Nikon Imaging | United Kingdom and Republic of Ireland | Europe

ŽIVOTOPIS

Tomáš Hulík

Ťažko povedať, či je Tomáš Hulík viac fotografom alebo kameramanom či režisérom. K tomu vyštudovaným biológom a environmentalistom… Bez ohľadu na to, ak tento slovenský ambasádor Nikonu pozerá do hľadáčika fotoaparátu alebo sedí v pomyselnej režisérskej skladacej stoličke, či stojí za kamerou, takmer vždy je jeho doménou príroda.

Fotografie Tomáša Hulíka nájdete v časopisoch, ako je National Geographic, Geographic Traveller, GEO, Universum, Wildlife či v The Times, prípadne Daily Mirror. A prírodopisné filmy? Pozrite sa na televízne kanály ARTE, NDR, WDR, ORF, Discovery Channel alebo napríklad Al Jazeera…

„Keď už dlho točím, potom sa veľmi teším na fotenie, a keď už dlho v jednom kole fotografujem, teším sa na filmovanie,“ vysvetľuje Tomáš svoju mediálnu dilemu. Aj keď sa spočiatku bránil pod domienkou sprofanovanosti fotiť v Afrike, dnes už vie, že tu je človek súčasťou prírody. No rovnako ako v Mongolsku alebo napríklad pri natáčaní bobrov na Slovensku, Tomáš ku svojej tvorbe pristupuje s obrovským rešpektom k prírode, čo je skutočne veľmi zreteľne vidieť na jeho viacplánových kompozíciách, kedy sa nesústreďuje len na obyčajné „portréty zvierat“, ale snaží sa vo svojich záberoch zachytiť okolitý kontext. Zrejme vďaka tomu pôsobia jeho snímky – či už statické alebo pohyblivé obrázky – tak veľmi prirodzene.