České svadobné tradície od Lucie

Konský chomút

Táto svadobná tradícia sa odohráva po obrade a väčšinou vtedy, keď hostia dorazia na svadobnú hostinu. Priatelia ženíchovi položia okolo krku krásne dekorovaný konský chomút, ktorý symbolizuje záväzok manželstva. Tiež to znamená, že manželstvo je niekedy ťažké, ak pár spolu nespolupracuje. Okrem toho nevesta dostane daný bič so stuhami, aby bolo jasné, kto má v manželstve hlavné slovo.

Lukáš (Česko) nosí po ceremónii okolo krku chomút symbolizujúci záväzok manželstva. Snímku vytvorili profesionálni svadobní fotografi Simona Smrčková a Kamil Saliba pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G.

Rozbíjanie tanierov

Svadobná tradícia zametania črepov rozbitého taniera je prvou tradíciou, ktorú zabezpečuje obsluha. Na začiatku svadobnej hostiny niekto z personálu zaželá novomanželom veľa šťastia a prebehne prvý prípitok. Počas tohto prípitku obsluhe „náhodou“ spadne na zem tanier skrytý pod podnosom. Tradícia ďalej pokračuje tým, že novomanželia musia zamiesť črepy.

Tieto porcelánové črepy symbolizujú šťastie a zvuk ich rozbíjania odhaľuje zlých duchov, ktorí by novomanželom chceli ublížiť. Spoločné zametanie je symbolickou úlohou pre nevestu a ženícha. Ukazuje, že musia vždy pracovať spolu – nielen v prípade manželských problémov, ale aj pri domácich prácach. Je veľmi dôležité, kto drží lopatku a kto kefu. Tradícia spočíva v tom, že s tým, kto zametá, sa bude zametať aj v manželstve, a ten, kto drží lopatku, bude mať posledné slovo. Novomanželia by si tiež mali ponechať jeden črep pre šťastie.

Lukáš a Nikola (Česko) zametajú črepy rozbitých tanierov ako symbol ich spolupráce v budúcom manželskom živote. Snímku vytvorili profesionálni svadobní fotografi Simona Smrčková a Kamil Saliba pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED.

Pohár vodky

So svadbami sa spája mnoho rôznych prípitkov prednášaných rodičmi, družbom a družičkou, priateľmi, samotnými novomanželmi a tak ďalej. Niektoré prípitky nemajú len cieľ zaželať šťastie novomanželom, ale môžu predpovedať budúcnosť vzťahu – konkrétne to, ktorý z manželov pôjde do krčmy!

Priateľ alebo niekto z obsluhy dá na tácku dva poháre, jeden s vodou a druhý s priehľadným alkoholom, zvyčajne vodkou. Každý z novomanželov si zoberie jeden pohár, aby sa pripravili na prípitok. Ak si ženích vyberie vodu, bude zostávať večer doma, ak si vyberie alkohol, pravdepodobne bude chodiť do krčmy!

Lukáš a Nikola (Česko) pijú vodu a vodku ako súčasť svadobného prípitku – kto má vodu a kto vodku je však prekvapenie! Snímku vytvorili profesionálni svadobní fotografi Simona Smrčková a Kamil Saliba pomocou fotoaparátu D850 a objektívu AF-S NIKKOR 20 mm f/1,8G ED.