Začíname fotografovať morské scenérie

Už od úplných počiatkov bolo more obľúbeným objektom fotografov. Či už zachytávate vlny, alebo jemné pohyby vody, more je skvelým objektom, ktorý snímke dodá špecifickú atmosféru a drámu. Pri fotografovaní prírody a exteriérov máte nad prírodnými živlami zvyčajne len minimálnu kontrolu. V prípade fotografovania morských scenérií máte v skutočnosti kontrolu nad vzhľadom vĺn na snímkach. Tiež je dôležité byť všímaví a trpezliví, pretože čakanie na ten správny okamih zvyčajne prináša úžasné výsledky.

Nikon D810, f/6,3, 6 s, ISO 64, AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED

PRÍPRAVA

Pri fotografovaní morských scenérií vždy pamätajte na to, že pobrežie môže byť niekedy veľmi nepokojné, a preto si musíte všímať okolie. Svoje vybavenie dobre chráňte proti slanej vode, piesku a vplyvom počasia. Objektív chráňte pomocou filtra. Piesok vďaka tomu nepoškriabe objektív. Skôr než sa vyberiete na pobrežie, získajte informácie o prílive a odlive alebo o prílivovom pásme mora, pretože striedania prílivu a odlivu môžu mať vplyv na pohyby a vzdúvanie vody. Pozrite si predpoveď počasia a dávajte pozor, aby vás nezastihla búrka ani veterné počasie. Ak snímate po zotmení, zoberte si čelovú lampu alebo baterku, aby ste našli spiatočnú cestu.

TIPY NA FOTOGRAFOVANIE MORSKÝCH SCENÉRIÍ

Dobrá kompozícia môže znamenať rozdiel medzi podarenou a nevydarenou fotografiou. Tak ako pri fotografovaní krajiny môžete vytvoriť kontrast zahrnutím zaujímavých prvkov v popredí, ako sú napríklad skaly, prístav alebo dokonca odrazy.

Nebojte sa trochu zamočiť alebo zašpiniť. Niekedy môžete prerozprávať pôsobivejší príbeh, keď budete snímať z iného miesta alebo uhla. Ak chcete zo scény zachytiť čo najviac, odporúča sa použiť širokouhlý objektív, napríklad AF-S NIKKOR 24 mm f/1,8G ED alebo AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED. Širokouhlá ohnisková vzdialenosť môže pomôcť vyjadriť veľkoleposť a nádheru.

More možno zachytiť mnohými spôsobmi. Pomocou rozličných časov uzávierky budete môcť meniť textúru vody na záberoch. Ak použijete krátky čas uzávierky, napríklad 1/500 s, zmrazíte tým pohyb a zachytíte silu mora. Ak chcete vyjadriť pocit pohybu, použite dlhý čas uzávierky, napríklad 1/2 s, aby ste zachytili pohyby vody. Jednosekundový alebo dlhší čas uzávierky vám pomôže dosiahnuť kalný alebo hmlistý efekt. Na snímke tým vytvoríte pocit pokoja.

Pri snímaní pobrežia budete chcieť mať všetko zaostrené. Pomocou clony f/8 alebo väčšieho zaclonenia zaostríte popredie aj pozadie.

Pri fotografovaní morskej scenérie pomocou dlhého času uzávierky alebo po západe slnka sa vždy odporúča upevniť fotoaparát na statív. Rozhodujúca je ostrosť, pričom statív zvýši stabilitu a zníži pravdepodobnosť rozmazaného záberu. Ak statív umiestnite na breh, pevne ho na zemi upevnite, pretože prichádzajúce vlny ho môžu posunúť alebo zvaliť. Záber po jeho zachytení vždy skontrolujte, aby ste sa uistili, že neobsahuje žiadne neúmyselné rozmazanie.

POUŽÍVANIE FILTROV

Filtre môžu pomôcť chrániť predný prvok objektívu a tiež môžu zvýšiť kvalitu snímok.

Pri fotografovaní krajiny a morských scenérií sa najčastejšie používajú dva typy filtrov: neutrálny prechodový filter a neutrálny filter. Neutrálny prechodový filter sa zvyčajne používa vo vysokokontrastných situáciách, napríklad vtedy, keď je obloha oveľa jasnejšia ako popredie. Pomáha korigovať rozdielne svetlo a tým dosiahnuť vyváženú expozíciu. Neutrálny filter môže znížiť množstvo svetla vstupujúceho do fotoaparátu, čo umožňuje nastaviť dlhší expozičný čas. Tiež to umožňuje použiť menšie zaclonenie na zmenšenie hĺbky ostrosti.

Morské scenérie možno zachytiť mnohými spôsobmi. Experimentujte s kompozíciou a nastaveniami a jednoducho si počkajte na ten správny okamih.