Táto súťaž je teraz uzavretá

Súťaž Environmental Photographer of the Year

Spoločnosť Nikon, organizácie WaterBearCIWEM vyhlasujú súťaž Environmental Photographer of the Year 2021. Súťaž, ktorej 14. ročník sa začína, poskytuje medzinárodnú platformu na zvýšenie povedomia o problémoch týkajúcich sa životného prostredia, ktoré ohrozujú našu planétu. Toto ocenenie oslavuje schopnosť ľudstva prežiť a inovovať a prezentuje obrazy, ktoré podnecujú myslenie a upozorňujú na náš vplyv na životné prostredie.

Prihlasovanie na súťaž Environmental Photographer of the Year 2021 je ukončené. Všetci víťazi budú vyhlásení na konferencii COP26 v novembri 2021.

Predstavujeme tohtoročnú porotu zloženú z ocenených porotcov

Britský fotograf Ope Odueyungbo, nórska fotografka Lina Kayserová, britský fotograf Alfie Bowen, fotograf denníka The New York Times a držiteľ Pulitzerovej ceny v kategórii Feature Photography Josh Haner, dizajnér Marquise Stillwell, aktivistka za klimatickú spravodlivosť Frances Foxová, riaditeľ ICCCAD Saleemul Huq, fotograf Ben Moore, stavebná inžinierka Diana Abrunhosaová a generálny riaditeľ CIWEM Terry Fuller preskúmajú a vyberú víťazné fotografie.

Alfie Bowen, tvorca Z Creator

Alfie je ocenený britský fotograf s autizmom. Jeho umelecké videnie formuje starostlivá pozornosť k detailom a neochvejné odhodlanie dokázať ľuďom, že sa mýlia. Alfie, ktorý bol rovesníkmi v minulosti odmietaný, našiel spriaznenosť so zvieratami, ktoré ho viedli cez jeho najtemnejšie chvíle. Ako dieťa hľadal útechu v časopisoch a dokumentárnych filmoch o divočine. Teraz v dospelosti jeho prácu zahrnutá do predstavila stanica BBC Earth a oceňujú ju známe osobnosti vrátane sira Davida Attenborougha. Jeho inšpiratívny životný príbeh zahŕňa aj spoluprácu s charitatívnymi organizáciami na zvyšovaní povedomia o divokej prírode a autizme. Od roku 2021 je Alfie jedným z tvorcov Nikon Z Creators.

Lina Kayser, tvorkyňa Z Creator

Lina je nórska fotografka so sídlom v nórskom meste Dovrefjell. Špecializuje sa na chladné a odľahlé miesta na severe, ako aj na krehký arktický život. Okrem svojich sólových fotografických projektov Lina organizuje fotografické workshopy v Nórsku aj v zahraničí, vrátane lodných expedícií na Špicbergy. Poháňaná silnou vášňou pre divokú prírodu v severských a arktických oblastiach Lina využíva sociálne médiá na zdieľanie svojich perspektív. Lina spolupracuje so spoločnosťou Nikon od roku 2017 a teraz je tiež tvorcom Nikon Z Creator.

Ben Moore, tvorca Z Creator

Ben Moore je samouk v oblasti komerčnej fotografie, ktorý sa špecializuje na leteckú, architektonickú a mestskú fotografiu. Jeho štýl je mierne dramatický, ale s čistými zemitými tónmi. Miluje používanie línií vo svojich snímkach s ostrým vizuálom, ktorý šokuje a vzrušuje jeho publikum. Ben spolupracuje so spoločnosťou Nikon od augusta 2020 ako tvorca Nikon Z Creator.

Frances Fox, mládežnícka aktivistka za klimatickú spravodlivosť

Frances je mládežnícka aktivistka za klimatickú spravodlivosť a zakladateľka, riaditeľka pre Spojené kráľovstvo a medzinárodná koordinátorka dosahu umelcov/hovorcov pre Climate Live. Climate live produkuje globálne koncerty, ktoré využívajú silu hudby na zapojenie, vzdelávanie a posilnenie postavenia ľudí v klimatickom hnutí. Frances je tiež koordinátorkou festivalov pre UK Student Climate Network a pomáha organizovať medzinárodné kampane s programom Fridays For Future. Frances zastupovala britských štrajkujúcich, keď sa postavila na rovnaké pódium ako Greta Thunbergová v Bristole, aby prehovorila k davu 30 000 ľudí požadujúcich od vlády a podnikateľov kroky v oblasti zmeny podnebia.

