02-06-2021

NIKON PREDSTAVUJE NX FIELD – NOVÝ SYSTÉM NA DIAĽKOVÉ FOTOGRAFOVANIE PRE PROFESIONÁLOV

Amsterdam, Holandsko, 2. júna 2021 – Spoločnosť Nikon s potešením predstavuje NX Field, nový systém na diaľkové snímanie, ktorý má byť uvedený na trh dňa 17. júna 2021. NX Field bude podporovať fotografov v prvej línii spravodajskej a športovej fotografie. Umožní používateľom prepojiť viacero digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon, ovládať a upravovať nastavenia a automaticky odosielať obrázky nasnímané fotoaparátmi na server FTP¹.

Systém NX Field bude uvedený na trh spoločnosťou NPS (Nikon Professional Services), čo je organizácia, prostredníctvom ktorej spoločnosť Nikon poskytuje podporu a služby pre profesionálnych fotografov z celého sveta. Systém je kompatibilný s digitálnymi jednookými zrkadlovkami Nikon D6 a Nikon D5 a do budúcnosti sa plánuje podpora pre mirrorless fotoaparáty ako Nikon Z 9, Z 7II a Z 6II.

Prepojením viacerých kompatibilných digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon systém umožňuje „hlavnému“ fotoaparátu súčasne ovládať spúšť na vzdialených fotoaparátoch. Fotoaparáty je možné prepojiť pomocou káblovej siete LAN alebo bezdrôtovej siete LAN².

Po stiahnutí aplikácie NX Field je možné ovládať spúšť na vzdialených fotoaparátoch prostredníctvom smartfónov alebo tabletov. Aplikáciu je možné použiť na jednoduché vykonávanie množstva úloh na diaľku vrátane kontroly živého náhľadu cez objektív, zmeny nastavení fotoaparátu a kontroly a odosielania fotografií nasnímaných fotoaparátmi.

NX Field podporuje snímanie na diaľku cez sieť 5G³ alebo internet, čo znamená, že ho možno používať aj v teréne. Možno ho napríklad použiť na ovládanie fotoaparátov umiestnených v Tokiu, aj keď ste mimo Japonska.

Vďaka tomu, že vzdialené fotoaparáty je možné umiestniť na miesta, na ktoré ľudia nemajú jednoduchý prístup, napríklad na cieľovú čiaru pretekov alebo na strop štadióna, systém NX Field umožňuje snímať rozhodujúce a zlomkové okamihy z perspektív a uhlov, ktoré doteraz predstavovali náročnú výzvu.

Systém navyše umožňuje okamžité a automatické odosielanie fotografií nasnímaných hlavným fotoaparátom a vzdialenými fotoaparátmi na server FTP.

Spoločnosť Nikon bude systém NX Field neustále aktualizovať a podporovať profesionálnych fotografov pôsobiacich v prvej línii spravodajských a športových reportáží.

Ak chcete používať systém NX Field, je potrebné nainštalovať špecializovaný firmvér fotoaparátu (za poplatok) a stiahnuť aplikáciu NX Field⁴ do inteligentného zariadenia. Podrobnosti o inštalácii nájdete na webovej stránke NPS.

¹ FTP je skratka pre „file transfer protocol“ (protokol na prenos súborov).
² Bezdrôtové pripojenie je možné pri použití bezdrôtového vysielača WT-5 alebo WT-6.
³ Existujú určité obmedzenia. Vyžaduje sa smerovač, ktorý podporuje smerovanie portov. Pri ovládaní vzdialeného fotoaparátu prostredníctvom internetu sa odporúča využívať zabezpečenú komunikáciu pomocou virtuálnej privátnej siete (VPN).
⁴ Aplikáciu NX Field pre inteligentné zariadenia je možné bezplatne stiahnuť z obchodu App Store®. Po nainštalovaní špecializovaného firmvéru fotoaparátu je možné použiť iPhone® alebo iPad®, v ktorom je nainštalovaná aplikácia. Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke NPS.

O spoločnosti Nikon

Spoločnosť Nikon je popredný svetový poskytovateľ fotografických produktov a služieb. Jeho inovatívne optické technológie – od spotrebiteľských cez profesionálne fotoaparáty, objektívy až po systémové príslušenstvo – stavajú na viac ako 100 rokoch skúseností. Značka je globálne uznávaná v oblasti stanovovania nových štandardov v oblasti dizajnu a výkonu, pričom revolučné mirrorless fotoaparáty Nikon radu Z a objektívy NIKKOR Z predstavujú novú dimenziu optickej kvality.

Spoločnosť Nikon sa zaviazala byť lídrom v oblasti fotografie a umožňuje niektorým z najlepších svetových vizuálnych umelcov dosiahnuť svoj tvorivý potenciál prostredníctvom vizuálneho rozprávania príbehov. Jej oceňované vybavenie umožňuje fotografom a filmárom realizovať svoje kreatívne vízie na najvyššej úrovni.

Ako dôveryhodný partner s víziou spája všetky úrovne tvorcov obsahu prostredníctvom zainteresovanej komunity, bezkonkurenčných technických znalostí a prístupu k vzdelávacím zdrojom prostredníctvom iniciatív, ako je napríklad Nikon School.