Nikon Imaging | Slovakia | Europe

21.2.2013

SOM ADRENALÍN: NOVÝ NIKON D7100

Spoločnosť Nikon predstavuje novinku v rade fotoaparátov formátu DX, 24,1-megapixelový Nikon D7100, ideálny pre nadšencov fotografovania. Prináša prenosný výkon, ktorý fotografiám dodáva dávku adrenalínu. Nikon D7100 je napriek množstvu funkcií a mimoriadne odolnému telu prekvapivo ľahký a kompaktný a prekoná všetky vaše očakávania. 51-bodový systém automatického zaostrovania na profesionálnej úrovni úžasne zachytí váš pohľad na život v detailných statických snímkach či brilantných videosekvenciách v rozlíšení Full HD.

 

Marina Gurevichová, produktová manažérka pre spotrebiteľské zrkadlovky spoločnosti Nikon Europe, sa pri predstavovaní nového fotoaparátu vyjadrila: „Ak radi fotíte krajiny, prírodu či divočinu alebo ste zanietený cestovateľ, nový Nikon D7100 je určený práve pre vás. Je vybavený sériou skvelých funkcií a rozširuje tak obzory formátu DX. Toto všetko je ukryté v odolnom tele do každého počasia, aby si vášniví fotografi mohli dopriať mimoriadny výkon v prenosnom fotoaparáte, ktorý si môžu vziať kdekoľvek so sebou."

 

A dodáva: „Vďaka skvelej kvalite snímok a vynikajúcej ergonomike vám Nikon D7100 umožní v sebe objaviť vášeň pre fantastické fotografie. Je to fotoaparát formátu DX pripravený zdolať akékoľvek výzvy a priniesť výnimočné výsledky."

Nikon D7100 prináša prostredníctvom úžasnej škály funkcií vynikajúci výkon a obrovský krok dopredu v obrazovej kvalite. 24,1-megapixelový obrazový snímač CMOS formátu DX zaručuje snímky s vysokou úrovňou detailov. Senzor nemá antialiasingový filter (OLPF) a využíva tak megapixely na pôsobivé vysoké rozlíšenie. Snímky majú extrémne ostrý vzhľad a umožňujú zachytiť aj tie najjemnejšie štruktúry, ako sú vlasy či perie, v mimoriadne vysokom rozlíšení. Obrazový procesor EXPEED 3 zaručuje vysokorýchlostnú prevádzku, živé farby a zlepšenú redukciu šumu. 

 

Citlivosť v rozpätí ISO 100-6 400 sa dá rozšíriť až na 25 600, a tak poskytuje skvelé výsledky dokonca i pri veľmi slabom osvetlení či v tmavom prostredí a brilantne zachytí aj rýchlo sa pohybujúce objekty. Rýchle sériové snímanie pri frekvencii 6 snímok za sekundu ľahko zachytí detaily rýchlych pohybov alebo bezprostredné zmeny výrazu tváre. S týmto fotoaparátom budete vždy priamo v akcii.

Systém automatického zaostrovania fotoaparátu Nikon D7100 využíva rovnaký algoritmus ako model D4, a tak ponúka profesionálny výkon. Využitím 51 zaostrovacích bodov s 15 krížovými snímačmi v centrálnej oblasti poskytuje vynikajúcu presnosť a zameriavanie objektu. Pohotové zaostrenie sa vďaka rýchlejšej počiatočnej detekcii dosahuje aj pri veľmi rozmazaných záberoch. Činnosť automatického zaostrovania je k dispozícii aj pri kombinovanej svetelnosti f/8 a umožňuje použitie viacerých kombinácií objektívov a telekonvertorov - čo je novinka v tejto triede fotoaparátov. Automatické zaostrovanie s fázovou detekciou je možné znížiť na minimálnu hodnotu jasu -2 EV na presné zaostrovanie aj v najtmavších podmienkach či pri mesačnom svetle.

 

Automatické zaostrovanie s fázovou detekciou pri snímaní pomocou hľadáčika má zlepšené ovládanie, zvýšenú presnosť a rýchlosť. Ponúka širokú škálu režimov zaostrovacích polí od jednotlivých až po dynamickú voľbu zaostrovacích polí (nastavenie na 9, 21 alebo 51 bodov), trojrozmerné sledovanie a automatickú voľbu. V režime živého náhľadu bolo vylepšené automatické zaostrovanie s detekciou kontrastu so zlepšeným ovládaním, zvýšenou presnosťou a rýchlosťou. Zlepšilo sa aj nepretržité zaostrovanie pre videosekvencie (AF-F), ktoré teraz pracuje ešte plynulejšie. 

 

Systém detekcie motívu využíva výkonný 2 016-pixelový snímač merania expozície na presné určenie prostredia a objektu a na optimalizáciu automatickej expozície (AE), automatického zaostrovania (AF) a automatického vyváženia bielej farby (AWB). Synergia 51-bodového systému automatického zaostrovania fotoaparátu Nikon D7100 s 2 016-pixelovým snímačom RGB poskytuje vynikajúci výkon, ktorý prekonáva svojich predchodcov.