Ope Odueyungbo, fotograf

Ope sa začal venovať fotografovaniu vo veku 16 rokov. V priebehu rokov sa jeho štýl a spôsob práce menili a zasiahli všetky druhy fotografie. Vždy sa však rád špecializoval na pouličnú fotografiu, portréty a architektúru. Opeho prácu v roku 2019 publikovalo vydavateľstvo Trope v knihe Parallel Lines, ktorá je jeho prvou sólovou publikáciou a 2. dielom novej kolekcie vydavateľstva Trope oslavujúcej diela mladých a začínajúcich fotografov z celého sveta s názvom Emerging Photographers Series. Opeho obrazy sú štúdiou kontrastov, ktorá predstavuje dualitu perspektívy jasne viditeľnú v jeho profesionálnej a osobnej práci: extrovert vs. introvert, urbanistický/architektonický vs. osobný/rodinný. Ope sa snaží upútať pozornosť svojich divákov tým, že robí z obyčajného neobyčajné a vťahuje ich do obrazu pomocou vodiacich línií, mriežok a geometrických vzorov, a jeho experimentovaním so vzdialenosťami a uhlami pohľadu.

Diana Abrunhosaová, stavebná inžinierka

Diana je stavebná inžinierka vo vodohospodárskom tíme spoločnosti ARUP a autorizovaná členka CIWEM. Dianu vždy inšpirovala tvárnosť vody, udržateľnosť a to, ako sa dokážu mestá prispôsobiť okolitému prostrediu a pomôcť bojovať proti zmene podnebia. Aktívne vystupuje ako veľvyslankyňa STEM. Zúčastnila sa niekoľkých školských programov zameraných na zvyšovanie povedomia o princípoch trvalej udržateľnosti.

Terry Fuller, generálny riaditeľ CIWEM

Terry má viac ako 30-ročné skúsenosti ako vodohospodársky a environmentálny manažér a poskytoval technické vedenie na veľkých projektoch v niektorých z najkrajších a najnáročnejších lokalít na svete. Terryho vášňou je vytvoriť svet s nulovými emisiami uhlíka, pričom si uvedomuje, že dosiahnuť nulové emisie do roku 2050 iba na domácej pôde nezabráni katastrofickému globálnemu otepľovaniu ktorému nasvedčujú súčasné trendy. Predtým, ako začal Terry na plný úväzok pracovať pre organizáciu CIWEM, bol a stále je, jej aktívnym členom.

Marquise Stillwell, dizajnér

Cesta Marquisa Stillwella, ktorý má dnes už dvadsaťročné skúsenosti, sa začala zvedavosťou ohľadne ľudí a priestorov, z ktorej sa neskôr vyvinula vášeň pre navrhovanie systémov, ktoré zlepšujú všetky druhy prostredia pre všetkých. V roku 2009 Marquise založil Openbox – dizajnérske a výskumné štúdio so sídlom v New Yorku, ktoré pracuje na rozhraní ľudí a systémov. Marquise Stillwell je dizajnér a sprostredkujúci článok pri budovaní komunít v oblasti dizajnu, umenia a kultúry. Marquise je tiež členom výboru High Line Advisory Committee a organizácie Urban Design Forum.

Josh Haner, fotograf

Josh je fotografom a hlavným redaktorom pre oblasť fotografických technológií v The New York Times. V roku 2014 bol ocenený Pulitzerovou cenou v kategórii Feature Photography a uplynulých sedem rokov pracoval po celom svete na dokumentovaní naliehavej a širokosiahlej reality klimatických zmien. Na záberoch z drona a statických snímkach zo zeme skúma následky, ktorým čelí svet trpiaci globálnym otepľovaním. Jeho fotografické a videoreportáže získali ocenenia od organizácií ako World Press Photo, Pictures of the Year International a National Press Photographers Association.

Saleemul Huq, riaditeľ ICCCAD

Saleemul Huq je riaditeľom International Centre for Climate Change and Development (Medzinárodného centra pre klimatické zmeny a rozvoj – ICCCAD) v Bangladéši a je expertom na súvislosti medzi klimatickými zmenami a trvalo udržateľným rozvojom najmä z pohľadu rozvojových krajín. Bol hlavným autorom kapitoly o adaptácii a trvalo udržateľnom rozvoji v tretej hodnotiacej správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy a bol hlavným autorom kapitoly o adaptácii a zmierňovaní následkov vo štvrtej hodnotiacej správe IPCC.

