Nikon Imaging | United Kingdom and Republic of Ireland | Europe

ŽIVOTOPIS

MAREK MUSIL

Keď v deväťdesiatych rokoch vo svojom rodisku formoval rôzne hudobné kapely, málokto by hádal, že o pár rokov raz a navždy vymení bubenícke paličky za fotoaparát. „Fotil som za bicou súpravou priehľady cez činely ľudí tancujúcich pod pódiom. Nič poriadne z toho nebolo, len taký bizarný súbor máničiek a dievčat s dredmi,“ hovorí k tomu Marek Musil. Keď ho bohémsky život prestal baviť, odcestoval do Izraela, kde strávil tri roky… s fotoaparátom, samozrejme. Priniesol si odtiaľ nielen množstvo cestovateľských fotografií, ale dokumentoval tu tiež nočný život na izraelských párty.

Kroměřížsky rodák sa potom z Blízkeho východu nevrátil na Hanou, ale do Prahy, kde začala jeho kariéra profesionálneho fotografa. Zo začiatku pracoval ako asistent reklamných fotografov, vďaka súhre šťastných náhod sa ale niekoľkokrát dostal aj do New Yorku, kde nazbieral veľa cenných skúseností hlavne v módnej fotografii. Americké portfólio mu po návrate domov otvorilo cestu do magazínov ako sú Elle, Harper’s Bazaar a iné. Módne a reklamné fotografie tak v súčasnej dobe tvoria gro Marekovej profesionálnej tvorby.

V Spojených štátoch sa Marek Musil venoval tiež reklamnej a portrétnej fotografii pod vodou, čo je veľmi špecifický žáner, ktorý je v našich podmienkach málo vídaný. Pri pravidelných cestách na Florida Keys okrem oddychu vytvoril obsiahly súbor fotiek pod vodou „Underwater Emotion“.

Ako takmer každý autor, aj Marek sa venuje voľnej tvorbe. Tá je v jeho podaní aktuálne spojená s bizarným festivalom Burning Man v USA a jeho „mimoamerickými klonmi“ Midburn v Izraeli a Africa Burn v Juhoafrickej republike. Postupne dokumentoval tieto tri vizuálne úchvatné akcie, aby svoju prácu v roku 2017 zúročil niekoľkými autorskými výstavami a vydaním knihy Dust and Light – The Burning Man Collection.

Jeho ďalší dlhoročný cyklus Backstage of Prague Fashion Week mapuje zákulisie pražského týždňa módy. Čiernobielymi snímkami zachytáva atmosféru módneho sveta tak, ako ho verejnosť obyčajne nemá možnosť vidieť. Marek nezabúda ani na hudobný svet, ktorému venoval veľký kus dospievania, a aj napriek tomu, že už dnes sám aktívne v žiadnej kapele nepôsobí, pravidelne fotí známych muzikantov na ich koncertoch a hudobných festivaloch.