Funkcia 1,3-násobného orezania ponúka škálu jedinečných nastavení, ktoré rozširujú možnosti formátu DX. V prvom rade ponúka ďalšie 1,3-násobné priblíženie a zväčšuje tak potenciál existujúcich a nových objektívov. V tomto režime pokrýva 51 zaostrovacích bodov ešte väčšiu časť obrazového poľa až k okrajom na vynikajúce zameranie objektu. Rýchlejšiu prevádzku tiež zabezpečuje sériové snímanie pri frekvencii až 7 snímok za sekundu a záznam videosekvencií v kvalite Full HD (50i/60i). Kombinácia týchto možností dovoľuje zaznamenávať brilantné snímky divočiny, dynamických akcií a umožňuje využiť teleobjektívy.

Telo fotoaparátu Nikon D7100 s vrchným a zadným krytom zo zliatiny horčíka je vysoko odolné voči prachu, pádom a vplyvom počasia a robí z tohto fotoaparátu robustný, no zároveň prakticky ľahký model vo svojej triede. Telo prístroja s hmotnosťou len 675 g ponúka bezpečné utesnenie voči vlhkosti a prachu, kým funkcia čistenia obrazového snímača sa automaticky aktivuje pri vypnutí a zapnutí fotoaparátu. Mechanizmus uzávierky bol testovaný na 150 000 pracovných cyklov v náročných podmienkach. Na fotoaparát D7100 sa môžete spoľahnúť v každej situácii.

Ergonomický dizajn fotoaparátu Nikon D7100 zaručuje kompaktnú veľkosť a stabilné držanie. Tento model tiež obsahuje výkonný hľadáčik s približne 100-% pokrytím obrazového poľa a 0,94-násobným zväčšením. 8-cm LCD monitor s rozlíšením 1 229 000 bodov má širokouhlé zobrazenie a poskytuje brilantný obraz na presnú kompozíciu. Nové užitočné funkcie hľadáčika, režimu živého náhľadu a prehrávania sú teraz na dosah ruky. Vylepšené tlačidlo „i" vám umožní priamy prístup k najčastejšie používaným funkciám a bodové vyváženie bielej farby možno pri snímaní v režime živého náhľadu rýchlo nastaviť. Dva sloty na pamäťovú kartu umožňujú lepšiu flexibilitu v spôsobe snímania a ukladania snímok: pri zaplnení prvej karty sa ľahko prepne na druhú, prípadne zachytáva statické snímky na jednej karte a videosekvencie na ďalšej. 

Vysoké štandardy kvality snímok a ľahké ovládanie možno využiť aj v prípade videosekvencií v rozlíšení Full HD (1 920 x 1 080 px) pri frekvencii snímania 60i/50i v režime 1,3-násobného orezania a pri frekvencii až 30p/25p/24p vo formáte DX. V reálnom čase možno využívať škálu kreatívnych efektov, napríklad selektívnu farbu. Nikon D7100 má vstavaný stereomikrofón, je však kompatibilný aj s externým stereofónnym mikrofónom ME-1.

Pri snímaní scén s vysokým kontrastom zachováva funkcia Active D-Lighting (ADL) detaily v preexponovaných oblastiach i v tieňoch, dokonca aj pri pohybujúcom sa objekte. Vďaka vyváženému doplnkovému riadeniu záblesku je výkon blesku nastavený na optimálnu úroveň. Pri objektoch s veľkými rozdielmi v jase skombinuje funkcia vysokodynamického rozsahu (HDR) inteligentne dve po sebe idúci snímky s rozdielnymi expozíciami do jednej, a tak pomáha zachovávať detaily v tmavých i svetlých oblastiach snímky.

Vďaka možnosti pripojenia pomocou doplnkového mobilného adaptéra WU-1a sa môžu snímky z fotoaparátu Nikon D7100 jednoducho bezdrôtovo preniesť do inteligentných zariadení* firmy AppleTM alebo do zariadení s operačným systémom AndroidTM a zdieľať ich v sociálnych sieťach alebo na webových stránkach určených na zdieľanie fotografií. Teraz sa môžete kdekoľvek okamžite podeliť o svoje najlepšie fotografie so svojimi priateľmi či s ostatnými fotografmi. Svoj fotoaparát môžete takisto ovládať pomocou vášho zariadenia a diskrétne snímať na diaľku, čo vám umožní zachytiť skvelé zábery a nerušiť pritom snímané objekty.

V režime efektov môžete vaše statické snímky a videosekvencie originálne upraviť pomocou škály siedmich špeciálnych efektov: selektívna farba, miniatúra, efekt preexponovania a podexponovania, silueta, farebná skica a nočné videnie. Všetky možno použiť v reálnom čase v režime živého náhľadu, takže vidíte výsledky priamo pri snímaní. Výber selektívnej farby vám umožní zvýrazniť jednu až tri farby na čiernobielej snímke. Nastavte volič režimov na režim efektov a otvoria sa vám úplne nové možnosti tvorby snímok. K dispozícii je tiež rad možností použitia efektov pri úprave po snímaní.

