Nikon Imaging | United Kingdom and Republic of Ireland | Europe

ŽIVOTOPIS

Alžběta Jungrová

Hoci je táto autorka – „zrastená" s fotoaparátom už od raného detstva - všeobecne známa ako reportážna či skôr dokumentárna fotografka, s úsmevom sebe vlastným rozpráva: „Keď mi bolo asi deväť rokov, tak som robila štylizované fotky. Kradla som v obchodnom dome Máj ruky figurínam a z nich som vytvárala rôzne zátišia. Nemyslela som si, že budem robiť dokument a reportáž. "

Avšak po štúdiu na legendárnej „Grafárně" v pražskej Hellichovej ulici, jej cesta viedla vcelku logicky do redakcií českých denníkov. Pracovala ako reportérka v MF Dnes, neskôr nadviazala spoluprácu s Hospodárskymi novinami, fotografovala pre Lidové noviny a denníky vydavateľstva Vltava Labe Press. Jej práca čoskoro nezostala bez povšimnutia ani u zahraničných tlačových agentúr, ako napríklad CPA či Demotix. Odtiaľ už pokračovanie fotografickej kariéry Alžbety Jungrovej smerovalo prevažne ´von´. S fotoaparátom dokumentovala tie najdesivejšie miesta a príbehy našej planéty. Po bezmála jednej dekáde, kedy fotila vojny, choroby, utrpenie a drogy, Alžbeta Jungrová tentoraz už bez úsmevu na tvári hovorí: „Pri tejto práci spoznáte, že my sa tu trápime nad obyčajnými blbosťami, ktoré vôbec nemajú tú váhu, ktorú im prisudzujeme. Stratila som vieru v akúkoľvek spravodlivosť, logiku, zmysel..."

Fotografie Alžbety Jungrovej získali úplne právom niekoľko ocenení Czech Press Photo a dvakrát táto autorka dostala ocenenie UNHCR, udeľované za významnú pomoc utečencom. V súčasnej dobe sa už Alžbeta zdržiava najmä v Prahe, fotí pre lifestylové magazíny, živí sa komerčnou fotografiou a hlavne si užíva kreatívnu slobodu voľnej tvorby.