Fotografovanie hmyzu a iných malých tvorov

Náš svet obýva viac ako milión známych druhov hmyzu a mnohé z týchto drobných tvorov sú priamo pred vašimi dverami. Mimochodom, hmyz patrí medzi článkonožce. Na to, aby bol živočích klasifikovaný ako hmyz, musí mať článkované telo, šesť nôh, dve tykadlá, zložené oči a v niektorých prípadoch aj krídla. Iné živočíchy, napríklad pavúky a škorpióny, sú tiež článkonožce, ale nepovažujú sa za hmyz. Fotografovanie hmyzu a iných malých tvorov môže byť veľmi zábavné. Stačí vyjsť na dvor a pri fotografovaní detailných záberov alebo makrosnímok objavíte celý nový svet.

Niekoľko rýchlych tipov na fotografovanie makrosnímok:

Prvým základným pravidlom fotografovania detailných záberov je priblížiť sa k objektu. Fotografovanie hmyzu si vyžaduje makroobjektív, ktorý umožňuje zaostriť na objekt z veľmi malej vzdialenosti. Makroobjektív (spoločnosť Nikon ich nazýva objektívy Micro-NIKKOR) umožňuje fotografovať objekty takmer v životnej veľkosti.

Tiež je potrebné použiť statív na stabilizáciu fotoaparátu, najmä keď používate teleobjektív alebo dlhý čas uzávierky. Pri snímaní s fotoaparátom na statíve je ideálne použiť na aktiváciu spúšte káblovú spúšť. Niektorí fotografi navyše pred aktiváciou spúšte zamknú zrkadlo digitálnej jednookej zrkadlovky. Tým sa ďalej zníži možnosť pohybu. Ak nemáte káblovú spúšť, namiesto nej môžete použiť samospúšť fotoaparátu.

Podľa toho, ako blízko sa môžete dostať, budete môcť vyplniť obrazové pole celým telom hmyzu alebo časťou jeho tela, napríklad hlavou a tykadlami. Dávajte pozor, aby ste neboli uštipnutí.

Hmyz má fascinujúce telá a jedným z cieľov fotografovania detailných záberov prírody je zvýrazniť všetky farby a detaily zo života hmyzu. Dobrá makrosnímka je zaostrená na oči, nohy a telá týchto chrobákov a na ich drobný svet. Napríklad fotografia pavúka v jeho sieti rozpráva zaujímavejší príbeh.

Pri kompozícii zohráva dôležitú úlohu farba pozadia. Ak má objekt tmavú farbu, tak ako mnohé druhy hmyzu, svetlejšie rozostrené pozadie zvýrazní stvorenie oproti jeho okoliu a sústredí naň pozornosť divákov.

Na zvýraznenie hmyzu oproti pozadiu sa používa technika malej hĺbky ostrosti. Hĺbka ostrosti je definovaná ako oblasť pred a za objektom, ktorá je zaostrená. Hĺbku ostrosti určuje nastavenie clony. Malé clonové čísla, napríklad f/2,8, poskytnú malú hĺbku ostrosti, ktorá spôsobí zaostrenie presne na objekt, zatiaľ čo pozadie sa rozostrí.

Ďalšou technikou, ktorú používajú fotografi prírody, je umiestniť fotoaparát tak, aby sa jasne osvetlený objekt odfotografoval oproti tmavému pozadiu. Nastavenie expozície na dobre osvetlený objekt, napríklad pri plnom dennom svetle alebo pri použití doplnkového blesku, spôsobí podexponovanie pozadia, ktoré bude vyzerať takmer čierne. Tento efekt vytvorí tmavé, rovnomerné pozadie, vďaka čomu objekt vynikne.

Ak je však jasne osvetlený objekt i pozadie, oddeliť hmyz od okolia môže byť ťažké. Ak za objekt umiestnime predmet z domácnosti, napríklad kus tkaniny alebo papiera, môže poslúžiť ako prenosné štúdiové pozadie, ktoré chrobáka izoluje oproti čistému pozadiu a oddelí ho od okolia.

Hmyz je pohyblivejší v teplom počasí, a preto ho fotografujte skoro ráno alebo neskoro večer, keď je chladnejšie a hmyz sa pohybuje pomalšie. Svetlo počas týchto častí dňa bude tiež pôsobiť príťažlivejšie.

© Kristina Kurtzke

D3S, AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED, 1/1 000 s, f/5,6, ISO 200, manuálny režim, maticové meranie expozície.

© Kristina Kurtzke

D3S, AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED, 1/1 000 s, f/5,6, ISO 200, manuálny režim, maticové meranie expozície. Toto je rovnaká fotografia včely na kvete ako vľavo, ale orezaná. Hoci je komponovanie snímky len vo fotoaparáte skvelé, pamätajte na to, že vždy ju môžete orezať alebo môžete inými spôsobmi experimentovať v počítači.

Tak ako v akejkoľvek oblasti fotografovania, makrosnímky, ktoré sú jednoduché, môžu poskytnúť tie najdramatickejšie a najkrajšie výsledky. Trpezlivosť a vytrvalosť sa vyplatia. Ak chcete fotografovať skvelé makrosnímky, zapamätajte si, že sú podstatné dve veci: dobrá hĺbka ostrosti a izolovanie objektu.