Spoločnosť Nikon tiež predstavuje nový bezdrôtový diaľkový vysielač s prijímačom WR-1, ktorý ďalej rozširuje nedávno aktualizovanú sériu príslušenstva na diaľkové ovládanie. Model WR-1 obsahuje displej a množstvo rozšírených funkcií, ktoré používateľovi umožňujú ovládať väčšinu úkonov pri snímaní - od jednoduchej diaľkovej spúšte až po zložité nastavenia pre viacero fotoaparátov. Zároveň po pripojení k fotoaparátu Nikon D7100 ponúka možnosť kontroly a zmeny nastavení fotoaparátu. Možno naprogramovať rôzne scenáre snímania vrátane synchrónneho spustenia viacerých prístrojov, intervalového fotografovania či prispôsobiteľného oneskorenia spúšte. Prístroj WR-1 pracuje na rádiových frekvenciách na neprerušovanú komunikáciu, pri použití dvoch prístrojov WR-1 je k dispozícii pracovný dosah až do 120 metrov, ktorý možno ďalej rozšíriť kombináciou viacerých modelov WR-1 alebo WR-R10. 

24,1-megapixlový obrazový snímač CMOS formátu DX: nevyužíva optický antialiasový filter OLPF, a tak dosahuje mimoriadne ostré snímky aj v najmenších detailoch.
Obrazový procesor EXPEED 3: zaručuje vysokorýchlostnú prevádzku, energickú reprodukciu farieb a zvýšenú redukciu šumu.
Citlivosť ISO 100 – 6 400 s možnosťou rozšírenia na 25 600: na snímanie pri výnimočne slabom osvetlení.
Profesionálny systém automatického zaostrovania: využíva 51 zaostrovacích bodov, z toho 15 krížových, na rýchle a presné automatické zaostrovanie.
Sériové snímanie rýchlosťou 6 snímok za sekundu: zaručí, že zachytíte každý rýchly pohyb.
Funkcia 1,3-násobného orezania, rozšírenie možností formátu DX: extra efekt teleobjektívu, väčšia rýchlosť (až 7 snímok za sekundu) a mimoriadne široká oblasť automatického zaostrovania.
2 016-pixlový snímač merania RGB s rozpoznaním scén: zabezpečuje mimoriadne presné meranie hodnoty expozície, optimalizuje automatickú expozíciu (AE), automatické zaostrovanie (AF) a vyváženie bielej farby (AWB) na dosiahnutie najvyššej presnosti.
Videosekvencie s rozlíšením Full HD: 1 080p pri rýchlosti až do 60i/50i a 30p/25p/24p na plynulý záznam videosekvencií.
Výkonný hľadáčik: približne so 100-percentným pokrytím obrazového poľa a 0,94-násobným zväčšením.
Výkonný monitor LCD: má veľkosť 8 cm a poskytuje 1 229 000-bodové širokouhlé zobrazenie.
Praktický a prenosný: ponúka vynikajúce funkcie v kompaktnom tele s hmotnosťou len 675 g.
Odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka: odolné voči prachu, vplyvom počasia a pádom.
Dvojitý slot na pamäťovú kartu SD: umožňuje nahrávanie po zaplnení alebo na účely zálohovania alebo nastavenie samostatného nahrávania formátov RAW a J-PEG.
Dostupné užitočné funkcie: zdokonalené tlačidlo „i“ a bodové vyváženie bielej farby na rýchle a presné nastavenie vyváženia bielej farby v režime živého náhľadu.
Aktívna funkcia D-Lighting (ADL): zachováva detaily vo svetlých častiach snímky aj v tieňoch, čím vytvára nádherné snímky.
Vysokodynamický rozsah (HDR): kombinuje dva zábery jedným stlačením spúšte a zhotoví detailné snímky scén s vysokým kontrastom.
Režim efektov: umožňuje použiť zvolené efekty na statické snímky i na videosekvencie v režime živého náhľadu.
Bezdrôtové pripojenie*: kompatibilné s mobilným adaptérom WU-1a.
Objektívy NIKKOR: s uznávanými objektívmi NIKKOR môžete naplno využiť 24,1 megapixla a režim 1,3-násobného orezania tohto fotoaparátu, vytvoriť tak výnimočné snímky a vychutnať si prenosnosť objektívov formátu DX.
Prevádzka na diaľku: jednoduché ovládanie najdôležitejších funkcií fotoaparátu na diaľku s voliteľnými vysielačmi s prijímačom WR-R10, novým modelom WR-1 a bezdrôtovým vysielačom WR-T10.

* Kompatibilný s inteligentnými zariadeniami používajúcimi systémy iOS™ a Android™. Na používanie tejto funkcie je potrebná špeciálna softvérová aplikácia Wireless Mobile Utility, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť zo služby Google Play™ a Apple App Store™. Android, Google, Google Play, YouTube a ďalšie označenia sú ochranné známky spoločnosti Google Inc.