24.10.2012

Nikon uvádza objektív AF-S NIKKOR 70–200mm f/4G ED VR

Spoločnosť Nikon dnes ohlásila nový teleobjektív formátu FX s všestranným rozsahom ohniskovej vzdialenosti 70 – 200 mm a pevnou clonou f/4.

Pomocou tohto objektívu spoločnosť Nikon rozširuje rad svojich objektívov NIKKOR f/4 s vysokým výkonom. Ide o prvý objektív NIKKOR, ktorý je vybavený systémom stabilizácie obrazu novej generácie od spoločnosti Nikon, ktorý umožňuje kompenzáciu v rozsahu až 5 krokov.

Vďaka silnej kombinácii rozšírených možností stabilizácie obrazu a veľmi kvalitnej optiky od spoločnosti Nikon sa tento objektív výborne hodí na fotografovanie udalostí, prírody, cestovanie a dokonca aj fotografovanie športu. Vďaka tomu predstavuje skvelú voľbu pre nadšencov do fotografovania aj profesionálov.

Zurab Kiknadze, produktový manažér pre objektívy, príslušenstvo a softvér spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Tento netrpezlivo očakávaný objektív ponúka nadšencom aj profesionálnym fotografom s obmedzeným rozpočtom rovnakú alternatívnu voľbu bez kompromisov, akú zvyčajne predstavujú objektívy radu NIKKOR f/4 v porovnaní so špičkovými profesionálnymi objektívmi. Tento objektív nerobí kompromisy v kvalite snímky a navyše využíva vylepšený systém stabilizácie obrazu.“

Systém stabilizácie obrazu novej generácie, ktorý je vstavaný do tohto objektívu, umožňuje kompenzáciu až o 5 krokov. Vďaka tomu môžu fotografi snímať pomocou až o päť krokov dlhšieho času uzávierky, než by bolo štandardne možné. Ide o významné vylepšenie – zvýšená stabilita do veľkej miery minimalizuje účinky chvenia fotoaparátu a rozširuje príležitosti na fotografovanie v slabých svetelných podmienkach.

K dispozícii sú dva režimy VR – bežný pre každodenné fotografovanie a aktívny, ktorý minimalizuje chvenie fotoaparátu s vysokou frekvenciou, ku ktorému dochádza pri fotografovaní z idúceho vozidla. Obidva režimy ponúkajú stabilný obraz v hľadáčiku, ktorý umožňuje ľahšie a presnejšie zaostrenie zaostrovacieho bodu a vytvorenie kompozície.

Napriek ľahkému telu tento objektív nerobí žiadne kompromisy v oblasti výkonu. Optickú konštrukciu tvorí 20 prvkov v 14 skupinách, ktoré umožňujú objektívu poskytovať vynikajúce rozlíšenie a kontrast v rôznych podmienkach. Objektív používa na odstránenie závoja a reflexov antireflexnú vrstvu Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon.

Tento objektív ponúka výbornú rovnováhu medzi veľkosťou, hmotnosťou, cenou a kvalitou snímky. Je tiež vybavený vlastným prstencom RT-1 pre statív. Toto voliteľné príslušenstvo umožňuje vylepšiť rovnováhu statívu a rýchly a hladký prechod medzi zvislým a vodorovným snímaním pri fotografovaní vo formáte portrétu alebo krajiny.

Tento objektív sa dodáva so slnečnou clonou (HB-60) a puzdrom na objektív (CL-1225).