Čo je „modrá hodina“

SNÍMANIE SCÉN POČAS „MODREJ HODINY“

Výraz „modrá hodina“ odvodený zo španielskeho výrazu „La hora azul“ alebo francúzskeho výrazu „L'Heure Bleue“ je časový úsek tesne pred východom slnka alebo hneď po jeho západe. „Modrá hodina“ je známa najmä vďaka jej romantickým konotáciám a impozantnej vizuálnej kvalite, ktorú prináša do dramatických scén vo filmoch a na fotografiách.

Nikon D7000, f/29, 30 s, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18 – 200 mm f/3,5 – 5,6G ED VR II

ČO JE „MODRÁ HODINA“

Je to okamih, keď má obloha prevažne tmavomodrý odtieň a svetlo je dostatočne mäkké na zvýraznenie väčšiny tmavých oblastí scény bez toho, aby bol potrebný prídavný zdroj svetla. Je to spôsobené Rayleighovým rozptylom, čo je rozptyl svetla časticami menšími ako je vlnová dĺžka viditeľného svetla. Vďaka tomuto procesu je obloha modrá.

Keď slnko dosiahne polohu šesť stupňov pod horizontom, už priamo neosvetľuje zem, ale osvetľuje hornú atmosféru. Hovoríme tomu občiansky súmrak. Počas tohto časového úseku prechádza červené svetlo, ktoré má dlhšiu vlnovú dĺžku ako modré svetlo, cez atmosféru do vesmíru, zatiaľ čo modré svetlo sa rozptyľuje.

Ráno nastáva „modrá hodina“ tesne pred „zlatou hodinou“ na začiatku občianskeho súmraku, čo je približne 30 minút pred východom slnka. Večer nastáva na konci občianskeho súmraku, tesne po „zlatej hodine“, pričom začína približne 10 až 15 minút po západe slnka.

OBĽÚBENÉ OBJEKTY, KTORÉ MÔŽETE ZACHYTIŤ

Fotografovanie počas „modrej hodiny“ zvládnete ľahko, pretože si zvyčajne nemusíte robiť starosti s ostrým svetlom alebo tieňmi na snímkach. Počas „modrej hodiny“ je vhodné fotografovať krajiny, mestá a portréty, pretože mäkké svetlo môže v scénach vytvoriť éterický pocit.

SPRIEVODCA FOTOGRAFOVANÍM POČAS „MODREJ HODINY“

Ak ste ešte počas „modrej hodiny“ nefotografovali, tieto tipy vám pomôžu začať:

• Vzhľadom na to, že „modrá hodina“ závisí od vašej geografickej polohy, overte si čas miestneho východu a západu slnka.
• Vopred si všetko naplánujte a na mieste buďte včas. Doprajte si dostatok času na prípravu svojho vybavenia.
• V záujme stability upevnite fotoaparát na statív a vytvorte kompozíciu snímky s horizontom na pozadí.
• Nastavte čo najnižšiu citlivosť ISO, aby ste na snímke znížili zrnitosť a šum.
• Počas „modrej hodiny“ bude potrebné používať dlhší čas uzávierky, aby boli snímky správne exponované. Snímajte v režime clonovej automatiky alebo v manuálnom režime, pretože tieto režimy umožňujú manuálny výber času uzávierky.
• Ak chcete dosiahnuť ostrú snímku, použite diaľkové ovládanie alebo zapnite samospúšť fotoaparátu. Stlačenie tlačidla spúšte môže niekedy spôsobiť nechcené chvenie fotoaparátu, výsledkom čoho je rozmazaný záber.
• Zhotovte niekoľko skúšobných záberov a vždy kontrolujte histogram, aby nevznikli preexponované oblasti ani zbytočné tiene.

Ak fotografujete pomocou digitálnej jednookej zrkadlovky, skúste experimentovať s vysokodynamickým rozsahom (HDR). Snímka HDR sa skladá z niekoľkých záberov zhotovených pri rozdielnych úrovniach expozície, ktoré sa potom počas následného spracovania zmiešajú dohromady. Niektoré digitálne jednooké zrkadlovky Nikon obsahujú vstavanú funkciu režimu vysokodynamického rozsahu (HDR), v ktorom sa zachytia viacnásobné expozície scény a tie sa vo fotoaparáte zlúčia do fotografie HDR.