16/04/2012

Spoločnosť Nikon získala niekoľko ocenení za kvalitu a dizajn: medzi produkty, ktoré získali ocenenie asociácie Spoločnosť Nikon získala niekoľko ocenení za kvalitu a dizajn: medzi produktmi, ktoré získali ocenenie asociácie TIPA a red dot, sú modely D5100, D800 a Nikon 1

Spoločnosť Nikon Europe dnes oznámila, že tri z jej produktov získali ocenenie asociácie TIPA (Technical Image Press Association) a štyri produkty prestížne ocenenie „red dot award: product design 2012".

 

Najväčšia európska asociácia fotografickej tlače TIPA udelila ocenenie „Best D-SLR Expert" fotoaparátu Nikon D800, ocenenie „Best Entry Level D-SLR" fotoaparátu Nikon D5100 a ocenenie „Best Professional Flash System" blesku SB-910. Ceny udeľuje 29 fotografických časopisov z 13 európskych krajín. Porota vyberá produkty, ktoré považuje za najlepšie v jednotlivých kategóriách, pokiaľ ide o celkovú kvalitu, výkonnosť a prínos pre koncového používateľa danej kategórie.

 

Fotoaparáty Nikon 1 s novým kompaktným systémom, COOLPIX AW100, COOLPIX P310 a laserový diaľkomer PROSTAFF 5 medzitým dostali cenu „red dot award: product design 2012". Systém fotoaparátu Nikon 1 bol navyše vybratý pre ocenenie „best of the best" v kategórii Zábavná technológia a fotoaparáty. Ide o jednu z kategórií s najväčšou konkurenciou, v ktorej súťaží veľa skutočne vynikajúcich produktov.

 

Cena „red dot award: product design" sa stala celosvetovo jedným z najdôležitejších a najprestížnejších dizajnových ocenení. Tento rok prihlásili dizajnéri a spoločnosti z 58 krajín do súťaže celkom 4 515 produktov.

 

Víťazné produkty budú vystavené od 2. júla 2012 na výstave „Design on stage - winners red dot award: product design 2012" v múzeu dizajnu red dot v areáli svetového kultúrneho dedičstva Zeche Zollverein World Cultural Heritage Site v Essene v Nemecku.

TIPA Best D-SLR Expert: Nikon D800

Komentáre poroty TIPA: „Model D800, ktorý bol označený za multimediálny fotoaparát, ponúka úžasný snímač 24 × 36 mm (plný formát) s rozlíšením 36 megapixelov, ktorý umožňuje zaznamenávať fotografie pôsobivej kvality. Veľkosť súboru fotografie sa začína blížiť výstupu digitálneho fotoaparátu stredného formátu a umožňuje fotografom vytlačiť svoje fotografie vo veľkom formáte. Režim videosekvencií v rozlíšení Full HD tiež zaujme skúsených fotografov, ktorí chcú zachytávať kvalitné videozáznamy. Model D800 sa vyznačuje solídnou konštrukciou, nie je však príliš ťažký, jeho používanie je zábavné a je vybavený všetkými podstatnými funkciami. Ponúka stereofónny zvuk, citlivosť ISO 6 400 (možné rozšíriť na ISO 25 600) a sériové snímanie rýchlosťou 4 sn./s. Pre členov asociácie TIPA predstavuje tento fotoaparát nepochybne to najlepšie spojenie profesionálnych požiadaviek a potrieb praktického nadšenca."

TIPA Best D-SLR Entry Level: Nikon D5100

Komentáre poroty TIPA: „Model D5100 ponúka snímač s rozlíšením 16,2 Mpx, kvalitu snímok s vysokou citlivosťou ISO a vynikajúce rozlíšenie LCD displeja. Vďaka tomu sa môžu začiatočníci zoznámiť s kvalitou skutočného obrazu a skúsenejší používatelia môžu získať veľmi dobrý fotoaparát za zaujímavú cenu. Fotografovanie uľahčuje pohodlný prístup k nastaveniam, ktoré ovláda fotograf, aj pôsobivým monitorom LCD s nastaviteľným uhlom. Používanie fotoaparátu je navyše zábavnejšie vďaka množstvu špeciálnych efektov vo fotoaparáte, vrátane režimu HDR. Model D5100 navyše dovoľuje záznam videosekvencií v rozlíšení Full HD (1 080p)."

TIPA Best Professional Flash System: SB-910

Komentáre poroty TIPA: „Záblesková jednotka SB-910, založená na systéme kreatívneho osvetlenia (CLS) spoločnosti Nikon, zahŕňa vylepšený intuitívny systém ovládania a vizuálne používateľské rozhranie (GUI). Blesk Speedlight SB-910 pokrýva najobľúbenejšie ohniskové vzdialenosti a je vybavený vstavanou identifikáciou formátu DX/FX, ktorá optimalizuje nastavenie zoomu v závislosti od tela fotoaparátu. Tento nový blesk Speedlight ponúka efektívnejšie využitie batérie a vylepšenú funkciu tepelnej poistky, ktorá pri zahriatí blesku zvýši čas používania miesto úplného vypnutia blesku do jeho ochladenia. Blesk SB-910 je vybavený novým pevným typom farebných kompenzačných filtrov umožňujúcich vyváženie žiarivkovej aj žiarovkovej farebnej teploty, čo zaistí automatickú zmenu nastavenia vyváženia bielej farby fotoaparátu."

Nikon 1

Fotoaparáty Nikon 1 J1 a Nikon 1 V1 nového systému fotoaparátov Nikon 1 sú vybavené novým obrazovým snímačom CMOS, ktorý podporuje automatické zaostrovanie s veľmi vysokou rýchlosťou a novým obrazovým procesorom EXPEED 3. Nový bajonet Nikon 1 navyše umožnil fotoaparátom dosiahnuť ultrakompaktnú veľkosť a nízku hmotnosť. Systém Nikon 1 ponúka bohatý rad samostatného príslušenstva vrátane vymeniteľných objektívov 1 NIKKOR (v záujme harmonického vzhľadu sú k dispozícii v rovnakých farbách ako fotoaparáty), blesku Speedlight SB-N5 a jednotky GPS GP-N100. Tiež podporuje tradičné objektívy s bajonetom typu F. Vďaka tomu si môžu používatelia vybrať z rozsiahleho radu vymeniteľných objektívov NIKKOR a získať neobmedzené možnosti vyjadrenia sa pomocou fotografií.

 

Viac informácií o ocenení „red dot design award" nájdete na stránke http://en.red-dot.org/design.html.