Súťažné kategórie

Súťaž Environmental Photographer of the Year 2021 podporuje naliehavé výzvy v zmysle cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja uvedomujúc si zložité a vzájomné prepojenie rozvoja, znižovania chudoby, dosahovania rovnosti, bezpečnosti a opatrení v oblasti klimatických zmien, a bezprecedentné úsilie všetkých spoločenských sektorov potrebné na riešenie kľúčových otázok našej doby.

Environmental Photographer of the Year

Najvyššie ocenenie bude udelené jedinej snímke, ktorá vyjadruje porozumenie ľudí príčinám a dopadom zmien životného prostredia a sociálnej nerovnosti, zdôrazňuje riešenia klimatickej a ekologickej núdze a inšpiruje nás k udržateľnému životu.

Víťazný fotograf získa:

  • Peňažnú cenu v hodnote 10 000 GBP a certifikát o víťazstve
  • Šírenie a rozhovor v časopise The Environment organizácie CIWEM
  • Profil na platforme WaterBear
  • Článok na webovej stránke spoločnosti Nikon Europe
  • a ďalšie

Young Environmental Photographer of the Year

V spolupráci so spoločnosťou Nikon toto ocenenie predstavuje to najlepšie z environmentálnej fotografie objektívom mladých fotografov vo veku do 21 rokov.

Víťazný fotograf získa:

  • Fotoaparát Nikon Z + 3 objektívy od spoločnosti Nikon
  • Profil na platforme WaterBear
  • Článok na webovej stránke spoločnosti Nikon Europe
  • Rozhovor v časopise The Environment organizácie CIWEM
  • a ďalšie
V nasledujúcich kategóriách sa udeľujú ďalšie ceny a možnosti uvedenia na webových stránkach:

Ocenenie od nadácie Resilient Foundation (The Resilient Award)

V spolupráci s nadáciou Resilient Foundation táto kategória prezentuje vplyv rozprávania príbehov prostredníctvom fotografie. Cena bude udelená jednej snímke s pútavým príbehom, ktorý vzdeláva, šíri nádej a inšpiruje k činom.

Nadácia Resilient Foundation sa zrodila ako odpoveď na nedostatočné konanie v súvislosti s rýchlo sa meniacim podnebím. Nadácia prináša silu inšpirujúceho rozprávania o najdôležitejších problémov našej doby.

Ocenenie Environments of the Future

Toto ocenenie zaznamenáva zmeny životného prostredia v dôsledku vplyvu ľudstva a poskytuje pohľad do našej budúcnosti. Fotografie znázorňujú prispôsobivosť ľudí a prostredí, ktoré čelia nepriazni osudu a výzvam následkom ničenia životného prostredia, energetickej bezpečnosti a ochrany našich prírodných zdrojov.

Ocenenie Sustainable Cities

Táto kategória upriamuje pozornosť na naše umelo vytvorené prostredie a spoločenstvá, a zvieratá, ktoré ich obývajú, vrátane inteligentných a prispôsobených miest, dopravy, odpadu a prepojení medzi prírodou, spoločnosťou a infraštruktúrou. Fotografie budú obsahovať environmentálne riešenia z oblasti inžinierstva, dizajnu, materiálov a konštrukcií.

Ocenenie Climate action

Toto ocenenie skúma udržateľný environmentálny a ekonomický rozvoj a prezentuje ľudské spojenie s prírodným svetom a naše kroky na jeho ochranu. Fotografie majú zdôrazňovať prírodnú a spoločenskú hodnotu životného prostredia, dostupnú čistú energiu a inovatívne prístupy k zmenám v životnom prostredí na dosiahnutie prispôsobenia a zmiernenie dôsledkov.

Ocenenie Water and Security

Skúmajúc zložité vzťahy medzi prístupom k čistej vode a hygienou, rodovou rovnosťou a bezpečnosťou táto kategória skúma náš stále rastúci dopyt po vode a úlohu rovnosti v každom aspekte vodného hospodárstva, od nedostatku vody až po záplavy.

Ocenenie People's Choice

Toto je príležitosť pre verejnosť hlasovať za najlepšiu environmentálnu fotografiu za rok 2021. Hlasovanie bude prebiehať online a jedno ocenenie People's Choice bude udelené najobľúbenejšej fotografii. Víťaz sa pripojí k víťazom roku 2021 vybraným porotou a bude uvedený na výstave Environmental Photographer of the Year.

Prihláste svoju najlepšiu prácu a získajte šancu vyhrať! Navštívte oficiálnu stránku súťaže Environmental Photographer of the Year tu a získajte ďalšie informácie o tom, ako sa prihlásiť.