 ponúka maximálny výkon bez negatívneho vplyvu na kvalitu obrazu. Pýši sa vynikajúcou redukciou šumu, čím vám umožňuje vychutnať si čisté snímky s jemnými detailmi. Tento procesor umožňuje využiť revolučné expozičné režimy fotoaparátu a iba vďaka nemu môžete počas záznamu videosekvencií zaznamenať fotografie v plnom rozlíšení alebo v režime statických snímok zaznamenávať fotografie v plnom rozlíšení rýchlosťou 60 snímok za sekundu.

Nová tradícia: bajonet Nikon 1 a objektívy 1 NIKKOR

 

Pri navrhovaní fotoaparátov Nikon 1 sa vývojári spoločnosti Nikon nesústredili iba na nové funkcie. V prípade nového bajonetu Nikon 1 využili dokonca viac než päťdesiatročné skúsenosti - toľko rokov totiž ubehlo od roku 1959, kedy spoločnosť Nikon stvorila bajonet F. Bajonet Nikon 1 vám umožní použiť sériu vymeniteľných objektívov 1 NIKKOR pre systém Nikon 1. Tento bajonet bol navrhnutý tak, aby každý objektív dokonale komunikoval s fotoaparátom, čo je kľúčová podmienka pre tvorbu špičkových statických snímok a videosekvencií bez akýchkoľvek kompromisov.

 

Séria objektívov 1 NIKKOR pokrýva všetky typy záberov. Všetky objektívy sú optimalizované pre záznam videosekvencií a majú kompaktný dizajn:

                                                          

- Extrémne kompaktný a ľahký objektív 1 NIKKOR VR 10-30 mm predstavuje širokouhlý objektív s 3x zoomom. Ide o vynikajúci objektív pre každodenné situácie vybavený redukciou vibrácií pre stabilné snímky a videosekvencie a mechanizmom teleskopického tubusu objektívu pre lepšiu prenosnosť.

- Objektív 1 NIKKOR VR 30-110 mm je prenosný telezoom, ktorý vám umožní ľahko priblížiť vzdialené objekty. Vstavaná redukcia vibrácií zaručuje stabilné snímky a videosekvencie. Tubus objektívu možno zasunúť, keď s prístrojom nepracujete.

- Extrémne plochý objektív 1 NIKKOR 10 mm je rýchly širokouhlý objektív, ktorý sa ľahko zmestí do akejkoľvek tašky a umožní vám snímať ostré zábery na cestách.

- Objektív 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM je určený pre všetkých milovníkov videosekvencií. Je vybavený motorovým ovládaním zoomu a jeho rýchlosti a umožňuje zaznamenávať videosekvencie s jedinečnou ostrosťou.

 

A to všetko je iba začiatok. Spoločnosť Nikon vie, že iba najlepšie objektívy sú cestou k najlepším fotografiám a objektívy 1 NIKKOR majú celú budúcnosť pred sebou.

 

Séria voliteľného príslušenstva pre systém Nikon 1 vám umožní čo najviac vylepšiť vaše fotografie bez toho, aby vám zaťažila tašku:

 

Miniatúrny blesk SB-N5 Speedlight predstavuje pohodlný spôsob ovládania smeru a kvality svetla alebo získania kreatívnych snímok pomocou odrazu svetla od stien alebo stropu. Tento blesk je kompatibilný s fotoaparátom Nikon 1 V1. Možno ho otočiť zvislo alebo vodorovne a pomocné svetlo (LED) na prednej strane jednotky zaistí stabilné osvetlenie pri použití funkcií Pohyblivá momentka alebo Inteligentný výber snímky v tmavom prostredí.

 

Ultrakompaktná jednotka GPS GP-N100 vám umožňuje jednoducho označiť miesto, kde fotografia na cestách vznikla. Je kompatibilná s fotoaparátom Nikon 1 V1. Možno ju pripojiť priamo k viacúčelovému portu pre príslušenstvo fotoaparátu. Jednotka potom automaticky zaznamenáva údaje o zemepisnej šírke a výške, nadmorskej výške a čase vo forme geografických značiek do údajov o fotografii (EXIF).

 

Adaptér s bajonetom F vám umožní použiť s fotoaparátom Nikon 1 ľubovoľný objektív NIKKOR pre digitálne jednooké zrkadlovky. Tento adaptér je kompatibilný s fotoaparátom Nikon 1 V1 aj s fotoaparátom Nikon 1 J1. Ponúka nekonečné možnosti výberu objektívu pre akúkoľvek situáciu. Všetky objektívy AF-S a AF-I NIKKOR sú kompatibilné so systémom automatického zaostrovania Nikon 1[i].

 

To však nie je všetko, čo sa týka celého spektra príslušenstva pre systém Nikon 1. K dispozícii je celá škála značkových tašiek a popruhov na fotoaparáty a objektívy Nikon 1, rovnako ako slnečných clôn a gripov, ktoré vám umožnia chrániť vaše vybavenie alebo zaistia pohodlnejšie snímanie. S fotoaparátom Nikon 1 V1 môžete použiť externý stereofónny mikrofón ME-1 spoločnosti Nikon. Obidva fotoaparáty Nikon 1 sa dodávajú s novým softvérom Short Movie Creator od spoločnosti Nikon. Tento softvér umožňuje automaticky vytvárať krátke videosekvencie zo statických snímok, videozáznamov a hudby, jeho pomocou možno tiež upraviť Pohyblivé momentky.

 

Cena a dostupnosť

V1 s objektívom 10-30mm - 799 EUR

V1 s objektívom 10mm - 849 EUR

V1 s dvomi objektívmi 10-30mm a 30-110mm - 949 EUR

V1 s dvomi objektívmi 10-30mm a 10mm - 949 EUR

 

J1 s objektívom 10-30mm - 549 EUR

J1 s objektívom 10mm - 599 EUR

J1 s dvomi objektívmi 10-30mm a 30-110mm - 699 EUR

J1 s dvomi objektívmi 10-30mm a 10mm - 699 EUR

 

V predaji budú od 20. octóbra 2011.