Životopis

Petr Jan Juračka

Ak môžeme niekoho nazvať renesančným človekom, tak je to práve Petr Jan Juračka. Okrem fotografie sa venuje aj videu a časozberom, fotí a nakrúca tiež pomocou dronov. Zároveň pôsobí aj ako vedecký pracovník na Prírodovedeckej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe.

Publikuje v češtine a angličtine a venuje sa popularizácii vedy na prednáškach pre deti. Popritom cestuje – samozrejme, že s fotoaparátom – po všetkých kútoch sveta, kde však nevyhľadáva hotelové rezorty, ale spravidla zlieza hory, vrátane tých najvyšších. Aby toho nebolo málo, Petr Jan Juračka lektoruje workshopy Nikon školy a všeobecne odovzdáva ostatným svoje skúsenosti vo fotografii, videu a zabezpečovaní časozberov. A všetko, čo Petr Jan Juračka robí, robí s maximálnym nasadením a skutočne výborne.

Veľká časť jeho práce sa odvíja od vedeckej mikro- a makrofotografie. Medzi jeho najobľúbenejšie techniky zobrazovania prírody patrí skladaná svetelná a elektronmikroskopická mikrofotografia, makrofotografia či fotografie nočnej oblohy. A tiež časovozberné a letecké videá urobené dronmi riadenými rádiami, či fotografovanie s použitím externých bleskov a vlastnoručne vyrobeného príslušenstva.