Nikon Imaging | United Kingdom and Republic of Ireland | Europe

ŽIVOTOPIS

Tomáš Halász

Ak existuje na Slovensku niekto, kto sa snaží držať nad pomyselnou vodou vzhľadom ku „globálnemu zasieťovaniu“ vädnúcu slávu fotožurnalistiky, tak potom je to práve Tomáš Halász. Sám držiteľ mnohých ocenení za fotoreportérsku prácu o sebe hovorí: „V trinástich rokoch mi po prvom cvakaní kompaktom mama od niekoho požičala zrkadlovku, a už ma to pevne chytilo. A hneď som začal reportážou.“

Aj napriek tomu, že Tomáš Halász je dnes už – ako mnoho rovnako orientovaných fotografov – na voľnej nohe, nikdy nezanevrel na predchádzajúcu tvrdú školu, ktorej sa mu dostalo pri práci pre tlačové agentúry a ktorá ho podľa jeho vlastných slov naučila prispôsobiť sa najrôznejším požiadavkám, byť rýchlejší a adaptabilnejší. Dôkazom je napríklad jeho najznámejší projekt Cesta do paláca – reportáž, presnejšie skôr dokument z volebnej kampane súčasného slovenského prezidenta Andreja Kisku, za ktorý Tomáš s trochou nadsázky dostal viac ocenení, než je fotografií v samotnom víťaznom súbore.

Dokumentu – ale aj kratším reportážam – sa Tomáš Halász venuje tiež pri svojich osobných aktivitách pre mimovládne organizácie. Okrem toho pôsobí ako šéfredaktor webu Mono.sk, kde nielen slovenská, ale aj česká a zahraničná fotožurnalistika dostáva priestor, ktorý jej súčasné média na Slovensku, ale napríklad aj v Čechách, príliš neposkytujú.