Nikon Imaging | United Kingdom and Republic of Ireland | Europe

ŽIVOTOPIS

V detstve milovala prostredie fotokomory, kam ju so sebou brával otec, ale jej profesijná kariéra sa začala prácou top manažérky v korporátnej sfére. Hlboko zakorenený tvorivý duch sa však našťastie začal prejavovať na dovolenkách v exotických destináciách, kde sa u Lucie Drlíkovej spojila láska k potápaniu (a celkovo k vodnému živlu) s túžbou zaznamenávať podvodný svet na fotografiách. Po nie príliš úspešných počiatočných pokusoch s kompaktným fotoaparátom prišla na rad prvá digitálna zrkadlovka Nikon D90 v podvodnom obale, čím príbeh tejto ambasádorky Nikonu začal naberať patričné tempo.

„Otec i brat odjakživa fotili Nikonom, takže mi ani nenapadlo ísť do inej značky,“ hovorí o svojich začiatkoch fotografovania pod hladinou sama autorka. Najprv dokumentovala svet pod hladinou morí tak, ako ho príroda stvorila. Jeden voľný deň na pláži, nevyhnutný medzi potápaním a odletom domov, však všetko zmenil.


„Nedokážem ležať a nič nerobiť, preto som prehovorila kamarátku, aby si vzala ľahkú šatku a išla mi do mora robiť modelku,“ prezrádza Lucie, ako sa začalo jej aranžované podvodné fotografovanie. Po zhruba piatich rokoch fotenia vo voľnom čase medzi prácou a cestovaním odišla na „voľnú nohu“ a naplno sa venuje tomuto špecifickému fotografickému žánru. Na otázku, či ešte vôbec fotí „na suchu“, Lucie odpovedá: „Asi 80 % mojich fotografií vzniká vo vode, takže na suchu je to len zvyšok.“


Lucie pristupuje k svojej tvorbe autorským spôsobom od začiatku až do konca. Okrem toho, že svoje fotografie vymýšľa (a nápady si kreslí do jedného z mnohých blokov), sama tiež šije kostýmy, vyrába dekorácie, líči modelky, skrátka autorsky prechádza celým tvorivým procesom. Ako o sebe sama tvrdí, je vari jedinou podvodnou fotografkou na svete, ktorá pracuje takto komplexne. Nielen vďaka tomu jej snímky získavajú prestížne ocenenia na medzinárodných fotografických súťažiach a Lucie Drlíková je aj absolútne najúspešnejšou autorkou súťaže Nikon kalendár v celej jej jedenásťročnej histórii.