Nikon Imaging | Slovakia | Europe

15.9.2010

AF-S NIKKOR NIKKOR 35 mm f/1,4 G

Reportér hlavných správ

Spoločnosť Nikon Europe dnes uviedla na trh úplne nový objektív NIKKOR s vysokou svetelnosťou - objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4 G. Jedná sa o tretí objektív NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou f/1,4, ktorý spoločnosť vyvinula v posledných šiestich mesiacoch. Tento objektív rozširuje kreatívne možnosti profesionálnych fotografov všetkých oblastí.

Zurab Kiknadze, produktový manažér oddelenia objektívov, príslušenstva a softvéru spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4 G stanovuje nový štandard pre reportážne fotografie a fotografie každodenného života. Spája v sebe úžasný kontrast a rozlíšenie a brilantný výkon pri slabom osvetlení. V súvislosti s nedávno uvedenými objektívmi 24 mm f/1,4 a 85 mm f/1,4 môžeme konštatovať, že tento nový objektív Nikon podčiarkuje trvalé úsilie spoločnosti Nikon o poskytovanie komplexného rozsahu optiky pre fotografov."

Oceňovaný fotožurnalista Kadir van Lohuizen z fotografickej agentúry NOOR bol jedným z prvých, ktorí si mohli vyskúšať nový objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4G. Hovorí: „35 mm objektív predstavuje pre väčšinu z nás v agentúre NOOR štandardný objektív do ulíc a z tejto novej verzie sme naozaj nadšení, pretože je skvelá. Tento vysoko svetelný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou umožňuje snímať takmer pri akýchkoľvek svetelných podmienkach, a to v najvyššej možnej kvalite." Hovorí: „Sme si istí, že vďaka tomu budú mať naše dokumentárne projekty úplne novú úroveň."

Objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4 G je určený na snímanie veľkolepých snímok vo všetkých situáciách. Úplne nový optický dizajn s desiatimi prvkami v siedmich skupinách (vrátane jedného asférického prvku) a kruhová, 9-lamelová clona umožňuje fotografom skutočne využiť malú hĺbkou ostrosti, ktorú ponúka clona objektívu f/1,4. Dokonalo ostré detaily s mimoriadne hladkým rozostrením pozadia (bokeh) dávajú snímaný objekt do centra pozornosti a ponúkajú iný pohľad oproti snímkam zhotoveným profesionálnymi objektívmi s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou f/2,8.

Spôsob, akým objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4 G zachytáva nočné scény pripomína legendárnu optiku, akou je napríklad Noct-NIKKOR. Optická konštrukcia obsahuje vrstvu tvorenú nanokryštálmi a minimalizuje odrazy a sagitálne rozmazanie, čo znamená, že tento objektív vykreslí bodové zdroje svetla a tiene s prirodzenou jasnosťou, ktorá je ideálna pre nočné scény a astronomické fotografie. Vysoká svetelnosť poskytuje aj jasný obraz v hľadáčiku a je skvelá pre objavovanie tvorivého potenciálu, ktorý môže malá hĺbka ostrosti priniesť do práce fotografov a fotoreportérov na poli výtvarného umenia.

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,4 G je robustný a spoľahlivý objektív do akéhokoľvek prostredia, ktorý je navrhnutý do náročných podmienok, v ktorých pracujete. Špecializovaný tichý ultrazvukový motor (SWM) zaisťuje diskrétne a presné automatické zaostrovanie. Obsahuje jemné ozubenie a zaostrovací krúžok so širokým rozsahom, ktoré umožňujú jemné a presné manuálne zaostrovanie pri najkratšej zaostrovacej vzdialenosti 30 cm. V odolnej konštrukcii z horčíka nájdete jemné drážky na lepšie uchopenie ľavou rukou, ako aj gumené tesnenia bajonetu a ovládacích prvkov na ochranu proti prachu a vlhkosti. Vďaka svojej nízkej hmotnosti (600 g) sa výborne hodí k jednookým digitálnym zrkadlovkám formátu FX (napr. série D700 a D3).

Objektív sa dodáva so špeciálne navrhnutou slnečnou clonou HB-59 a mäkkým puzdrom.